5.05.2023, 09:58Lektura na 5 minut

Acer Predator Orion 3000 – kompaktowy komputer do gier

Patrząc na ekspansję laptopów, można dojść do wniosku, że graczom coraz bardziej zależy na niewielkich rozmiarach sprzętu. Nie znaczy to na szczęście, że szukając sprzętu do grania, musimy korzystać tylko z laptopów. Sprzęt od Acera, który gościł u mnie niedawno, pokazał, że można połączyć dobrą zabawę na PC z mniejszym zapotrzebowaniem na przestrzeń.


Partner

Co jednak ważne, niewielkie rozmiary obudowy niekoniecznie oznaczają, że musimy pogodzić się z gorszymi parametrami.


Mocny maluch

Zacznijmy od tego, co najbardziej rzuca się w oczy – obudowy, mianowicie. W porównaniu z typowymi skrzyniami to naprawdę niewielki sprzęt: ma niecałe 40 cm wysokości i niewiele mniej głębokości przy zaledwie 17,5 cm szerokości. W praktyce komputer jest znacznie mniejszy od peceta zbudowanego w oparciu o klasyczną obudowę midi-tower i bez najmniejszych problemów zmieści się pod każde biurko – ba, można go nawet postawić na biurku, obok monitora i w żadnym razie nie będzie przeszkadzać.

Acer Predator Orion 3000
Acer Predator Orion 3000

Całość jest lekka – sprzęt waży ledwie 6,9 kg, co przy obecności wygodnego uchwytu u góry, w przedniej części skrzyni pozwala w razie potrzeby z łatwością przenosić peceta. Co jednak ważne – redukcja rozmiarów nie przełożyła się na konieczność zastosowania zewnętrznego zasilacza. Na tylnej ścianie znajdziemy tu standardowe gniazdo na kabel zasilający, nie musimy więc kłopotać się ze zbędnymi dodatkami.

Acer Predator Orion 3000
Acer Predator Orion 3000

Obudowa jest przewiewna: perforacja obejmuje krawędzie wysuniętego bloku przedniego, górę oraz lewy bok. Nie zabrakło również wylotów powietrza z tyłu oraz na spodzie urządzenia. Wnętrze podzielono na sekcje obejmujące chłodzenie CPU i GPU oraz strefę zasilania i dysków twardych. Za przepływ powietrza odpowiadają wentylatory Predator FrostBlade 2.0, które dodatkowo zostały wyposażone w cztery diody LED RGB, a także oszczelnione łożyska karabinowe i falowane, bioniczne żebra. Warto zaznaczyć, że producent poprzez dodanie gumowych podkładek zadbał również o odpowiednią amortyzację, dzięki czemu system pracuje cicho i bez zbędnych drgań. Estetyka? Bez zarzutu! W aplikacji PredatorSense dostosujemy styl i barwę iluminacji – możemy to zrobić w sposób globalny lub zmienić ustawienia osobno dla każdego z dwóch wentylatorów oraz dla biegnącego u góry obudowy paska LED. Wspomniana aplikacja służy również do kontroli pracy zainstalowanego chłodzenia – w ramach trzech profili (automatyczny, gry i niestandardowy) możemy ustawić jego wydajność.


Stworzony do grania

Jeśli chodzi o możliwości związane z graniem, to są one naprawdę duże. Peceta wyposażono w kartę graficzną NVIDIA GeForce RTX 3070 – komputer świetnie więc radzi sobie nie tylko w Full HD, ale i QHD, w rozdzielczości 4K sprzęt sprawdzi się bardzo dobrze w przypadku trochę mniej wymagających tytułów. Cały czas mówimy oczywiście o najwyższych detalach wyświetlanej grafiki – jeśli te ostatnie odpowiednio zoptymalizujemy, to wydajność oczywiście wzrośnie. Dodatkowo, dzięki obecności karty firmy NVIDIA mamy dostęp do związanych z nią technologii: uruchomimy gry z ray tracingiem (a więc z technologią śledzenia promieni światła, która przekłada się na realistyczny wygląd scen w obsługiwanych tytułach), jak również zyskamy dodatkową wydajność we wspieranych grach dzięki przyspieszającej renderowanie klatek animacji technologii DLSS 2.

A co z resztą zestawu? W przypadku tej konfiguracji producent postawił na wydajny procesor Intel Core i7-12700F, którego 12 rdzeni i 20 wątków zapewniają optymalne wsparcie karcie graficznej. Konfigurację zamyka 16 GB pamięci RAM 3200 MHz oraz dysk NVMe PCIe 3.0 o pojemności 1 TB. Pamięć operacyjną możemy rozbudować do 64 GB, jeśli chodzi o dysk, producent przewidział dodatkowe miejsce na dwa tradycyjne HDD SATA3 o pojemności 3 TB każdy. Podzespoły zostały osadzona na autorskiej, dopasowanej do obudowy płycie Acera z chipsetem B660.

Acer Predator Orion 3000
Acer Predator Orion 3000

Dodatki, wsparcie i cena

Komputer pracuje pod kontrolą preinstalowanego systemu operacyjnego Windows 11, który uzupełniają dodatki: wspomniane wcześniej oprogramowanie PredatorSense, jak również służący do kontroli nad peryferiami PredatorArc. Dostajemy także aplikację kontrolno-diagnostyczną Acer Care Center oraz antywirusa Norton Security Ultra z trzydziestodniową licencją. Pecet jest także objęty dwuletnią gwarancją producenta.

Acer Predator Orion 3000
Oprogramowanie PredatorSense

To świetny sprzęt dla ludzi, którzy mają mało miejsca na biurku, a równocześnie zakup laptopa jest dla nich nieakceptowalnym kompromisem. Acer Predator Orion 3000 sprawdzi się w niewielkim pokoju gracza, jest też ciekawą propozycją dla grającego studenta – obudowa sprzętu sprawia, że z komputerem łatwo się przeprowadzić. Acer sprawdzi się również u osób, które oczekują wysokiej wydajności, ale i minimalizmu.

Komputer dostępny jest w sieciach RTV Euro AGD, Morele, Ole! Ole!, MediaExpert i Avans w cenach uzależnionych od ostatecznej konfiguracji. Kwoty zakupu za prezentowany tu model zaczynają się od 7599 zł, co jest atrakcyjną kwotą patrząc na stosunek tej ceny do oferowanej przez Predatora jakości.

Acer Predator Orion 3000
Acer Predator Orion 3000

Acer Predator Orion 3000 P03-640 – konfiguracja sprzętowa

System operacyjny: Windows 11, procesor: Intel Core i7-12700F, 12 rdzeni, 20 wątków, karta graficzna: NVIDIA GeForce RTX 3070, płyta główna: Acer Predator PO3-640, chipset Intel B660, RAM: Kingston ACR32D4U2S8HD-8F 2 x 8 GB DDR4 3200 MHz, dysk: Micron 2210 1 TB PCIe 3.0 NVMe, łączność: Wi-Fi 6, Bluetooth 5, złącza: 4 x USB 2.0, 2 x USB 3.0, LAN, 3 x audio (tył); HDMI, 3 x DisplayPort (karta graficzna), USB-C, USB-A z szybkim ładowaniem, wejście słuchawkowe (przód), inne: oprogramowanie PredatorSense, podświetlenie RGB LED wnętrza (2 wentylatory + pasek LED), dźwięk DTS:X Ultra, wymiary: 38,5 x 17,5 x 37,5, waga: 6,9 kg, gwarancja: 24 miesiące

Artykuł powstał we współpracy z partnerem

Redaktor
Partner
Wpisów87

Obserwujących0

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane