Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Epic zaoferował Sony 200 milionów dolarów za exclusive’y PlayStation

Witold poniedziałek, 10 maja 2021, 12:51 News

Negocjacje w podobnej sprawie z Microsoftem nie zapowiadały się zbyt pomyślnie, a w przypadku Nintendo firma nawet nie próbowała ich zaczynać.

Dokumenty sądowe dotyczące procesu Epica i Apple pozostają kopalnią interesujących informacji, które w przeciwnym wypadku nigdy nie ujrzałaby światła dziennego. Dzięki nim dowiedzieliśmy się chociażby, jakie sumy firma Tima Sweeneya przeznacza na cotygodniowe rozdawnictwo, a także poznaliśmy kulisy crossplayu na PlayStation.

Wśród udostępnionych plików znalazły się też takie, którymi sami zainteresowani dzielić się raczej nie zamierzali. Jeden z takich dokumentów zniknął co prawda po jakimś czasie z serwerów, ale – jak dobrze wiemy – co raz pojawi się w internecie, zostaje w nim na wieki. Stąd na forum ResetEra trafił poniższy wycinek dotyczący planów Epica na przekonanie konsolowych gigantów do umożliwienia sprzedaży ich gier w EGS-ie.

Dokument pochodzi z września 2020. Co dokładnie z niego wynika? Cóż, zasadniczo nie tak wiele. Microsoft jest przeciwny polityce Epica, a do tego sam Phil Spencer pozostaje w dobrych stosunkach z Gabe'em Newellem – stąd o umowę na wyłączność będzie raczej ciężko. Patrząc na ożywioną współpracę firmy z Valve w ostatnim czasie (vide pojawienie się na Steamie Forzy Horizon czy Halo), nie jest to jednak żadne zaskoczenie.

W przypadku Nintendo określenia „moonshot” (czyli plan prawie niemożliwy do zrealizowania) czy „non starter” są równie zabawne co prawdziwe – japońska firma znana jest w końcu z żelaznej konsekwencji w trwaniu przy swojej polityce exclusive'ów.

Co innego Sony, które przed rokiem przeniosło na pecety hitowe Horizon Zero Dawn, a niedawno wydało port Days Gone. Spółka już jakiś czas temu deklarowała, że na komputerach pojawią się także inne produkcje należących do niej studiów, oferta Epica nie wydaje się więc zupełnie nietrafiona. Co prawda oba wspomniane tytuły zawitały również na Steama, ale obietnica minimalnej gwarantowanej kwoty 200 milionów dolarów mogłaby przekonać Sony do zmiany polityki. Oczywiście pod warunkiem, że byłaby to suma za jedną grę, a nie cały ich pakiet (z kontekstu nie jest to wcale jasne)*, choć i w tym drugim wypadku nie są to małe pieniądze – po przekroczeniu tej liczby obowiązywałby w końcu podział przychodów w proporcji 88/12. Odpowiedzi japońskiej korporacji na tę propozycję jednak nie znamy i prawdopodobnie zbyt szybko się to nie zmieni.

*Dla porównania: przy Borderlands 3 „minimum guarantee” wynosiła 80 milionów dolarów.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Więcej na temat: Epic Games Store,
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
poniedziałek, 10 maja 2021, 22:07   JustARandomNickname
Trzeba podziękować Epicowi za Heavy Rain i Detroit :)
poniedziałek, 10 maja 2021, 18:58   DETHKARZ
No i super, że Microsoft trzyma z Valve :) A z sony im nie wychodzi jak widać bo na razie dalej wszystko na steama idzie. Zbyt dużo kasy tam jest by to opuścić. Kij psychopacie Timowi w oko :)
poniedziałek, 10 maja 2021, 18:44   zadymek
@kaim552 Cóż, poczekamy zobaczymy.
...trzymam kciuki oczywiście :)
poniedziałek, 10 maja 2021, 18:29   kaim552
Cóż, lubię nie być traktowany jak potencjalny złodziej - dziwne, prawda?ehh cały czas brakuje edycji komentarzy
poniedziałek, 10 maja 2021, 18:24   kaim552
zadymek HZD też nie było na premierę. Teraz jest. Zrozumiałe ze na premierę nie wrzucają ale inni wydawcy nawet po latach olewają platformę DRM-free. Stąd ten zachwyt????
poniedziałek, 10 maja 2021, 16:55   zadymek
@lee32147 Iii...co to za problem?
poniedziałek, 10 maja 2021, 16:46   lee32147
@zadymek Chodzi o gry, które do niedawna były exami Play Station, tak jak Horizon czy Days Gone, a teraz zaczynają się pojawiać również na PC. Już wcześniej Epic wykupił byłe exy Play Station, czyli gry Quantic Dream, które stały się exami Epica.
poniedziałek, 10 maja 2021, 16:22   zadymek
@Aqwet"
"Epic zaoferował Sony 200 milionów dolarów za exclusive’y PlayStation"
Czyje exclusive'y? EGS czy Playstation?
poniedziałek, 10 maja 2021, 15:56   TROLL1987
@TaZ..... No pewnie nie będę grał bo epic na u@@@!!! Infrastrukturę sieciową i przez to gry ściągają się u mnie z błędami. Tak, mam słaby net ale na Gogu ani stan jeszcze problemów z tego powodu nie miałem.
poniedziałek, 10 maja 2021, 15:56   goliat
Niby to wojna Epic vs. Apple, ale smród tej sprawy ciągnie się za całą branżę. Ciekawie, co jeszcze wpłynie z akt sądowych?

O autorze

Witold
Naczelny plotkarz cdaction.pl

Podobne newsy

Epic wydał na darmowe gry w pierwszych 9 miesiącach akcji ponad 11 milionów dolarów

News
wtorek, 4 maja 2021

epic-wydal-na-darmowe-gry-w-pierwszych-9-miesiacach-akcji-ponad-11-milionow-dolarow Pecetowa wyłączność na Borderlands 3 kosztowała zaś 115 milionów dolarów.

Komentarzy:
25

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Czyli urlop, na którym właśnie jestem. Całe 40 minut od domu! 

Komentarzy:
0

W odcinku z tego tygodnia odnajdą się przede wszystkim entuzjaści grania we dwoje. A także ci, którzy mają ochotę rzucić wszystko i uciec do lasu.

Komentarzy:
2

To samo co każdego dnia, Pinky. Pijemy wino i mścimy się na ludzkości.

Komentarzy:
7

Czy zdecydujesz się poznać odpowiedzi na wszystkie pytania, jeśli nie będziesz mógł się nimi z nikim podzielić?

Komentarzy:
5

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z