214
16.12.2017, 14:19Lektura na 3 minuty

"Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi" – Znakomite oceny krytyków, rozeźlone głosy fanów

Uważam wasz brak wiary za niepokojący. Ale, ale – pomówmy (bez spoilerów) o najważniejszym filmie roku.


Mateusz Witczak

Przed Rianem Johnsonem stało niełatwe zadanie: po sprawnym remiksie scen z "Nowej nadziei", jakiego dokonał J.J. Abrams, reżyser "Loopera" musiał zaoferować nową jakość. I faktycznie zaoferował. Bodaj najlepszą wizytówką "Ostatnich Jedi" (niemieckie i francuskie tłumaczenia podtytułu jasno wskazują, że chodzi o liczbę mnogą) jest kontynuacja ostatniej sceny z "Przebudzenia Mocy" – Rey staje przed Skywalkerem i wręcza mu jego stary miecz świetlny. Gdy tylko mistrz Jedi otrzymuje broń... natychmiast wyrzuca ją przez ramię.

Mówiąc bez ogródek: to właśnie zrobił Johnson. "Ostatni Jedi" uciekają od standardowych dla gwiezdnowojenne sagi wybiegów, przebijając zwyczajowy balon patosu igłą dowcipu i (jak w oryginalnej trylogii!) nie wzbraniając się przed flirtem ze schematami kina gatunkowego (tyle że tylko po to, by zaraz radośnie od nich uciec). To film, który podchodzi do materiału źródłowego z godną podziwu kreatywnością.

Dziennikarze docenili zamysł Johnsona (pełniącego rolę zarówno reżysera, jak i scenarzysty). Gdy piszę te słowa, film legitymuje się metakrytykową średnią na poziomie 86%, co daje mu drugie miejsce w historii cyklu (tuż za "Nową nadzieją", tuż przed "Imperium kontratakuje").

Sprawdźmy, jak ocenili tytuł przedstawiciele mediów:

  • Slate – 10/10
  • The Guardian – 5/5
  • The Telegraph – 5/5
  • IGN – 9,7/10
  • We Got This Covered – 4,5/5
  • Rolling Stone – 3,5/4
  • Empire – 4/5
  • Slant - 2,5/4
  • Peter Travers z Rolling Stone'a nazywa film "eksplozją wulkanu pomysłów". Docenia, iż znalazły się w nim wszystkie elementy, których mogliśmy oczekiwać – walki w przestrzeni kosmicznej, egzotyczne stwory, rozważania nad genealogią kluczowych postaci, walki na miecze świetlne i pierwszorzędne efekty specjalne. Jak jednak twierdzi, tkwią w tym wszystkim nowa jakość i odwaga. Docenia zarówno powroty znajomej obsady (przede wszystkim: "smutnego pożegnania" ze zmarłą rok temu Carrie Fisher, którą nazywa "niezastąpioną"), jak i nowe twarze (Benicio del Toro, Laura Dern), choć momentami ekran jest według niego "zbyt zatłoczony" postaciami i wydarzeniami. Ogółem jednak podoba mu się zbalansowane tempo. Duże wrażenie zrobił na Traversie powrót Marka Hammila, który "przypomina, co właściwie znaczy Star Wars", a w dodatku (w tej akurat opinii nie jest odosobniony) zagrał właśnie rolę życia.

    Peter Bradshaw z Guardiana jest równie optymistyczny. Wśród nowości na liście płac szczególnie wyróżnia Kelly Marie Tran, która wciela się w Rose, żołnierkę Rebelii. Krytyk z uznaniem przyjmuje lepsze nakreślenie motywacji Kylo Rena (który wyrasta na postać bardziej kompleksową i jeszcze bardziej skonfliktowaną wewnętrznie) oraz pogłębienie charakterystyki generała Huksa (ów staje się najlepszym komediowym akcentem nowej trylogii).

    Konsensus zapanował wśród recenzentów... ale bynajmniej nie wśród fanów. Obecnie średnia ocen użytkowników w serwisie Metacritic zatrzymała się na 5,0 (568 recenzji pozytywnych, 178 ambiwalentnych, 603 negatywne). Bez wchodzenia w szczegóły: nie wszystkim podobał się bardziej komediowy sznyt, jakim naznaczył obraz Johnson (trwają też dyskusje nad jakością dowcipów), dostaje się również kreacji Rey oraz dwóm BARDZO kontrowersyjnym scenom. Tak, jak dziennikarze chwalili Johnsona za innowacyjność, tak fani zarzucają mu, iż nie rozumie sagi. Podobna dysproporcja panuje na Rotten Tomatoes (93% na Tomatometerze, ale oceny publiczności zatrzymały się na poziomie 56%).

    Również Was zapraszamy do dyskusji na temat ósmego epizodu gwiezdnowojennej sagi. I może zróbmy w ten sposób:

    JEŻELI NIE WIDZIAŁEŚ FILMU, NIE PRZEWIJAJ DO SEKCJI KOMENTARZY.


    Redaktor
    Mateusz Witczak

    Do lutego 2023 prowadziłem serwis PolskiGamedev.pl i magazyn "PolskiGamedev.pl", wcześniej przez wiele lat kierowałem działem publicystyki w CD-Action. O grach pisałem m.in. w Playu, PC Formacie, Playboksie i Pikselu, a także na łamach WP, Interii i Onetu. Współpracuję z Repliką, Dwutygodnikiem i Gazetą Wyborczą, często można mnie przeczytać na łamach Polityki, gdzie publikuję teksty poświęcone prawom człowieka, mniejszościom i wykluczeniu.

    Profil
    Wpisów3462

    Obserwujących20

    Dyskusja

    • Dodaj komentarz
    • Najlepsze
    • Najnowsze
    • Najstarsze