Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITPSN: Znamy prawdziwy powód problemów? To nie Anonymous... [WIDEO]

Piotrek66 wtorek, 26 kwietnia 2011, 7:55 Plotka
PlayStation Network - logo
PlayStation Network - logo

PlayStation Network już od blisko tygodnia jest praktycznie nieaktywne. Jeden z przedstawicieli Sony oznajmił, że firma wciąż pracuje nad rozwiązaniem, a grupa Anonymous podtrzymuje, że to nie ona jest odpowiedzialna za kłopoty. Jest za to inna teoria...

PlayStation Network nie działa już sześć dni. I zdaje się, że szybko nie ruszy na nowo. Jak pisze Patrick Seybold z amerykańskiego oddziału Sony na tamtejszym blogu PlayStation:

Ubolewamy nad faktem, że usługi PlayStation Network i Qriocity zostały zawieszone, pracujemy nad rozwiązaniem 24 godziny na dobę. Obecnie przebudowujemy nasz system, by dodatkowo wzmocnić infrastrukturę sieciową. To zajęcie bardzo czasochłonne, ale uznaliśmy, że jest niezbędne, by wprowadzić do systemu dodatkowe środki bezpieczeństwa.

Tymczasem na forum Reddit.com użytkownik ukrywający się pod pseudonimem chesh420, podający się za moderatora serwisu PSX-Scene.com, podał najbardziej prawdopodobny powód problemów z PSN-em.

Według niego, odpowiedzialny za całe zamieszanie jest stworzony przez hakerów firmware o nazwie Rebug. Zmienia on zwykłą PlayStation 3 w konsolę developerską (posiada ona więcej funkcji przeznaczonych dla twórców gier, m.in. pozwala uruchamiać "wypalane" płyty). Ponoć zewnętrzne grupy – niezależne od twórców Rebuga – dzięki niewielkim, wprowadzonym do programu zmianom zdołały podłączyć taką zmodyfikowaną PS3 do sieci (co z normalnym debugiem jest niemożliwe).

Developerzy korzystający z PSN-a są zazwyczaj „zaufanym źródłem”, wprowadzane przez nich dane nie są więc poddawane szczegółowej weryfikacji. chesh420 twierdzi, że korzystając z konsol "przerobionych" Rebugiem, użytkownicy mogli podawać dowolny numer karty kredytowej, dodając pieniądze do swojego wirtualnego portfela w PlayStation Network - system ponoć nie sprawdzał wiarygodności takich kart. Pozwoliło to pobierać za darmo dowolną zawartość z PlayStation Store. Coś w tym może być, skoro część użytkowników informowała o komunikatach związanych z kartami kredytowymi, wydaje się jednak, że weryfikacja numerów kart nie leży (a przynajmniej - nie powinna) po stronie Sony/PlayStation Network, a po stronie systemu bankowego. 

To właśnie z tego powodu Sony zdecydowało się ponoć wyłączyć serwery usługi. Firma pracuje teraz nad załataniem dziur. Rozwiązaniem ma być rzekomo nowy firmware dla prawdziwych konsol debugowych.

Jak podkreśla chesh420, to wszystko są jednak spekulacje, choć oparte na solidnych podstawach. Jako dowód podaje kilka faktów:

  1. Rebug został opublikowany 31 marca;
  2. Pierwsze poradniki pokazujące, jak korzystać z sieci przeznaczonej dla developerów na przykładzie gier z serii Call of Duty pojawiły się 3 kwietnia. 7 kwietnia znaleziono z kolei sposób na pobieranie zawartości z PSN-u;
  3. PlayStation Networkpadło20 kwietnia.

 

W pewnym sensie potwierdza to też nowe wideo opublikowane przez Anonymous, w którym grupa po raz kolejny informuje, że to nie ona stoi za problemami z PSN-em.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Więcej na temat: Piractwo, Ciekawostki, Sony, PlayStation,
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
środa, 27 kwietnia 2011, 20:04   dxdiag99

Jak dla mnie to nie mogli być Anonymous, bo teoretycznie chcą "chronić użytkowników i ich prawa"......... Mam nadzieję.

środa, 27 kwietnia 2011, 1:05   DUSTDEVIL

A nie mówiłem żeby pochopnie nie oceniać Anonów ?

wtorek, 26 kwietnia 2011, 22:07   RobinBlackett

Plus PieCyków - nam nikt neta nie odetnie, chyba, że za długi. :)

wtorek, 26 kwietnia 2011, 20:23   LucifersAngel87

hehehe trzeba było PC kupić:D

wtorek, 26 kwietnia 2011, 17:18   Nicsienieda06

Tydzień.

wtorek, 26 kwietnia 2011, 14:23   eske

Pytanie brzmi, ile jeszcze potrwa to całe zamieszanie?

wtorek, 26 kwietnia 2011, 13:49   Trizer

@ smd87 - Zdaje mi się że właśnie Sony wie co to jest zabezpieczenie...

wtorek, 26 kwietnia 2011, 13:42   ganz

elo912: siedzę na zachodnich forach i naprawdę, zgranie w czasie z tym, co tam się dzieje (przecieki niby od Sony itd- stara sztuczka, kiedy kretów się daje do społeczności, w każdej książce o marketingu o tym piszą) jest co najmniej zastanawiajace. Inaczej by Sony zareagowało, gdyby usługę udało im się zabezpieczyć po 2 dniach, jak wcześniej ogłosiłi, a inaczej teraz. Czasami nie trzeba wskazywać winnego bezpośrednio, by ten się pojawił.

wtorek, 26 kwietnia 2011, 13:14   ciniasty1

To by wyjaśniało dlaczego gość sprzedający PS3 na allegro z całym PSNem cieszył się z 6000 zł a ponoć na te gry wydał 30 000... ;)

wtorek, 26 kwietnia 2011, 12:57   elo912

ganz@ A znajdz mi prosze chociaz jeden dowod (np.: cytat) ze Sony POTWIERDZILO ze za sprawa stoja wlasnie Anonimy. Tak sie sklada ze Sony jedynie potwierdzilo, ze przyczyna pochodzi z zewnatrz. Nie &039;zwalili&039;, jak to powiedziales, wszystkiego na Anonimow. Mozna co najwyzej powiedziec, ze gracze uznali Anonimow za winnych, kiedy ukazuje sie, ze to NIE ICH WINA ZE PSN PADLO. (w duzych literach, bo przez wszystkie poprzednie newsy wszyscy unawali ich za winnych i wyzywali od najgorszych, a tu prosze...). pzr for all

Podobne newsy

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Twoja cotygodniowa dawka przekąsu.

Komentarzy:
3

Żadna z poniższych gier nie ma z najlepszymi przyjaciółmi człowieka (fight me!) nic wspólnego, ale korzystając z okazji, zapraszam na koci stream charytatywny – dziś ok. 20.00 na twitch.tv/9kier.

Komentarzy:
2

Wyobraź sobie, że wsiadamy do wehikułu czasu, wbijamy datę – rok 1986 – i naciskamy czerwony guzik... Zzzium! Witamy w PRL-u, gdy w telewizji były dwa kanały, w radiu rozbrzmiewały Kombi i Kapitan Nemo (Lorelei!) , a pojęcie „oryginalnej gry” nie istniało w świadomości polskiego gracza.

Komentarzy:
24

Myśl na dziś: Wystarczy wejść do piekarnika, by twoje życie zmieniło się o 180°.

Komentarzy:
1

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z