Bestsellery w USA w lipcu
Firma NPD opublikowała raport podsumowujący amerykański rynek gier w lipcu. Wynika z niego, że był to dla branży w Stanach Zjednoczonych najgorszy miesiąc od października w 2006 roku.
Z danych udostępnionych przez NPD wynika, że amerykański rynek gier wygenerował w lipcu 707,7 milionów dolarów, co jest wynikiem aż o 26% gorszym niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. To najgorszy rezultat od października 2006.
Anita Frazier, analityczka z NPD, przewiduje, że powyższe liczby powinny być większe wraz z końcówką roku, kiedy to pojawią się na rynku nowe gry, konsole i akcesoria.
Największy spadek zaliczył segment sprzętu, który wygenerował 229 milionów dolarów, a więc o 29% mniej niż rok temu. Najlepiej sprzedającą się konsolą był – jak podaje Nintendo – NDS, aczkolwiek wśród platform stacjonarnych największą popularnością cieszył się piąty miesiąc z rzędu Xbox 360.
Konsola Microsoftu sprzedała się w liczbie 277 tysięcy egzemplarzy (wynik gorszy o 39,1% niż rok temu). Mimo spadku, X360 znalazł więcej nabywców niż jakakolwiek konsola w ciągu ostatnich 13. Xbox 360 ma również największy udział w rynku, stanowiący 45% (na gry, konsole i akcesoria związane z platformą Amerykanie wydali w sumie 250 milionów dolarów).
Spadek zanotowała także gałąź gier. Wygenerowała ona bowiem 336,2 milionów dolarów, co jest rezultatem o 17% mniejszym niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Jest to – jak tłumaczy NPD – spowodowane brakiem nowych premier (rok temu wydano 29 produkcji, a teraz „zaledwie” 17). Ponadto w lipcu tylko osiem gier znalazło ponad 100 tysięcy nabywców. Dwanaście miesięcy temu w takiej liczbie sprzedało się aż 19.
Najlepiej sprzedającą się grą było w ubiegłym miesiącu NCAA Football 12 (rezultat lepszy o 15%). Na drugiej pozycji znalazły się Auta 2, a na trzeciej Call of Duty: Black Ops. Nintendo pochwaliło się z kolei, że Just Dance 2 w wersji na Wii – który wylądował w lipcu na piątej lokacie – od dnia premiery znalazł 5,09 miliona nabywców.
Najlepiej sprzedające się gry w Stanach Zjednoczonych w lipcu:
Gorszy wynik zaliczyły także akcesoria, których sprzedaż spadła o 8%, generując 127,8 milionów dolarów. Najlepiej poradziły sobie urządzenia od Sony, które znalazły o 18% więcej nabywców niż rok temu.