17.12.2021, 08:48Lektura na 6 minut
Sponsorowany

Asus ROG Strix SCAR 17 G733Q – idealny laptop nie tylko do Battlefielda 2042

W czasach, kiedy naprawdę trudno złożyć sensownego peceta do grania, warto zwrócić uwagę na gamingowe laptopy. W ich zgrabnych obudowach nierzadko kryją się podzespoły, które zawstydzają pod względem wydajności niejeden komputer osobisty. Asus ROG Strix SCAR 17 G733Q należy do tego typu maszyn i sprawi, że Battlefield 2042 – i nie tylko! – będzie działać bez zająknięcia.

Kolejne odsłony serii Battlefield udowadniają, że granie z zastosowaniem maksymalnych detali wyświetlanej grafiki wiąże się z wysokimi wymaganiami względem maszyny, na której są uruchamiane. Nie inaczej jest tym razem: najnowsza gra studia DICE potrafi rzucić wyzwanie najmocniejszym komputerom. Dla Asusa ROG Strix SCAR 17 nie jest to jednak żaden problem – tym bardziej, że laptop zgrabnie korzysta z nowych technologii Nvidii, by zabawa była płynniejsza, a gracz jeszcze lepiej radził sobie na polu bitwy.


Ta wydajność!

Za osiągi Asusa ROG Strix SCAR 17 w grach odpowiada karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 3080 sparowana z procesorem AMD Ryzen 9 5900HX. To zestaw, który jest w stanie zapewnić wystarczającą wydajność dla każdego tytułu na rynku. Szczególnie że konfigurację uzupełniono ekranem Full HD o wygodnej do grania przekątnej 17,3" i odświeżaniu 300 Hz oraz 32 GB pamięci RAM. Jeśli zaś chodzi o magazyn na dane, to do dyspozycji dostajemy dwa połączone w RAID 0 dyski NVMe o pojemności 1 TB. Nic zatem dziwnego, że uruchamiany na laptopie Asusa Battlefield 2042 startuje błyskawicznie, a my możemy cieszyć się płynną rozgrywką niezależnie od ustawień grafiki. Sprzęt bez problemu poradzi sobie zarówno z renderowaniem najwyższej jakości obrazu, jak i z obsługą ray tracingu. Szczegóły podajemy w tabeli poniżej.

Patrząc na tabelę, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Pierwsza to oczywiście surowa wydajność Asusa. Topowy dla laptopów układ NVIDII z procesorem AMD pozwalają osiągnąć średnią wydajność na poziomie powyżej 90 klatek animacji na sekundę – a wszystko to przy maksymalnym poziomie detali wyświetlanej grafiki. Śmiało można stwierdzić, że to rezultat, który zostawia w tyle większość stacjonarnych pecetów. Nie mniej ważne są jednak dodatki.


Twoje gry pokochają takie prezenty

Kolejną kwestią jest obecność technologii ray tracingu, która w grze odpowiada za okluzję otoczenia. Mówiąc w pewnym uproszczeniu, jest to symulacja zacienienia spowodowanego przez blokowanie światła – im dany obiekt jest bardziej skomplikowany, tym więcej cieni zobaczymy w jego zagłębieniach, szczelinach czy pęknięciach, a co za tym idzie – będzie lepiej, bo bardziej realistycznie wyglądał. Za ten efekt odpowiada w Battlefieldzie 2042 właśnie ray tracing, a obliczenia wykonuje karta GeForce RTX 3080. Jeszcze do niedawna ze względu na spadki wydajności nie było to możliwe i twórcy gier, by osiągnąć podobny efekt, stosowali inne, prostsze techniki – tutaj mamy zaś bardziej realistyczny obraz wynikający z zastosowania technologii śledzenia promieni światła. Oczywiście znalazło to odzwierciedlenie w nieco niższej wydajności – spadek jednak jest stosunkowo niewielki i w dalszym ciągu Asus ROG Strix SCAR 17 pozwala cieszyć się płynną rozgrywką bez kompromisów.

Dzięki okluzji otoczenia wspomaganej przez ray tracing gra wygląda realistyczniej.

Inną kwestią jest obsługa DLSS. To technologia, która, korzystając z możliwości AI, pozwala podnosić rozdzielczość materiału źródłowego do rozdzielczości wynikowej. Taka rekonstrukcja obrazu przekłada się na możliwość uzyskania dodatkowych klatek animacji. Siłą rzeczy DLSS działa tym lepiej, im wyższą rozdzielczość ustawimy – jednak i w Full HD widać kilkuprocentowy przyrost wydajności, warto więc z tej możliwości skorzystać, gdyż są to dodatkowe klatki, które uzyskujemy „gratis” – po aktywowaniu odpowiedniej opcji w ustawieniach gry. Do wyboru mamy kilka różnych profili DLSS, które różnią się od siebie jakością obrazu oraz przyrostem wydajności. Jeden z nich – ultrawydajny – zapewnia bardzo duży przyrost liczby klatek na sekundę i jest polecany przez NVIDIĘ do grania... na monitorach 8K. Siłą rzeczy DLSS w Battlefieldzie 2042 przyda się również, gdy do maszyny Asusa podłączymy zewnętrzny monitor o wyższej rozdzielczości.

Kliknij, aby otworzyć.


Kliknij, aby otworzyć.

Trzecią ciekawą cechą związaną z Battlefieldem 2042 jest obsługa NVIDII Reflex. To z kolei technologia wprost stworzona do gier sieciowych – pozwala bowiem obniżyć opóźnienia wynikające z pracy systemu oraz hardware’u, głównie poprzez optymalizację i eliminację prerenderingu klatek animapcji. W ten sposób możemy zaoszczędzić do kilkunastu lub nawet więcej milisekund, co w oczywisty sposób przekłada się na skuteczność na polu bitwy. Możliwość włączenia tej funkcji jest ściśle uzależniona od karty graficznej – możemy z niej zrobić użytek, mając GeForce’a GTX od serii 900 wzwyż. Oczywiście w kwestii redukcji opóźnień pomaga również zastosowany w SCAR 17 ekran o częstotliwości 300 Hz – w połączeniu z NVIDIĄ Reflex sprawia, że w Battlefieldzie 2042 już na starcie będziemy mieć przewagę, która wynika z większej precyzji i niższego czasu reakcji. Innymi słowy, NVIDIA Reflex powstał, by zmaksymalizować szanse gracza na sukces, a możemy go aktywować w ustawieniach graficznych gry EA, jeśli tylko spełniamy wymagania sprzętowe. W przypadku laptopa Asusa nie będzie to rzecz jasna stanowić problemu, a sama technologia działa bez zarzutu.


Nienaganna forma

Pisząc o możliwościach sprzętu, nie sposób pominąć formy laptopa – a ta jest bez zarzutu. Tym, co już od pierwszych chwil przyciąga wzrok i mile grzechocze pod palcami, jest optomechaniczna klawiatura. Za sprawą zastosowanych przełączników pracuje w sposób na ogół niespotykany w laptopach, a indywidualne podświetlenie Aura Sync sprawia, że całość możemy dostosować pod względem wizualnym do własnych preferencji.

Wrażenie robi również zestaw głośników – mamy tu dwa przetworniki o mocy 4 W każdy, które uzupełniają dwa dwuwatowe tweetery. Całość jest zgodna z Dolby Atmos, możliwości laptopa zaś poszerza wbudowany mikrofon z redukcją szumów.

Na koniec warto zwrócić uwagę na obudowę, która przybrała tu bardzo nietuzinkową formę. Pewna jej część jest... przezroczysta, dzięki czemu widać znajdujące się wewnątrz podzespoły. Jeśli dodać do tego biegnący przednią krawędzią pasek LED, okazuje się, że Asus ROG Strix SCAR 17 G733Q  jest urządzeniem, które przyciąga uwagę nie tylko niedoścignioną wydajnością, ale i oryginalnym wzornictwem.

Asus ROG Strix SCAR 17 G733Q

PARAMETRY • Procesor: AMD Ryzen 9 5900HX (3,1-4,5 GHz, 8 rdzeni) • Grafika: NVIDIA GeForce RTX 3080 16 GB, TGP 115 W • Ekran: IPS 17,3”, matowy, 1920 × 1080, 300 Hz • Pamięć: 32 GB RAM 3200 MHz, SSD NVMe 2 x 1 TB RAID 0 • Komunikacja: 3 x USB 3.2 Gen1, USB-C 3.2 Gen2 z DisplayPort i Power Delivery, HDMI 2.0b, audio mikrofon/słuchawki, LAN, czytnik ASUS Keystone II Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1 • Napęd optyczny: brak • Akumulator: 90 Wh, niewymienny • Inne: klawiatura optomechaniczna z indywidualnie podświetlanymi klawiszami i wydzielonym blokiem numerycznym, głośniki 2 x 4 W + 2 x 2 W tweeter, Dolby Atmos, mikrofon z redukcją szumów • Wymiary: 395 x 282 x 28 mm • Waga: 2,7 kg

Artykuł powstał we współpracy z partnerem.


Czytaj dalej

Redaktor
Partner
Wpisów126

Obserwujących0

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze