29.03.2020, 11:27Lektura na 2 minuty

Rozegrano pierwszy polski turniej online w układaniu kostki Rubika

Za inicjatywą stoi Polskie Stowarzyszenie Speedcubingu.

CD-Action

Dotychczas turnieje speedcubingowe odbywały się średnio co tydzień. W obecnych okolicznościach jest to oczywiście niemożliwe, na szczęście naprzeciw problemowi wyszło Polskie Stowarzyszenie Speedcubingu, które postanowiło zorganizować  w piątek i sobotę (27-28.03) pierwsze w historii kraju zawody w trybie online.

Do rywalizacji w układaniu kostki Rubika stanęło 237 osób w różnym wieku (najmłodszy uczestnik miał niespełna 7 lat) i o różnym stopniu zaawansowania (od początkującego po mistrzowski). Dzięki 11 koordynatorom w ciągu ponad 4 godzin udało się przeprowadzić ponad tysiąc ułożeń. Każdy uczestnik wykonał ich 5, z których następnie odrzucone zostało najlepsze i najgorsze, z pozostałych zaś została wyliczona średnia. To ten rezultat decydował o miejscu zawodnika w ogólnym rankingu.

Do kolejnej rundy awansowało 50% uczestników (117 osób), które w sobotnie przedpołudnie zmierzyło się w półfinale. W końcu wyłoniono 10 finalistów, a zmagania najlepszych o zwycięstwo możecie zobaczyć poniżej:

Ostatecznie cały turniej wygrał Tymon Kolasiński ze średnią 7.46 sekundy. Warto wspomnieć, że ten młody zawodnik w półfinale uzyskał wynik 6.02 s., który na realnych, oficjalnych zawodach byłby nowym rekordem Europy. Na drugim miejscu, z wynikiem 7.79 s. uplasował się Michał Pleskowicz, a trzecie miejsce wywalczył rezultatem 7.84 s. Przemysław Kaleta.

Pełne wyniki (również w pozostałych kategoriach wiekowych) można zobaczyć pod tym linkiem.