Zawartość CD-Action 1/2010
Nowy rok wkrótce, a nowy – styczniowy – CDA zawstydził kalendarz, bo już w kioskach (a dokładniej to od 22.12.2009.) Zapłacicie za niego 15,99 zł, ponieważ w piśmie jest drugi DVD. Zawartość tej drugiej płyty jest dość niekonwencjonalna, ale o tym w swoim czasie.
Zacznijmy od tego, co do poczytania, a jest tego NAPRAWDĘ sporo. W zapowiedziach znajdziecie obszerny tekst poświęcony oczekiwaniom na 2010 rok, a także wszystko, czego w międzyczasie dowiedzieliśmy się o Star Wars: The Old Republic, a także wrażenia z Kane and Lynch 2: Dog Days wyniesione z siedziby producenta.
Tematem numeru będzie najnowszy Splinter Cell: Conviction. Aby w niego pograć, wybraliśmy się w dość daleką podróż, ale... było warto, bo w Polsce jeszcze nikt się tymi informacjami nie podzielił. Zdradzimy tylko, że Sam Fisher wcale już nie jest sam.
W beta-testach Dark Void, który pomimo naszego sceptycyzmu okazał się bardzo fajną grą. CormaC z niecierpliwością wypatruje egzemplarza do recenzji.
Skoro już przy recenzjach jesteśmy – dla każdego znajdzie się coś wartego uwagi. Dużo miejsca poświęciliśmy grom The Saboteur (najlepsza gra EA w ostatnim czasie?), Left 4 Dead 2 (enki zachwycony) i egranizacji filmu „Avatar”. LEGO Indiana Jones 2 może nie powala, ale wciąż jest świetnym pomysłem na prezent. Seria Manhunt wzbudza kontrowersje (recenzja „dwójki”, „jedynka” w dziale Gry kontrowersyjne). Piła (Saw) jest średniaczkiem, podobnie jak Rogue Warrior. City Interactive trzyma wysoki poziom swoich przygodówek (Chronicles of Mystery: Drzewo Życia), Król Artur pozytywnie zaskakuje, a dodatek do Empire: Total War (Na wojennej ścieżce) trzyma niezły poziom. Warto też sprawdzić, jak prezentuje się Serious Sam HD: The First Encounter – odnowiony shooter sprzed lat. Okazuje się, że remake ten przebija niektóre nowości (Venetica i Painkiller: Resurrection).
Dalej mamy Reedycje, co nieco na konsole (Tekken 6 i wydane wspólnie dwa samodzielne dodatki do GTA IV – The Ballad of Gay Tony i The Lost & Damned). W Grach Wiecznie Żywych świetna bijatyka Oni, a w Grach kontrowersyjnych wspomniany Manhunt.
A teraz niespodzianka: znacząco przybyło tekstów „okołogrowych”. I tę tendencję postaramy się utrzymać w kolejnych CDA. Na 3 stronach enki opisał szczegółowo multiplayer w CoD: Modern Warfare 2. Na 2 kolejnych gem analizuje Dragon Age: Początek. Przyjrzał się entuzjastycznym recenzjom i opiniom graczy, by sprawdzić, ile w nich prawdy. Jest też troszkę historii. Mija właśnie 15 lat od premiery Warcrafta. To dobry czas zatem, by powspominać historię tego cyklu, co także na 4 stronach czynimy. Tyleż samo miejsca poświęcany pogmatwanemu „życiu” Duke Nukem Forever. A na deser dwa jednostronicowe teksty: kolejna odsłona „Z shotgunem i w spódnicy” oraz co nieco o abandonware.
W dziale sprzętowym test porównawczy kilku kart (tunerów) telewizyjnych, najnowszych kart graficznych oraz specjalizowanego (Street Fighter IV) kontrolera rodem z automatów. Znalazło się też miejsce na test fotoramek (czyli małych wyświetlaczy LCD na zdjęcia) i fajnej klawiatury.
Nie braknie także stałych działów: Na Luzie i Action Redaction. Warto je poczytać, bo to już ostatni raz... w obecnej formule. Za miesiąc będą, ale troszkę inne niż dziś... Ale o tym pogadamy za miesiąc.
Dobra, czas na DVD. Dwa DVD. Na pierwszym tradycyjnie dwa pełniaki: RollerCoaster Tycoon 3 PL Złota Edycja (czyli z 2 dodatkami) oraz Watchmen: The End Is Nigh – Part 1 (polska premiera). Zmieściły się też aż 4 dema i to nie byle jakie (Avatar, Colin McRae: DiRT 2, Torchlight, Men of War: Red Tide), trailery, gameplaye, nieco mocnej rockowej muzyki zespołu DeyacodA, Bonus, kąciki tematyczne, Action Plus, użytki.
A na drugim DVD? Co Film „Van Helsing” – 126 minut akcji z łowcą wampirów w roli głównej. Dźwięk 5.1, wersja angielska i polska (lektor/napisy), firmowe opakowanie.
Do zobaczenia w kioskach!
Gram od ponad 30 lat (zaczynałem na Atari 130 XE, które wciąż mam na biurku), najchętniej sięgam po produkcje z silnym pierwiastkiem akcji, a najbardziej cenię te, które wciągają opowieściami i szarpią za emocje. W wolnych chwilach uprawiam na gitarze metal, czytam, oglądam (za) dużo seriali i odpędzam kijem Football Managery, w których topiłem kiedyś mnóstwo godzin.