36
3.06.2019, 10:03Lektura na 2 minuty

„Czy grasz za dużo w gry wideo?” pytają naukowcy w swojej ankiecie

Badania te mają pogłębić naszą wiedzę na temat uzależnienia od gier.


Witold Tłuchowski

Debata na temat tego, czy uzależnienie od gier wideo można uznać za zaburzenie, zaczęła się już ponad półtora roku temu, gdy Światowa Organizacja Zdrowia zaproponowała wpisanie tej dolegliwości do 11 Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób. Mimo sprzeciwu branży i sceptycyzmu części naukowców, 25 maja WHO ostatecznie uchwaliła ICD-11 wraz z kontrowersyjnym dla wielu graczy stwierdzeniem. Z decyzją tą nie zgodzili się przedstawiciele przemysłu gier wideo, publikując oświadczenie wzywająca do przemyślenia działań związanych z „gaming disorder”.

W tej kwestii raczej się już wiele nie zmieni, a 1 stycznia 2022 uzależnienie od gier wideo będzie traktowane przez lekarzy jako zaburzenie. W związku z tym grupa naukowców – doktorzy Christian Montag z Uniwersytetu w Ulm, Halley Pontes z Nottingham Trent University oraz Bruno Shivinski z Uniwersytetu Londyńskiego – postanowiła stworzyć ankietę, która z jednej strony pomoże w dalszych badaniach nad tym zagadanieniem, a z drugiej – pozwoli określić graczom, czy powinni się zaniepokoić swoim powoli-już-nie-hobby. W badaniu mogą brać udział ludzie powyżej 12 roku życia, jednak wszyscy, którzy nie ukończyli 16 lat, są proszeni o zgodę opiekuna – oczywiście obejście tego jest banalnie proste, ale jako że mówimy o danych, które potem mają być opracowywane i wykorzystywane w dalszej pracy, być może warto tutaj nie oszukiwać. Wypełnienie ankiety zabiera 15-20 min (chociaż po ukończeniu jesteśmy pytani, czy nie chcielibyśmy jeszcze wypełnić kolejnego kwestionarisuza, który pozwoli poznać lepiej nasz profil psychologiczny – na to potrzeba aż 25 min), a ona sama jest niestety tylko po angielsku i przy tym miejscami wydaje się mało elastyczna, stąd nie na każde pytanie znajdziecie oczywistą odpowiedź. Po jej ukończeniu możemy zobaczyć, jak prezentujemy się na tle innych respondentów i przeczytać komentarze do naszych wyborów (jednak mam wrażenie, że mają się one akurat nijak do rezultatów puntkowych). Wyniki mogą zaskoczyć niejednego, ale sami twórcy badania zastrzegają, że nie powinnniśmy traktować ich jako diagnozy – tym muszą zająć się specjaliści, a ankieta może wskazać tylko na naszą skłonność do uzależnienia się od gier. 

Ankietę możecie wypełnić pod tym adresem.


Redaktor
Witold Tłuchowski

Czytelnik CD-Action od prawie 25 lat, redaktor od 2018. Kocham Soulsy i zrobię wszystko, by inni też je pokochali. Szef działów zapowiedzi i recenzji.

Profil
Wpisów5501

Obserwujących13

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze