3
15.07.2022, 06:08Lektura na 3 minuty

GeForce NOW – zagrasz na każdym sprzęcie

Od premiery GeForce NOW minęło już prawie dwa i pół roku. W tym czasie usługa zdążyła wpisać się na stałe w gamingowy krajobraz, a przy okazji znacząco się rozwinęła. Oto jak wygląda dzisiaj.

Wspomniany okres to oczywiście czas, kiedy usługa streamingowa NVIDII jest dostępna oficjalnie. Choć GeForce NOW miał premierę w styczniu 2020 roku, to wcześniej także mogliśmy grać „zdalnie” w ramach beta-testów. Od tego momentu sporo się jednak wydarzyło.


Czym jest GeForce NOW?

Nie będzie niespodzianką, gdy napiszemy, że to usługa polegająca na tym, że... gramy. Tyle że możemy to robić na każdym niemal sprzęcie niezależnie od jego mocy obliczeniowej: wystarczy komputer biurowy, starszy laptop, nawet smartfon. Uruchamiając grę, łączymy się z serwerami NVIDII, które biorą na siebie wszystkie obliczenia związane z renderowaniem obrazu. My zaś – korzystając z łącza internetowego – wyświetlamy na swoim sprzęcie gotowy obraz w postaci strumienia wideo, a z tym poradzą sobie nawet bardziej wiekowe maszyny.

GeForce NOW
GeForce NOW

Czy jest w co grać? Jak najbardziej! W ramach GeForce NOW uruchomimy obecnie ponad 1300 tytułów, z których przeszło 100 to produkcje free-to-play. Firma cyklicznie uzupełnia katalog obsługiwanych gier, a wśród dodanych ostatnimi czasy pozycji zobaczymy m.in. Dying Lighta 2, Far Cry’a 6, Marvel’s Guardians of the Galaxy czy New Worlda. W bibliotece pojawiły się także wersje demo oraz więcej produkcji z katalogu EA, w tym Mass Effect: Edycja legendarna, It Takes Two, Need for Speed: Heat i Plants vs. Zombies: Garden Warfare 2. Nie zabrakło tytułów z uniwersum Gwiezdnych Wojen w postaci Star Wars: Battlefront II, Star Wars Jedi: Upadły zakon oraz Star Wars: Squadrons. Na rozszerzaniu listy obsługiwanych gier rozwój GeForce NOW jednak się nie kończy.


RTX 3080 wchodzi do gry

W październiku ubiegłego roku NVIDIA oddała do dyspozycji graczy serwery zapewniające jakość obrazu na poziomie desktopowej karty graficznej RTX 3080. Dostęp do tej usługi możemy już wykupić w abonamencie w cenie 99 złotych za miesiąc – pogramy wtedy w sesjach o długości 8 godzin, w rozdzielczości do 4K i do 120 fps-ów, korzystając przy tym z ray tracingu. Za 49 zł uzyskamy z kolei dostęp priorytetowy – tutaj, podobnie jak w poprzednim przypadku, możemy zrobić użytek z ray tracingu, sesje trwają 6 godzin, a rozdzielczość to 1080p. Dzięki GeForce NOW zagramy również za darmo, jednak w tym przypadku musimy liczyć się z kolejkami do serwerów i sesjami trwającymi godzinę. Warto zauważyć, że niezależnie od wybranego rodzaju dostępu, gdy dana sesja się skończy, możemy połączyć się ponownie.

NVIDIA oczywiście wie, że gramy nie tylko na pecetach – z tego względu więc poczyniono kroki, by na innych platformach zabawa też była przyjemna. W przypadku chromebooków mamy już dostęp do specjalnej aplikacji. Natywne wsparcie otrzymały również komputery marki Apple, które dotychczas były obsługiwane przez emulację środowiska. W usłudze GeForce NOW dostępna jest także gra Fortnite z interfejsem dotykowym, co ma szczególnie istotne znaczenie dla użytkowników iPhone’ów oraz iPadów – ci wskutek konfliktu pomiędzy wydawcą gry a firmą Apple pozbawieni byli szansy na zagranie we wspomniany tytuł. Pojawiły się również zmiany, na które czekali gracze mobilni: wszystkie smartfony wyposażone w ekran z odświeżaniem 120 Hz uzyskały możliwość wyświetlania rozgrywki z chmury z wydajnością 120 kl./s.


Czytaj dalej

Redaktor
Partner
Wpisów127

Obserwujących0

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze