14.08.2021, 08:00Lektura na 5 minut
Sponsorowany

Polska gra w ESO: Wszyscy razem! Czyli community w ESO

W ramach programu Poland Plays ESO redakcja CD-Action postanowiła przybliżyć czytelnikom wielki i bogaty w przygody świat The Elder Scrolls Online. Na przestrzeni kolejnych dni spodziewajcie się z naszej strony wielu materiałów związanych z tym ogromnym MMORPG! Tym razem opowiemy o społeczności gry i poradzimy, jak zagrać grać w ESO po polsku!


Art. sponsorowany

Poprzednie części naszego poradnika skupiały się na podstawach, które odnoszą się zarówno do grania single jak i multi. Dziś natomiast napiszemy kilka słów o społeczności The Elder Scrolls Online. O żywej społeczności, nie o NPC czy potworach.

Czynnik ludzki jest często tym, co najbardziej nas do gier MMO przyciąga – ale też tym, czego się obawiamy. ESO nie jest oczywiście wolne od trolli, ale przyjazna twarz społeczności mocno wyróżnia tę grę na tle innych MMORPG. Z uwagi na dość niski próg wejścia, gra jest idealna dla grupy przyjaciół, którzy chcą samodzielnie poznawać tajniki gry, ale wiadomo, że zawsze szybciej jest robić to z przewodnikiem.

Jak zatem znaleźć grupę, która będzie odpowiadała naszemu stylowi gry?

eso_community1_17c1h.jpg

Pierwsza wycieczka do lochów
Dungeony (lochy), w odróżnieniu od jednoosobowych delves, wymagają co najmniej czterech osób. Gracze chętnie biorą w nich udział, ponieważ pod koniec czekają nagrody niemożliwe do zdobycia nigdzie indziej: sety rzadkich przedmiotów, jak na przykład możliwy do zdobycia na wyspie Tempest zestaw Stormfist, dający wielkiego boosta do zadawanych obrażeń.

Ale to set na później. Wyobraźmy sobie, że jestem nowym graczem, który szuka grupy odpowiedniej do pierwszego grupowego dungeona. Pierwszym krokiem może być użycie narzędzia zwanego Guild Finder.

Dobrym początkiem jest dołączenie do jednej z polskojęzycznych grup ESO na Facebooku:

•    The Elder Scrolls Online Polska | Facebook
•    The Elder Scrolls Online Polska (PC/Mac/PS4/XBO) | Facebook

W przypiętych postach znajduje się spis gildii, kontakt do ich przywódców, linki do różnych kanałów na Discordzie (po polsku!). Grupy te wykorzystywane są przez graczy do szukania towarzyszy do wspólnego grania.

Jeśli wiemy, że nie będziemy w stanie poświęcić wiele czasu na granie i nie interesuje nas grupa, w której trzeba codziennie się meldować, szukamy gildii socjalnej, czyli takiej, która skupia się przede wszystkim na zabawie. Zdarzają się gildie organizujące nabór dla zupełnie nowych graczy, którzy chcą przejść z kimś sam początek gry i poznać jej mechanizmy. Jedną z nich są np. Przemytnicy Skoomy. Można się do nich zapisać się korzystając z tego dokumentu.

Przy okazji zwracamy uwagę na jedną rzecz: ESO nie ma polskiej wersji językowej. Jednak wszystkie wspomniane w tym artykule gildie oraz grupy zrzeszają polskojęzyczną społeczność. Ponadto funkcjonuje grupa tzw. Skrybów Tamriel. Są to fani zajmujący się tłumaczeniem zawartości ESO. To dzięki nim możemy nieodpłatnie zainstalować spolszczenie gry. Mod pobierzecie ze strony https://eso-spolszczenie.eu, a postęp prac można śledzić na interaktywnej mapie.

Członkowie gildii chętnie pomogą nam w zebraniu grupy do dungeonów albo w wykonaniu szczególnie trudnego zadania, ale zawsze możemy poszukać rozwiązania na własną rękę, np. tutaj lub tutaj. Anglojęzyczne poradniki znajdziecie też na stronie najpopularniejszego streamera ESO na świecie, Alcasta (www.alcasthq.com).

eso_community2_17c1h.jpg

Polowanie na grubego zwierza
Po jakimś czasie, gdy opanujemy już podstawy ESO, zechcemy bardziej skupić się na rozwijaniu postaci i trudniejszych dungeonach. Dostanie się do szeregów wysokopoziomowych gildii nie jest już takie proste, bowiem powinniśmy posiadać już pewne rozeznanie w mechanizmach rozgrywki, mieć odpowiedni ekwipunek i poziom. Takie gildie celują w trudniejszem 12-osobowe dungeony, które wymagają idealnego zgrania członków drużyny. Jedną z nich jest np. Blood Queen (https://bloodqueen.pl) czy Renegaci.

Jeśli chodzi o gildie specjalizujące się w PvP, to jest ich mniej niż w tych, które skupiają się na dungeonach czy trialach. Jednak nie brakuje takich, które chętnie zajmą się wyszkoleniem pod kątem walki z innymi graczami (chociażby np. Polish Vodka Drinkers).

eso_community3_17c1h.jpg

Nie tylko granie
W przerwie od grania warto przyjrzeć się streamerom i jutuberom, którzy tworzą materiały związane z ESO:

•    Syrach: www.twitch.tv/syrachtv
•    Vrah: www.twitch.tv/vrah / Vrah - YouTube
•    krizos: www.twitch.tv/krizos21
•    Allternator: www.twitch.tv/allternator / Allternator - YouTube
•    Jak Przeżyć Atak Guara: https://atak-guara.blogspot.com/

Zarówno na kanale Alternatora, jak i na blogu „Jak przeżyć ATAK GUARA” można znaleźć polskojęzyczne poradniki. Każdy, niezależnie od poziomu, znajdzie coś dla siebie. Najaktywniejszymi streamerami są Syrach i Allternator, przy czym ten drugi tworzy zawartość w 100% poświęconą ESO. Z kolei Syrach nagrywa także regularne podcasty na temat społeczności, zapraszając do udziału jej członków i liderów gildii.

Walka z trollami i innymi potworami

Niewiele osób wie, że mimo iż ESO nie jest oficjalnie spolszczone, wszelkie tickety możemy wysyłać po polsku, korzystając z adresu: help.bethesda.net, lub też pisząc maila na adres: support-pl@mail.bethesda.net.

Nie ma nic bardziej drażniącego (no może poza trollami) od przerwy technicznej, o której nie wiedzieliśmy. Jeśli chcecie uniknąć tej nieprzyjemności, polecamy działającego na Twitterze bota. Wszelkie alerty serwisowe oraz informacje o statusie serwerów znajdują się tutaj.

Przerwy techniczne to zło konieczne, ale istnieje zło jeszcze większe – toksyczni gracze. Co zrobić, gdy trafimy na takiego gagatka? Po pierwsze należy taką osobę zgłosić korzystając z narzędzi wbudowanych w grę. Dokładny opis, jak to zrobić, znajduje się w tym miejscu.

Innym sposobem jest napisanie maila do polskojęzycznego zespołu na help.bethesda.net albo pod adresem support-pl@mail.bethesda.net.


Redaktor
Art. sponsorowany
Wpisów157

Obserwujących0

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze