Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

"Nie mylcie dobrze napisanych gier z uzależniającymi!"

Wokulski czwartek, 25 lipca 2019, 14:27 News

Grzmi prezes brytyjskiego stowarzyszenia developerów i nie ma na myśli podważania standardów WHO.

Podczas swojej przemowy na Developer’s Conference Jo Twist stwierdziła:

Ludzie, którzy mnie znają, wiedzą że bardzo uważam na słowa. Semantyka i język mają znaczenie. Widząc recenzje, których autorzy piszą, że „ta gra jest uzależniająca”, podczas gdy mają na myśli „ta gra jest dobrze zaprojektowana, ta gra jest dobra, powinieneś zagrać w tę grę” bardzo się denerwuję. One nie są, k***a, uzależniające. Powinniśmy zwracać uwagę na język oraz użycie słów ponieważ, niestety, to wszystko przenika do sfery publicznej. Politycy, prasa oraz ludzie którzy nie rozumieją gier, usłyszą coś takiego i uwierzą nam, kiedy zamiast stwierdzić „to jest dobra gra” albo „to jest naprawdę dobrze zaprojektowana produkcja” powiemy że jest „uzależniająca”.

To już kolejny głos w debacie o szkodliwości gier wideo, która niczym łódź podwodna wynurza się z niezbadanych głębin morza kontrowersji przy rozmaitych okazjach.

Przypomnijmy, że WHO oficjalnie uznało uzależnienie od wirtualnej rozgrywki za zaburzeniea prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump deklaruje się jako przeciwnik strzelanek (nie da się o tym nie wspomnieć bez polecenia absurdalnego wideo wyprodukowanego przez rząd USA).

Po wielu tragediach dziennikarze wylewali siódme poty szukając powiązań między aktami terroryzmu a produkcjami, w jakie grali mordercy oraz szeroko rozumianą kulturą gamingu. Burzę wywołała obecność nicku PewDiePie'a na broni zamachowca w Nowej Zelandii.

Nie brak również bardziej racjonalnych dyskusji – między innymi o powiązaniu między rozpowszechnieniem się gier a spadkiem aktywności wśród dzieci. Naukowcy są wciąż niepewni, a różne badania wykazały zarówno liczne plusy jak i minusy oddawania się naszemu hobby.

Jo Twist to szefowa UKIE, brytyjskiego stowarzyszenia non-profit skupiającego się na pomocy developerom. Z kolei Developer’s Conference to spotkanie organizowane w angielskim Brighton, gdzie producenci jak i twórcy spotykają się celem wymiany myśli. Wśród dziesiątek prelegentów możemy znaleźć przedstawicieli m.in. Media Molecule, Epic Games, Sega Europe, Hangar 13, Google, Hello Games oraz rzeszy niezależnych studiów.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
sobota, 27 lipca 2019, 17:59   rafioza02
Kto bierze na serio WHO? xDD
piątek, 26 lipca 2019, 18:21   alistair80
Zakazać grania, picia alkoholu, kawy, herbaty, palenia papierosów, trawy, zażywania narkotyków, jeżdżenia samochodem, tramwajem, pociągiem, wychodzenia na ulicę, związków małżeńskich i partnerskich, nie zapomnieć w tym wszystkim o seksie, słodyczach, zabawie klockami Lego, przekleństwach i przede wszystkim zakazać myślenia. A na koniec w ogóle zakazać żyć, bo to szkodliwe. Bo przecież życie to choroba zakończona śmiercią. Przynajmniej tak kiedyś słyszałem. A ja wierzę we wszystko co mi się mówi. ;P
piątek, 26 lipca 2019, 16:50   Defqon-One
WHO xD. Trudno napisać coś więcej.
piątek, 26 lipca 2019, 10:09   Windcaller
Uzależnienie zwykle zależy od gracza, nie od gry. Inny przypadek jest gdy w grze są elementy zachęcające gracza do kontynuacji grania (lub nawet karające za jej przerwanie). Przykładem mogą być gry w których możesz kontynuować po śmierci, ale jeśli ją wyłączysz to tracisz postęp. Innym mechanizmem są czasowo ograniczone eventy które wymagają dużo grania aby otrzymać limitowane przedmioty (często ze szczytpą losowości). Gry powinny dawać graczowi przerwy na odpoczynek.
piątek, 26 lipca 2019, 8:10   panslonce
@ChowChowMurphy Pewnie w Cywilizację 4 po necie - Stalin Stalinem, Zedong Zedongiem :P
piątek, 26 lipca 2019, 1:32   ChowChowMurphy
Ciekawe w jakie gry online grali Stalin i Mao Zedong.
czwartek, 25 lipca 2019, 23:14   tommy50
Jakby to ode mnie zalezalo, gry online bym opodatkowal akcyzą jak alkohol i z tej kasy leczylbym uzależnionych i uczyl mlodzieznze gry online to sa zle gry inrodza sie z niej agresywne patole, ktorzy pozniej strzelaja sie w szkolach itd.
czwartek, 25 lipca 2019, 23:12   tommy50
Wszystkie gry online powinny miec limity czasu grania i to łączne, a nie zeby uzalezniony sobie gry zmienial. Dostawca internetu powinien takie limity ustanawiac i kontrolowac. 2-3 godziny na dobe wystarczy.
Gry single player nie uzalezniaja tak bardzo, bo jednak raz sie kończą z dwa nudza sie szybciej, a trzy nie masz zwierzecych instynktow.
rywalizacji, stresu i bardzo negatywnych emocji.
Ile dzieci zginelo przez grajacych nałogowo rodzicow w gierki online (np WOW). Developerzy sa bez winy? Tak samo diler
czwartek, 25 lipca 2019, 20:23   alistair80
"Powinniśmy zwracać uwagę na język oraz użycie słów ponieważ, niestety, to wszystko przenika do sfery publicznej." Nieużywanie wulgaryzmów też się do tego zalicza.
czwartek, 25 lipca 2019, 18:04   zadymek
1. Pierdu pierdu. Syndrom jeszcze jednej tury/meczu/levelu, to nie "dobrze napisana gra", tylko właśnie gra wciągająca, od której nie można się oderwać, i przy której traci się poczucie czasu.2. Co to kultura gamingu? Nawet szeroko rozumiana. Co to takiego?BTW WHO 2018: Dysforia płciowa to "sexual health issue"
WHO 2018: nadmierne granie, to "gaming disorder"
...
EA 2017: Celem grindu jest "sense of pride and accomplishment"
EA 2019 : Lootbox to "surprise mechanics", nie hazard
...
WHO ???

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Którą wybierzesz? Pieśń o przygodzie, wolności i historii, pieśń o zdegenerowanych bandytach na Dziwnym Zachodzie, a może pieśń o niedającej się opisać grozie?

Komentarzy:
5

Popularnemu Pac-Manowi stuka właśnie 40 lat. Takiej rocznicy nie możemy zignorować. Ale, że na jego temat pisałem dość obszernie ze 2 lata temu (CDA 02/2018), dziś tylko w telegraficznym skrócie przypomnę najważniejsze informacje na jego temat.

Komentarzy:
2

Machamy biało-czerwoną flagą i gramy na baczność, pożerając ogórki kiszone, bo w tworzeniu każdej z tych gier brali udział Polacy. 

Komentarzy:
1

A gdyby tak spróbować czegoś nowego?

Komentarzy:
14

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z