3
8.03.2020, 11:03Lektura na 2 minuty

Australia: Gry z loot boksami powinny być dostępne tylko dla osób, które skończyły 18 lat?

W tej kwestii nie istnieje podział na rządzących i opozycję.


Witold Tłuchowski

Loot boksy powoli odchodzą do lamusa, a większość twórców, chcąc nie chcąc, pozbywa się ich ze swoich gier. Znikną więc one już zaraz Destiny 2 i nie ujrzymy ich w nadchodzącym Valorant. Sporo tytułów wciąż jednak oferuje je graczom, co niekoniecznie podoba się grupie australijskich parlamentarzystów.

Rząd w Australii od lat dba intensywnie o psychikę obywateli tego kraju, aktywnie zwalczając wszelkie groźne treści w grach wideo, które mogłyby zaszkodzić nie tylko dzieciom, ale i dorosłym (niedawno z tymi obostrzeniami z powodu obecności w produkcji marihuany mierzyć się musiało DayZ). Tym razem Stały Komitet Izby Reprezentantów ds. Polityki Społecznej i Spraw Prawnych postanowił bronić nieletnich przed zagrożeniami internetu – w 130 stronicowym raporcie „W ochronie wieku niewinności” poruszono m.in. kwestie hazardu czy pornografii. Członkowie komitetu chcą bowiem, aby rozważono wprowadzenie obowiązkowej weryfikacji wieku w przypadku mediów oferujących takie treści. Rzecz jasna, zagrożone są także gry wideo z loot boksami.

W raporcie możemy wyczytać, że skrzynki z łupami mogą być pierwszym krokiem w stronę problemów z hazardem. W związku z tym:


Komitet zaleca, aby komisarz Biura ds. e-bezpieczeństwa albo inny odpowiedni urząd rządowy zdali raport rządowi Australii w kwestii opcji ograniczenia dostępu do loot boksów i innych symulowanych elementów hazardu w grach komputerowych i wideo do osób dorosłych w wieku 18 lat lub więcej, uwzględniając w tym użycie obowiązkowej weryfikacji wieku. Komitet z niepokojem zauważa dowody wskazujące, że młodzi ludzie są często narażeni na hazard online przez rodziców lub opiekunów. Komitet chciałby udostępnić więcej materiałów, aby informować rodziców o ryzyku i szkodach związanych z hazardem online, a także pomagać rodzicom w tworzeniu bezpieczniejszych środowisk internetowych dla swoich dzieci.


Nie są to jedynie zalecenia parlamentarzystów. W raporcie poruszono też kwestię oznaczeń; wśród sugestii działań mających zmniejszyć ryzyko narażenia dzieci na kontakt z hazardem wymieniono:


Wprowadzenie bardziej restrykcyjnych ograniczeń i ostrzeżeń w grach wideo, które zawierają mikrotransakcje (takie jak „skrzynki z łupami” i „skórki”).


Członkowie opozycyjnej Partii Pracy w dodatkowym komentarzu zastrzegli jednak, że wszelkie prace dotyczące ograniczenia dostępu do gier wideo powinny odbywać się w konsultacji z przedstawicielami branży.

Całość raportu znajdziecie TUTAJ.


Redaktor
Witold Tłuchowski

Czytelnik CD-Action od prawie 25 lat, redaktor od 2018. Kocham Soulsy i zrobię wszystko, by inni też je pokochali. Szef działów zapowiedzi i recenzji.

Profil
Wpisów5501

Obserwujących13

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze