11
2.12.2015, 14:00Lektura na 3 minuty

[Akademia CD-Action] Dekalog młodego autora: Część II

W drugim odcinku poradnika dla aspirujących gryzipiórków duet Berlin & Papkin prosi o obowiązkowość, przestrzega przed spóźnieniami i... radzi przygotować się na nieprzespane nocki.


Mateusz Witczak

(Pierwsze trzy przykazania znajdziesz tutaj)

4. Pokaż, że da się z tobą dogadać i daj się polubić

Nikt nie chce trzymać blisko siebie ludzi roszczeniowych i wiecznie niezadowolonych. Niektórzy autorzy są na tyle nieźli, że nawet pomimo „trudnego” charakteru są w stanie się przez jakiś czas utrzymać... ale nie tędy droga (zresztą: wielu z takich ananasów już z nami nie ma). Bierz przykład z Papkina (Berlin: to gość, który jadąc zatłoczoną windą na drugie piętro jest w stanie wyjść z niej mając przynajmniej trzech nowych przyjaciół na całe życie).

5. Bądź konkretny

Jeśli zadeklarowałeś szefostwu, że wyrobisz z tekstem na poniedziałek, to wysłanie go we wtorek znacząco zmniejszy szanse publikacji. Termin to świętość i choć nie jesteśmy cyborgami, z każdej zwłoki należy się BARDZO sensownie wytłumaczyć. A jeśli tajemniczo zamilkniesz… cóż - MQc potrafi ochrzanić spóźniającego się autora w taki sposób, że ten ma ochotę palnąć sobie w łeb, a Mac Abra nigdy nie śpi i zdarza mu się zbudzić nieobowiązkowego współpracownika telefonem o - przykładowo - szóstej rano (Papkin: doświadczyłem. Swoją drogą można wtedy odkryć, że z wicenacza naprawdę znakomity łacinnik).

6. Pracuj ciężko, bądź dyspozycyjny

Roboty jest dużo i trzeba ją wykonać w terminie, a w dodatku opiekunowie działów oczekują, że miesiąc w miesiąc wręcz zalejecie ich pomysłami. Jeśli myślicie, że będziecie „grać w gierki i dostawać hajs” - sorry, nie ten adres. Bywa, że zarywamy weekendy, siedzimy nad obowiązkami po kilkanaście godzin dziennie, a jeszcze staramy się wepchnąć w to wszystko tzw. życie prywatne. Nikogo nie obchodzi, czy akurat ci się nie chce, to że "nie masz weny" nie jest żadnym usprawiedliwieniem! Magazyn nie będzie czekał.

7.  Wyciągnij kij z rzyci

Całkiem wielu autorów, którzy - przykładowo - świetnie radzili sobie na naszej stronie, zakończyło pierwsze starcia z pismem na tarczy, ba - duży problem mają z tym punktem także co świeżsi współpracownicy. CDA nie jest pismem popularnonaukowym ani periodykiem językoznawców. Naprawdę nie imponujecie nikomu ani O-Mój-Boże-Jak-Fachowym słownictwem, ani encyklopedyczną precyzją. Tekst musi być trochę gawędziarski, a choć oczywiście trudno jest, ot tak, odkryć “swój styl”, to nie bójcie się dowcipkować i pisać po swojemu. Naprawdę ZAWSZE widać, gdy młody gryzipiórek próbuje bądź mędrkować, bądź pisać asekuracyjnie.

 

CIĄG DALSZY NASTĄPI

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o Akademii CD-Action, koniecznie odwiedź jej oficjalną stronę.

 

Potencjalnych studentów zapraszamy również na naszą grupę na Facebooku.


Redaktor
Mateusz Witczak

Do lutego 2023 prowadziłem serwis PolskiGamedev.pl i magazyn "PolskiGamedev.pl", wcześniej przez wiele lat kierowałem działem publicystyki w CD-Action. O grach pisałem m.in. w Playu, PC Formacie, Playboksie i Pikselu, a także na łamach WP, Interii i Onetu. Współpracuję z Repliką, Dwutygodnikiem i Gazetą Wyborczą, często można mnie przeczytać na łamach Polityki, gdzie publikuję teksty poświęcone prawom człowieka, mniejszościom i wykluczeniu.

Profil
Wpisów3462

Obserwujących20

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze