41
7.03.2016, 20:43Lektura na 5 minut

[Akademia CD-Action] Ścieżka grammar nazi: przecinki są istotne

Między „Kocham żreć, babcię i kota” i „Kocham żreć babcię i kota” istnieje zasadnicza  różnica, choć różnią się tylko jedną kreseczką. I nie tylko taka, że drugie jest ciekawsze.


Iza „9kier” Pogiernicka

 

Drodzy członkowie Akademii CD-Action!

Przy okazji artykułu o najczęściej popełnianych błędach obiecałam wam tekst o przecinkach, więc oto i on. Niestety interpunkcja w języku polskim nie jest opisana tak twardymi zasadami jak choćby ortografia. Ja kłócę się z MQcem, użytkownicy języka kłócą się z językoznawcami, językoznawcy kłócą się ze słownikami, a słowniki interpunkcyjne – ze sobą wzajemnie. Poniższa lista jest bardzo okrojona i bardzo ogólna, w dodatku przynajmniej część punktów obfituje w rozmaite wyjątki.

1. Przecinki przed „że”

Chyba każdy słyszał w szkole, że przed „że” przecinek stawia się zawsze. Jest to oczywiście wierutną bzdurą – w utartych konstrukcjach takich jak „tym bardziej że”, „chyba że”, „zwłaszcza że”, „tylko że”, „mimo że”, a nawet „dlatego że” (tak też można) przecinek przesuwa się bliżej początku zdania. Przykład: „Chcę pojechać na tego larpa, tym bardziej że mam już strój”.

2. Prawie zawsze

Na szczęście są takie słowa, co do których nie trzeba się zastanawiać. Zawsze stawiaj przecinek przed spójnikami „ale”, „ponieważ”, „bo”, „lecz” oraz „gdyż”. W tej chwili nie potrafię sobie przypomnieć żadnego wyjątku oprócz „ale”, które przestaje być spójnikiem, a oznacza wymówkę – jak w zdaniu „Żadnych ale, marsz na kolację!”. Na pewno jakieś są, ale w zdecydowanej większości przypadków stawiając przed tymi słowami przecinek, uczynisz świat lepszym miejscem.

3. Prawie nigdy

Zazwyczaj nie stawia się przecinka przed słowami takimi jak „albo”, „i”, „czy” (w znaczeniu „To kot czy pies?”), „ani”, „bądź”, „lub”, „tudzież”, „oraz”, „niż” (nie mam na myśli tego atmosferycznego!). Wyjątków jest niestety bardzo, bardzo dużo.

4. Powtórzenia

Uwielbiam, uwielbiam, uwielbiam, po prostu uwielbiam powtórzenia! Należy je rozdzielać przecinkiem, nawet jeśli nie dotyczą czasowników – uwielbiam je i w domu, i w szkole, i w pracy, i na przystanku autobusowym. Ani synonimy, ani antonimy nie dają mi takiej frajdy. Przyjrzyj się jeszcze raz zdaniom w tym akapicie i zapamiętaj: kiedy powtarzasz jakąś konstrukcję, nie wahaj się użyć przecinka.

5. Wyliczanki

Wymienione w zdaniu wyrazy tego samego typu rozdziela się przecinkiem. „Kupiłem ziemniaki, seler, kapustę, groch, pomarańcze...”, „Jest miła, inteligentna, wysportowana i fajnie się uśmiecha”, „W cyrku były lwy, tygrysy, dwie żyrafy i słoń!”, „Zabiłem wroga, przeturlałem się pod biurkiem, zrobiłem sobie drinka”.


Redaktor
Iza „9kier” Pogiernicka

Streamuję w przyjemnej atmosferze gry, których nie znasz. Zajrzyj: www.twitch.tv/9kier ;)

Profil
Wpisów384

Obserwujących27

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze