1
12.12.2022, 15:47Lektura na 6 minut

Acer Nitro 5 – gamingowy laptop z kartą NVIDIA GeForce RTX 3060

Nitro zawsze oznacza dobrą zabawę, bo niezależnie od tego, czy chodzi o dopalacz w samochodzie, czy o laptopa do gier, to wiadomo, że jazda będzie ostra. Nie inaczej jest z laptopem Acer Nitro 5. A jeśli dodatkowo położycie go pod choinkę, to okaże się, że i święta będą udane.

Acer pielęgnuje markę Nitro już od dłuższego czasu i proponuje nam różne mniej lub bardziej rozbudowane konfiguracje „maszyn” gamingowych. Najnowsza odsłona ma wspólny mianownik: to karty graficzne GeForce RTX z serii 3000 – w tym konkretnym modelu jest to NVIDIA GeForce RTX 3060.


Potęga RTX-a

Wspomniana karta graficzna firmy NVIDIA jest oczywiście kluczowym elementem konfiguracji. NVIDIA GeForce RTX 3060 to układ uzbrojony w 6 GB pamięci GDDR6 o łącznej przepustowości 336 GB/s. Obecność modelu z rodziny Ampere oznacza też istnienie cech, które pozytywnie wpływają i na wydajność w grach, i na jakość generowanego w nich obrazu. Pierwszą jest technologia Reflex usprawniająca komunikację między procesorem a kartą graficzną. Dzięki temu nie tracimy dodatkowych ułamków sekund, co w grach sieciowych może decydować o przewadze nad rywalami.

Acer Nitro 5
Acer Nitro 5

Drugim elementem zmieniającym rozgrywkę jest DLSS, czyli bazująca na algorytmach sztucznej inteligencji technika supersamplingu powodująca zwiększenie wydajności renderowania obrazu. Odbywa się to poprzez obliczenie danej sceny w nieco niższej rozdzielczości, a następnie przeskalowanie jej do docelowego rozmiaru. Redukując tym samym złożoność obliczeniową, umożliwia po prostu uzyskanie kolejnych klatek w krótszym czasie. Zysk jest oczywisty: więcej fps-ów! Z jakościową stroną obrazu wiąże się natomiast trzecia cecha tego GeForce'a – obecność techniki ray tracingu (stąd człon „RTX” w nazwie).  Jest to realizowane za pomocą specjalnych jednostek obliczeniowych RT, które potrafią renderować realistyczne efekty symulujące zachowanie światła w rzeczywistym świecie.

F1 22
F1 22 jest jednym z tytułów obsługujących ray tracing. Technologia ta sprawia, że samochody wyglądają zdecydowanie lepiej: w zależności od warunków na torze prezentują się bardziej realistycznie.

By przekonać się o tym, jak w praktyce wygląda moc ray tracingu, sprawdziliśmy potencjał tej technologii w popularnych tytułach – poniżej znajdziecie dwa zestawy grafik z Cyberpunka 2077 i Spider-Mana, które dobrze ilustrują różnice w wyglądzie scen z uwzględnieniem śledzenia promieni i bez niego. Zwróćcie również uwagę na zrzuty ekranu z F1 22. W przeciwieństwie do dwóch poprzednich gier jest to tytuł zdecydowanie bardziej nastawiony na realizm. I tutaj RTX nie tylko pozwala świetnie odwzorować warunki panujące na drodze, ale też dorzuca swoje w kwestii wyglądu samochodów. Zdecydowanie jest na czym zawiesić oko!

Cyberpunk 2077
Cyberpunk 2077 bez ray tracingu.
Cyberpunk 2077
Cyberpunk 2077 z ray tracingiem. Zwróćcie uwagę na zdecydowanie lepsze oświetlenie, jak również na liczne, zgodne z logiką i pasujące do reszty sceny odbicia.
Marvel's Spider-Man
Marvel's Spider-Man bez ray tracingu.
Marvel's Spider-Man
Marvel's Spider-Man z ray tracingiem. Odbicia na szybach oddają to, co rzeczywiście widać na scenie.

Nowoczesne technologie i wygląd

Oczywiście nowoczesne technologie w przypadku Acera Nitro 5 nie ograniczają się tylko do świetnej karty graficznej. To również procesor AMD Ryzen 7 6800H – wyposażony w 8 rdzeni i 16 wątków, zdolny pracować z częstotliwością do 4,7 GHz. W takich właśnie ciekawych czasach żyjemy, że sprzęt mobilny został wyposażony w krzem, który jeszcze jakiś czas był w kwestii jego konfiguracji domeną komputerów stacjonarnych. Na „pokładzie” znajdziemy także pamięci DDR5 – tutaj o łącznej wielkości 16 GB taktowane zegarem o częstotliwości 4800 MHz. Na pochwałę zasługuje również obecność w sumie czterech portów USB, z czego trzy w standardzie USB 3.2 Gen 2 zapewniają transfer na poziomie 10 Gbit/s. W tej grupie nie zabrakło gniazda typu C, które może pełnić funkcję drugiego wyjścia wideo obok klasycznego złącza HDMI.

Acer Nitro 5
Acer Nitro 5

Zasadniczo bryła tego Acera nie zdradza gamingowego charakteru, bo patrząc na wprost ekranu, wszędzie widzimy kąty proste, i właściwie tylko duża liczba otworów wentylacyjnych przed ekranem sugeruje, że nie mamy do czynienia ze sprzętem biurowym. Na uwagę zasługuje także… klawiatura. Wielkość klawiszy w najnowszym Nitro 5 jest prawie że pełnowymiarowa w porównaniu z modelami wolnostojącymi – jedynie blok numeryczny został nieznacznie zwężony. Istotne podczas grania bloki WSAD i kursorów wyróżniono dodatkową białą obwódką – nie sposób ich przeoczyć. Całość podświetlają diody świecące w zakresie pełnej palety RGB, przy czym na klawiaturze wyróżniono cztery strefy sterowania kolorami. Jest bardzo czytelnie, wygodnie, a pod obciążeniem żaden obszar mający kontakt z dłońmi nie nagrzewa się nadmiernie.


Laptop w sam raz

Nie jest odkryciem, że laptopy gamingowe nie należą do liderów wyścigu na smukłość i niewielką masę – w taki też sposób melduje się i ten Nitro 5, ale trzeba przyznać, że nieco ponad 2,4 kilograma wagi bierze się z solidności chłodzenia wewnątrz. Dobre słowa należy też powiedzieć o akumulatorze, skoro przy pojemności 57,5 Wh jest w stanie odtwarzać film przez 6 godzin i 15 minut, a pod obciążeniem wytrzymuje prawie 80 minut.

Acer Nitro 5
Acer Nitro 5

Na koniec jeszcze jedno miłe zaskoczenie: jakość ekranu. Z punktu widzenia gracza najważniejszymi cechami tej matrycy są rozdzielczość Full HD, częstotliwość odświeżania 165 Hz i opóźnienie na poziomie 3 ms. Jeśli jednak spojrzeć na to szerzej, to możliwość reprodukcji ponad 98% kolorów z przestrzeni sRGB stanowi bardzo dobry wynik, a matowe wykończenie pozwala nie przejmować się przesadnie położeniem źródeł światła w pomieszczeniu.

Biorąc to wszystko pod uwagę, można powiedzieć, że Acer Nitro 5 stanowi dla gracza urządzenie kompletne i jako takie okaże się też świetnym prezentem dla każdego fana gier. Już parę godzin z tym urządzeniem wystarczy, żeby się przekonać, że tandem karty graficznej NVIDIA GeForce RTX 3060 z Ryzenem 7 6800H jest wyśmienity, a konstrukcja laptopa to wynik wielu lat udanych doświadczeń producenta.

Więcej informacji: lp.x-kom.pl/a/acer-nvidia

Acer Nitro 5
Acer Nitro 5

Parametry

Grafika: NVIDIA GeForce RTX 3060 Laptop GPU 6 GB GDDR6, magistrala 192 bity, przepustowość pamięci 14 Gbit/s; zintegrowana AMD Radeon • Procesor: AMD Ryzen 7 6800H, 8 rdzeni, 16 wątków, 3,2-4,7 GHz, cache L2 4 MB, cache L3 16 MB, TDP 45 W • Ekran: IPS, 15,6 cala, 1920 × 1080, 165 Hz, czas reakcji 3 ms, matowy, pokrycie barw 98,1% sRGB • Pamięć: 16 GB RAM DDR5 4800 MHz, SSD Samsung MZVL2512HCJQ-00B07 512 GB (M.2 PCIe 4.0 x4 NVMe) • Łączność: 2 × USB 3.2 Gen 2, USB 3.2 Gen 2 typ C (Power Delivery, DisplayPort Alt Mode), USB 3.2 Gen 1, HDMI 2.1, Ethernet Killer E2600 (2,5 Gbit/s), Wi-Fi 6E (802.11a/​b/​g/​n/​ac/​ax) 2x2, Bluetooth 5.2, gniazdo 3,5 mm słuchawki/mikrofon • Napęd optyczny / czytnik kart: brak/brak • Akumulator: Li-ion, niewymienny, 57,5 Wh, zasilacz 230 W • Inne: kamera 0,9 Mpix (1280 × 720), głośniki stereo, mikrofony, podświetlana (RGB) klawiatura z blokiem numerycznym, touchpad, wolne gniazdo M.2 na dysk SSD NVMe, Windows 11 Home • Wymiary: 363,5 × 272,9 × 26,5-29,5 mm • Waga: 2,42 kg, zasilacz 0,62 kg

Artykuł powstał we współpracy z partnerem.


Czytaj dalej

Redaktor
Partner
Wpisów135

Obserwujących0

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze