Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Dwarf Fortress: Płatna wersja z nową grafiką i muzyką zmierza na Steama [WIDEO]

rajmund środa, 13 marca 2019, 18:35 News

Freeware'owy fenomen wreszcie dostanie godną oprawę audiowizualną.

Dwarf Fortress to już produkcja kultowa, która od 2006 roku zyskała niemałe grono oddanych miłośników. Przez trzynaście lat niezwykle rozbudowanym połączeniem roguelike'a i strategii polegającej na kontroli osady krasnoludów mógł się zainteresować każdy chętny. Wszystko dzięki temu, że gra od samego początku jest oferowana za darmo. Choć wielu zapaleńców zapałało do niej bezgraniczną miłością, ci nieco mniej uparci mogli łatwo się od niej odbić za sprawą koszmarnego poziomu trudności oraz... co tu kryć, bardzo umownej oprawy graficznej. Teraz przynajmniej ten drugi problem zniknie.

Wszystko za sprawą nowej, płatnej wersji Dwarf Fortress, która trafi na Steama... w bliżej niesprecyzowanej przyszłości (karta produktu w polu przeznaczonym na datę premiery mówi tylko, że "czas to pojęcie subiektywne"). Bracia Tarn i Zach Adamsowie polegali dotąd przy rozwijaniu swojego dzieła na dobrowolnych datkach od fanów, mimo że przyznają, iż na przestrzeni lat oferowano im dość lukratywne umowy wydawnicze. Teraz jednak postanowili zmienić model finansowy, tłumacząc to koniecznością finansowania drogich leków Zacha oraz wątpliwościami co do serwisu Patreon. Dotychczasowa darmowa wersja będzie jednak wciąż dostępna.

Nowa wprowadzi za to zupełnie nową jakość. Wszystko za sprawą oprawy graficznej, którą przygotowują Michał "Mayday" Madej oraz Patrick Martin "Meph" Schroeder. Moderzy mają już w tej kwestii spore doświadczenie, gdyż przygotowywali wcześnie graficzne modyfikacje tytułu. Do tego dojdą zupełnie nowe efekty dźwiękowe oraz muzyka autorstwa niejakiego Dabu. Wisienką na torcie będzie dodanie obsługi Steam Workshop oraz nowe tryby gry: Adventurer oraz Legends. Autorzy liczą, że nowa oprawa audiowizualna przyciągnie do ich produkcji nowe grono zapaleńców, chociaż zdają sobie też sprawę, że niektórzy z dotychczasowych graczy mogą kręcić nosem. Zawsze jednak będą mogli zostać przy oryginale.

Wstępną opinię o nowej wersji możecie sobie wyrobić sami za sprawą 15-sekundowego trailera:

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
czwartek, 14 marca 2019, 15:57   mad00mat
Ciekawe ile będzie kosztował ten "nowy" DF. 50 zł i biere w ciemno. Więcej i zostaje przy "starej" wersji z toną modów.
czwartek, 14 marca 2019, 12:38   Khalim
Podchodziłem do tego tytułu kilkukrotnie, ale za każdym razem ogólna złożoność i toporność w końcu mnie odrzucała, może ta wersja okaże się bardziej przyjazna. Na pewno spróbuję.
czwartek, 14 marca 2019, 1:37   Winograd
grałem kiedyś trochę... fajna gierka, a później przyszła gnomoria i rimworld, mam obie gry, dlaczego by nie dorzucić steamowej wersji dwarf fortress? Chyba, żeby poczekać, aż na GOG wyjdzie :D:D:D
środa, 13 marca 2019, 21:07   Chryzopraz
Ale Adventurer oraz Legends już są od dawna w grze. Nihil novi
środa, 13 marca 2019, 20:34   aRo
Pobrałem to kiedyś, nie mogłem się zmusić do startu. Może ta wersja będzie dobrą okazją na wypróbowanie.
środa, 13 marca 2019, 19:27   sadpanda
Cytując Johna Olivera: Cool.
środa, 13 marca 2019, 19:10   Maciejka01
Ta, widziałem to na /v/. Logiczna i pragmatyczna decyzja. Oryginalna darmowa wersja gry nadal będzie rozwijana.

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Którą wybierzesz? Pieśń o przygodzie, wolności i historii, pieśń o zdegenerowanych bandytach na Dziwnym Zachodzie, a może pieśń o niedającej się opisać grozie?

Komentarzy:
5

Popularnemu Pac-Manowi stuka właśnie 40 lat. Takiej rocznicy nie możemy zignorować. Ale, że na jego temat pisałem dość obszernie ze 2 lata temu (CDA 02/2018), dziś tylko w telegraficznym skrócie przypomnę najważniejsze informacje na jego temat.

Komentarzy:
2

Machamy biało-czerwoną flagą i gramy na baczność, pożerając ogórki kiszone, bo w tworzeniu każdej z tych gier brali udział Polacy. 

Komentarzy:
1

A gdyby tak spróbować czegoś nowego?

Komentarzy:
15

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z