Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HIT5 cech, które zostaną w Tobie rozwinięte przez gry komputerowe

Materiały promocyjne piątek, 17 kwietnia 2015, 11:03 News

Na przestrzeni lat postrzeganie gier komputerowych w społeczeństwie znacznie się zmieniło. Wszyscy starsi gracze pamiętają głosy telewizyjnych psychologów, którzy wypowiadali się na temat rzekomego negatywnego wpływu na dzieci i młodzież. Upływ czasu zweryfikował te opinie, zweryfikowały je również badania, które wykazały, że wpływ gier komputerowych na rozwój psychiki jest jak najbardziej pozytywny.

Kreatywność

Jedną z najważniejszych cech jakie rozwiną w nas gry komputerowe jest kreatywność – niezależnie od tego, czy miałaby to być gra strategiczna, gra akcji czy RPG. Oczywiście istotne jest to, na jak wiele pozwala nam dana gra. Bardziej skomplikowane gry, które dają nam większą swobodę, wymusząją zdecydowanie więcej kreatywnego myślenia niż te, które prowadzą gracza w sposób liniowy, nie pozwalający na szczególnie aktywne wykorzystanie swojego potencjału.

Empatia

Trzeba przyznać, że szczególnie pod tym względem istnieją różne rodzaje gier. Z pewnością gry takie jak pamiętny Postal 2 raczej nie zwiększą niczyjego poziomu empatii, chyba że względem osób z poważnymi problemami psychicznymi. Jednak, z drugiej strony, istnieje masa gier, które pomagają rozwinąć naszą empatię. Szczególnie dotyczy to gier nastawionych na rozwój społeczeństwa, budowanie ekonomii, rozwijanie struktur politycznych, prowadzenie dyplomacji itp. Zwyczajnie z czasem prawie każdy przywiązuje się do zarządzanego przez siebie quasi-państwa. Jednak podejmowanie decyzji determinujących dalsze losy danych postaci to w największym stopniu domena gier RPG. Rozbudowane systemy dobra i zła oraz ukazywanie konsekwencji naszych czynów sprawiają, że bardziej dostrzegamy to, jak bardzo istotne potrafią być nasze decyzje i jak mogą wpłynąć na innych oraz na nas samych.

Analityczne myślenie

Każdy fan gier strategicznych wie, jak ważne jest to, aby analizować sytuację na polu bitwy. Bardzo często stosuje się różnego rodzaju ryzykowane strategie typu "cookie cutter" zakładając, że przeciwnik ich zwyczajnie nie przewidzi. Sieciowe gry strategiczne wymagają nieustannego przewidywania kolejnych ruchów swojego przeciwnika i ubiegania ich lub szacowania ryzyka. Warto zwrócić uwagę, że takich umiejętności uczą się dzięki grom komputerowym – miliony nastolatków i studentów na całym świecie zdobywa tego rodzaju kompetencje, które wcześniej nie były powszechnie nauczane. Zwyczajnie nie było takiej możliwości lub środków. Obecnie, dzięki postępowi technologicznemu ostatnich kilkudziesięciu lat, jest to nie tylko możliwe, ale również tanie.

Umiejętność planowania

Ta umiejętność jest szczególnie istotna w przypadku taktycznych gier typu FPS oraz gier strategicznych, zarówno turowych jak i RTSów. Oczywiście w każdej z tych gier ma ona inne znaczenie, nie zmienia to jednak faktu, że zaplanowanie odpowiedniej strategii lub taktyki jest niezbędne, aby zdobyć przewagę nad przeciwnikiem. Narzucenie swojego stylu gry jest niezwykle istotne, a w przypadku strategii – jak sama nazwa wskazuje, po prostu niezbędne. Chcąc się o tym przekonać, wystarczy zagrać w takie tytuły jak Europa Universalis IV bez pomysłu na to, jak zarządzać sterowanym przez siebie państwem. Rzeczywistość gry bardzo szybko i w brutalny sposób zweryfikuje brak planu.

Podejmowanie decyzji pod wpływem stresu

Każdy, kto miał okazję grać w Counter Strike'a, Starcraft 2 czy inną nowszą lub starszą grę sieciową, świetnie zdaje sobie sprawę, że te gry w pewnych momentach potrafią naprawdę zestresować. Jednocześnie, zmuszają do podejmowania naprawdę trudnych decyzji, które mogą zaważyć nad zwycięstwem lub porażką. Grając w tego typu gry podejmujemy dziesiątki decyzji w ciągu każdej sekundzie gry. Przekłada się to w bezpośredni sposób odporność na stres. Tego typu umiejętność jest cenna w życiu zawodowym, niezależnie od tego jaką pracę mielibyśmy wykonywać.

Oczywiście, warto pamiętać o tym, że nie z każdej gry można wyciągnać coś pozytywnego. Tak samo jak z książkami, filmami i wszystkim innymi dziełami stworzonymi przez człowieka. Dlatego należy dobierać odpowiednie tytuły. Niezależnie od tego czy sięgamy po tytuł dla siebie czy dla swoich dzieci. Warto również nieprzepłacać. Dobrym sposobem na to, aby nabyć dobre gry w dobrej cenie jest strona kodyrabatowe.interia.pl/.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
poniedziałek, 20 kwietnia 2015, 16:25   EZptrE

Sieciówki zwlaszcza rozwijają empatie, lol xD

piątek, 17 kwietnia 2015, 20:47   kosui266

Ze stresem to się zgodzę. Jak te dzieci/ruscy zaczną niezrozumiale krzyczeć to można się czasem przestraszyć.

piątek, 17 kwietnia 2015, 12:49   Eilistraee

Empatia to szczególnie na czacie w LoLu/CSie :D

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Moja kosztowała jeden punkt krwi i miała statystyki 7/7.

Komentarzy:
4

Długo musieliśmy siedzieć jak na szpilkach, wyczekując nowej adaptacji arcydzieła Franka Herberta. Czy teraz, gdy film wreszcie wszedł do polskich kin, warto kupić bilet na Arrakis?

Komentarzy:
15

Zainteresowani wiedzą już zapewne, że nowy Baldur nie będzie miał wiele wspólnego ze starym. Czy fan serii powinien zatem chwycić za Karsomira i z nabożną pieśnią w sercu ruszyć na siedzibę Lariana? A może jednak po 12 miesiącach we wczesnym dostępie udało się stworzyć coś, co przekona niedowiarków?

Komentarzy:
26

Przyniosłam w plecaku trochę Nintendo, trzecią część To the Moon oraz ostatnią grę twórców No Man’s Sky. Smacznego! 

Komentarzy:
2

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z