Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITCD Projekt: Zyski o 65% mniejsze niż przed rokiem

Witold wtorek, 1 czerwca 2021, 8:37 News

A o powrocie na PS Store wciąż nic nie wiadomo.

Niezależnie od tego, czy Cyberpunk 2077 wam się podobał czy nie, jednemu nie można zaprzeczyć – wyniki najnowszej produkcji Redów rozczarowują. Zarówno przyjęcia przez graczy, jak i sprzedaż są sporo gorsze, niż to zakładano jeszcze przed premierą. Co prawda generowane przez tytuł (a także inne gry studia) sumy wciąż robią wrażenie, ale prognozy były sporo wyższe.

CD Projekt opublikował raport finansowy za pierwszy kwartał 2021 i na pewno nie jest z niego zadowolony. Uwagę zwraca przede wszystkim spory spadek zysków: spółka zarobiła 32,49 miliona złotych w porównaniu do 91,98 milionów w analogicznym okresie zeszłego roku – to różnica aż 65%. Warto wspomnieć, że analitycy PAP-u spodziewali się wyników porównywalnych do tych uzyskanych w 2020. Jest to przede wszystkim wina znacząco zwiększonych kosztów operacyjnych (92 miliony do 48 milionów), bo sam zysk brutto ze sprzedaży jest niższy o 10 milionów, a osiągnięte przychody wręcz wyższe o 5 milionów (197,63 miliona złotych). Stratę 1,88 miliona złotych przyniósł też GOG (przy 53,84 milionach przychodów).

Jak tłumaczy Piotr Nielubowicz, wiceprezes zarządu ds. finansowych, „niższa zwykle rentowność netto jest efektem m.in. rozpoczętej amortyzacji Cyberpunka oraz prowadzonych prac nad aktualizacjami. Wydatki na nie zaliczane są bezpośrednio w koszty bieżącego okresu, gdyż są związane z zakończonym już projektem i nie podlegają kapitalizacji”. Firma pochwaliła się przy tym, że jej rezerwy finansowe wzrosły do 1,92 miliarda złotych.

Zapis konferencji prasowej po publikacji raportu znajdziecie poniżej.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Więcej na temat: CD Projekt,
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
wtorek, 1 czerwca 2021, 20:28   panslonce
Ja tam się ostatecznie przekonałem, że CDPR umie robić fabuły i klimaty, ale nie do końca całe gry. Come on, ludzie, chyba nie powiedziecie, że wiedźminy miały miodne walki i rewolucyjne mechaniki. Ambicje ambicjami, ale nawet dużo bardziej doświadczone studia nie obiecują w swoich tytułach takich cudów na kiju, bo zwyczajnie znają granice możliwości. Przydałoby się więcej pokory i nie reklamowania rozwiązań przed ich rzeczywistym stworzeniem.
wtorek, 1 czerwca 2021, 19:39   Rozek12
MZ błędem było jednoczesne z jednej strony skupianie się prawie wyłącznie na jednej ogromnej produkcji a z drugiej rozpraszanie uwagi tak by dostarczyć grę na wszystkie główne platformy. Inną rzeczą jest to że CDP powinien rozwijać Wiedźmina 3. Całe rzesze gotowe byłyby kupić kolejny dodatek. Większość pracy była już zrobiona - engine, narzędzia, assety, renoma i sympatia graczy. Odwrócenie się od W3 to bardzo słaba decyzja, także z biznesowego punktu widzenia. Aż dziwne że akcjonariusze nie cisną tematu.
wtorek, 1 czerwca 2021, 18:36   zadymek
@CzlowiekKukurydza Tak, Cyberpunk 2077 ;)
wtorek, 1 czerwca 2021, 18:33   CzlowiekKukurydza
Tak na marginesie to czy CDP ma w produkcji jakieś gry AAA?
wtorek, 1 czerwca 2021, 17:34   Shaddon
@Fafer
"Lepiej", czyli z twarzą? Zachowując status jednej z najlepszych ekip w branży? Dopisując sobie do dokonań stworzenie kolejnego dzieła definiującego na nowo cały gatunek? Zbierając niekończące się laury i pochwały? To masz na myśli? W takim razie tak, CD Projekt rzeczywiście mógł wyjść na tym wszystkim "lepiej" - wystarczyło wydać UKOŃCZONĄ GRĘ, bo to, co wciśnięto nam 10 grudnia 2020 roku i czym pozostaje do dziś ciężko takową nazwać. RÓWNIEŻ W PRZYPADKU WERSJI NA PC, jakby ktoś miał wątpliwości.
wtorek, 1 czerwca 2021, 17:17   Darku22
@fafer jedna z najlepszych i najciekawszych gier jakie grałeś przez ostatnie lata to ile było tych gier 3? Questy są liniowe i często oskryptowane. Wybory to iluzje, pomagasz voodooboys, ok pomożemy Ci za to. Robisz wszystko przeciwko nim, obrazą cię w dwóch zdaniach ach i i tak ci pomogą, takie to wybory. Jakieś szczątkowe możliwości na koniec i tyle
wtorek, 1 czerwca 2021, 16:09   szmotsu
@tommy50 Ty to sie znasz :)
wtorek, 1 czerwca 2021, 15:44   zadymek
BTW A propos sytuacji GOG (konkretnie zamówienia na Bopmutant, które sobie darowałem po kilku recenzjach), to słychać, że Biomutant przechodzi teraz podobny lifting co Cyberpunk (i, nie oszukujmy się, większość gier od "Redów").
wtorek, 1 czerwca 2021, 15:41   zadymek
Cyberpunk mi lotto, ale spadku w przchodów GOG żal.
wtorek, 1 czerwca 2021, 15:03   tommy50
Oni tam juz zarobili tyle, ze na dwa pokolenia Iwinskich, Kicinskich i ich managerów, ktorzy mieli akcje wystarczy.
Gra to kieszonkowe w porownaniu z tym co natrzaskali na około.
Gracze sie denerwuja i jakies kryzysy tworza, a tam szampan leje sie hektolitrami a kawior przewala zie na kilogramy. Ich problemem jest gdzie te wzystkie miliony upchnąć i schowac przed fiskusem.

O autorze

Witold
Naczelny plotkarz cdaction.pl

Podobne newsy

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Moja kosztowała jeden punkt krwi i miała statystyki 7/7.

Komentarzy:
4

Długo musieliśmy siedzieć jak na szpilkach, wyczekując nowej adaptacji arcydzieła Franka Herberta. Czy teraz, gdy film wreszcie wszedł do polskich kin, warto kupić bilet na Arrakis?

Komentarzy:
15

Zainteresowani wiedzą już zapewne, że nowy Baldur nie będzie miał wiele wspólnego ze starym. Czy fan serii powinien zatem chwycić za Karsomira i z nabożną pieśnią w sercu ruszyć na siedzibę Lariana? A może jednak po 12 miesiącach we wczesnym dostępie udało się stworzyć coś, co przekona niedowiarków?

Komentarzy:
26

Przyniosłam w plecaku trochę Nintendo, trzecią część To the Moon oraz ostatnią grę twórców No Man’s Sky. Smacznego! 

Komentarzy:
2

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z