33
2.07.2018, 11:23Lektura na 2 minuty

Międzynarodowy Komitet Olimpijski zaprasza e-sportowców do debaty

Sport i e-sport dążą do zbliżenia.


Mateusz Witczak

Podczas gdy prezes PZPN uważa e-sport za „świadectwo pewnej patologii”, Międzynarodowy Komitet Olimpijski (zrzeszająca ponad 200 narodowych federacji organizacja odpowiadająca m.in. za igrzyska) podchodzi do tematu z nieco większą powściągliwością.

Właśnie zapowiedziano, że w przyszłym miesiącu w szwajcarskiej Lozannie (gdzie komitet ma siedzibę) odbędzie się forum, na którym przedstawiciele dyscyplin e-sportowych będą mogli dowieść, że zasługują na udział w igrzyskach. Oficjalnie celem rozmów ma być „badanie synergii, budowanie wzajemnego zrozumienia i stworzenie platformy dla przyszłego zacieśnienia współpracy między e-sportem, branżą gier a ruchem olimpijskim”. W programie znalazły się panele na temat stanu i perspektyw e-sportu, równości płci w dyscyplinach sportowych oraz tego, co właściwie definiuje ruch olimpijski,

Debata ruszy już 21 lipca, a jego gospodarzem ma być Muzeum Olimpijskie. Poza komitetem ma w niej uczestniczyć także Global Association of International Sports Federations (zrzeszająca również przedstawicieli sportów nieolimpijskich). Prezes GAISF podchodzi zresztą do rozmów z optymizmem:


Rozumiemy, że sport nigdy nie stoi w miejscu, a fenomenalny rozwój e-sportu i gier w ogóle jest częścią tej nieustannej ewolucji. E-sportowe forum stanowi dla nas ważną okazję do głębszego zrozumienia e-sportu, jego wpływu i kierunków przyszłego rozwoju, co pozwoli wspólnie rozważyć, w jaki sposób możemy współpracować dla korzyści sportu w nadchodzących latach.



To chyba właściwy moment na taką rozmowę. Jak twierdzą analitycy Superdata, w 2017 e-sport osiągnął wartość 1,5 mld dolarów, a do 2022 roku wpływy wzrosną do 2,3 mld! Do zrównania e-sportu ze sportem w klasycznym tego słowa rozumieniu namawiają Niemcy. Co ciekawe, panuje w tej sprawie rzadki konsensus – politycy od lewa do prawa deklarowali podczas ubiegłorocznej kampanii wyborczej, że będą wspierać e-sportowców w olimpijskich dążeniach.


Redaktor
Mateusz Witczak

Do lutego 2023 prowadziłem serwis PolskiGamedev.pl i magazyn "PolskiGamedev.pl", wcześniej przez wiele lat kierowałem działem publicystyki w CD-Action. O grach pisałem m.in. w Playu, PC Formacie, Playboksie i Pikselu, a także na łamach WP, Interii i Onetu. Współpracuję z Repliką, Dwutygodnikiem i Gazetą Wyborczą, często można mnie przeczytać na łamach Polityki, gdzie publikuję teksty poświęcone prawom człowieka, mniejszościom i wykluczeniu.

Profil
Wpisów3462

Obserwujących20

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze