Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITNetflix kręci serial inspirowany powieścią Jacka Dukaja, producentem Tomasz Bagiński [WIDEO]

Witold wtorek, 3 września 2019, 16:47 Film, serial, animacja

Nie samym „Wiedźminem” człowiek żyje!

Chociaż wszyscy niecierpliwie czekamy na ekranizację powieści Andrzeja Sapkowskiego, wciąż w sercach znajdziemy miejsce dla kolejnych seriali na podstawie twórczości rodzimych autorów. Tym lepiej się składa, że padło akurat na Jacka Dukaja – pisarza na naszej scenie wyjątkowego, mimo że nie zawsze przystępnego (wszyscy, którzy czytali „Lód”, wiedzą o czym mówię). Chociaż tak naprawdę, co zasmuci wielu z nas, nie będzie to adaptacja żadnego z jego dzieł, a jedynie produkcja inspirowana.

Netflix zapowiedział właśnie swój pierwszy belgijski serial. „Kierunek: Noc” ma opowiadać o pasażerach nocnego lotu z Brukseli, którzy są świadkiem kataklizmu – w pewnym momencie z nieznanych przyczyn słońce zaczyna niszczyć wszystko na co padną jego promienie. Załoga podejmuje decyzje o ucieczce na zachód i nieustannym pozostawaniu po zacienionej stronie Ziemi. Jako że na pokładzie znajdują się ludzie władających różnymi językami, o różnym statusie społecznym etc., domyślacie się, że miejsca na konflikty będzie aż nadto.

Scenariusz serialu jest inspirowany „Starością Aksolotla” Dukaja, w której ludzkość w obliczu kosmicznego kataklizmu przenosi swoje umysły do komputerów. I mimo że wydaje się, że obie historie mają niewiele wspólnego, Tomasz Bagiński, producent wykonawczy, twierdzi, że mają więcej wspólnego, niż podejrzewamy.

Pomysł na fabułę zaczerpnięto ze świetnej książki Jacka Dukaja „Starość Aksolotla” traktującej o transhumanizmie. W tej historii najbardziej podobała mi się nieuchronność apokalipsy i idea, że jedyną ucieczką jest lot samolotem z grupą nieznajomych, którzy nawet nie mówią tym samym językiem. Nigdy tak naprawdę nie znamy przecież ludzi, z którymi podróżujemy – a co dopiero zdać sobie nagle sprawę, że ci ludzie są teraz twoim plemieniem i że od nich zależy twoje przetrwanie. To podstawa dla wielkiego dramatu i świetnego thrillera.

Sam Jacek Dukaj również jest producentem wykonawczym serialu. Za scenariusz odpowiada Jason George, producent „Narcosa”, który jest również showrunnerem produkcji. „Kierunek: Noc” będzie miał 6 odcinków, a za ich reżyserię odpowiadać będą Belgowie Inti Calfat i Dirk Verheye. Obok aktorów z Belgii, Francji, Niemiec, Włoch, Rosji czy Turcji wystąpią także Polacy. Premiera zaplanowana jest na 2020.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
sobota, 7 września 2019, 22:08   mnichv10
@down Dukaj ponoć stwierdził, że kolejne części Perfekcyjnej niedoskonałości będzie pisał dopiero kiedy nastąpią jakieś przełomy w rozwoju techniki, więc możemy jeszcze poczekać trochę.
środa, 4 września 2019, 18:20   Uplink
Dla mnie "Lód" był bardzo spoko przez większą część (mniej więcej do momentu opuszczenia Irkucka). Fakt, stosunkowo mało fabuły na metr kwadratowy przez co dość wolno się czyta. Natomiast jeśli ktoś szuka czegoś co naprawdę ciężko ogarnąć to polecam jego "Perfekcyjną niedoskonałość" - tam pierwsze sto kilkadziesiąt stron jest naprawdę ciężkich, ale potem już jest przyjemnie (wciąż czekam na kontynuację, bo to miała chyba być pierwsza część trylogii).
środa, 4 września 2019, 12:38   Urungulu
Zapowiada się zaskakująco ciekawie. Natomiast co do "Lodu", to jeszcze nie zdarzyło mi się czytać książki tak grubej, tak szerokiej, a jednocześnie tak bardzo pozbawionej fabuły... Dukaj jest dziwnym pisarzem, bo warsztat ma cudownie wręcz bogaty, językowo nie do zagięcia, a jednocześnie tworzy dzieła potwornie nudne i średnio przystępne.
środa, 4 września 2019, 10:10   Mathius
Nie wiem czemu, ale czytając ten artykuł przypomniała mi się książka "Testament Overmana". Polecam, całkiem przyjemna ;)
środa, 4 września 2019, 7:04   robin81
A tak ostatnio myślałem sobie że Polacy nic nie kręcą dla netflixa i z Dukaja mogli by coś nakręcić, w sumie to mogli by nakręcić prawie wszystko od Dukaja
wtorek, 3 września 2019, 21:27   Shinu
Za Jacka Dukaja zawsze +1.
wtorek, 3 września 2019, 21:26   Kozas
@freynir ale rozchodzi się o postępowanie samych postaci, czy, że ciężko zrobić tak serial? Co do postaci, to człowiek prawie zawsze próbuje się ratować, a co do serialu - spokojnie, można wstawić flashbacki, może sceny z ludźmi na ziemi, a może jakieś inne dziwne rzeczy(np. część Ziemi zawsze w nocy, albo można pochować się w jaskiniach czy cuś). Ja tam uważam pomysł za ciekawy, sama destrukcja przez Słońce pewno będzie tłem dla psychologii postaci
wtorek, 3 września 2019, 20:57   freynir
No dobra, skoro Słońce niszczy wszystko, i tak mają przed sobą max. 24h, potem wlecą z powrotem na zniszczony teren. A drugie przez trzecie- paliwo plus prędkość (Ziemia obraca się wokół własnej osi z v=1500 km/h). Ewentualnie musieliby się przemieszczać co pół roku z Arktyki na Antarktydę w dniach równonocy, ale to wymagałoby jeszcze większej prędkości.
wtorek, 3 września 2019, 17:50   SomekindofDevil
W zasadzie nie musicie czytać, wystarczy wiedzieć, że w książce bohaterami są roboty z zaszczepionymi resztkami świadomości kilku ludzi, którzy zdążyli zeskanować swoje mózgi przed apokalipsą. Zdecydowanie w książce było inaczej ;)
wtorek, 3 września 2019, 17:23   Pjetrek
@dante14 - Lol, to samo pomyślałem

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Ciekawostka: w XVII wieku bobry uważane były za potrawę postną. Z kolei w Innsmouth...

Komentarzy:
3

Którą wybierzesz? Pieśń o przygodzie, wolności i historii, pieśń o zdegenerowanych bandytach na Dziwnym Zachodzie, a może pieśń o niedającej się opisać grozie?

Komentarzy:
5

Popularnemu Pac-Manowi stuka właśnie 40 lat. Takiej rocznicy nie możemy zignorować. Ale, że na jego temat pisałem dość obszernie ze 2 lata temu (CDA 02/2018), dziś tylko w telegraficznym skrócie przypomnę najważniejsze informacje na jego temat.

Komentarzy:
2

Machamy biało-czerwoną flagą i gramy na baczność, pożerając ogórki kiszone, bo w tworzeniu każdej z tych gier brali udział Polacy. 

Komentarzy:
1

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z