28.05.2024, 16:00Lektura na 6 minut

Gigabyte GeForce RTX 4070 Ti Super Aero OC 16G – z DLSS-em w 4K

GeForce RTX 4070 Ti Super jest konstrukcją, która zdobyła popularność dzięki temu, że przy cenie poniżej czterech tysięcy złotych pozwala już myśleć o graniu w rozdzielczości 4K. Sprawdzamy, co potrafi wspomniany układ w grach obsługujących DLSS-a.

O DLSS-ie firmy NVIDIA wspominamy nieprzypadkowo. O ile karty graficzne RTX 4070 Ti formalnie wciąż zaliczają się raczej do średniej półki, o tyle w wydajniejszej wersji Super znajdziemy stworzony z wykorzystaniem architektury Ada Lovelace układ AD103, a więc ten sam, który wcześniej trafiał do RTX-ów 4080 – tyle że tutaj dostajemy go w trochę skromniejszej wersji. DLSS zaś – robiąc użytek z technik upscalingu ze wsparciem AI i Frame Generation – pozwala nam na uzyskanie dodatkowych klatek, co przekłada się oczywiście na wyższą wydajność i… możliwość grania w 4K z tańszą od urządzeń z najwyższej półki kartą na pokładzie. Tyle teorii. Zobaczmy zatem, jak to działa w praktyce, biorąc „na warsztat” Cyberpunka 2077, Lego Fortnite’a, Diablo 4 i Horizon Forbidden West.

Gigabyte GeForce RTX 4070 Ti Super Aero OC 16G
Gigabyte GeForce RTX 4070 Ti Super Aero OC 16G

QHD jak marzenie

Gigabyte GeForce RTX 4070 Ti Super Aero OC 16G jest urządzeniem, które nie pozostawia żadnych wątpliwości co do faktu, że w QHD pogramy tu bez stresu. Niezależnie od ustawień graficznych w przypadku Cyberpunka 2077 karta pozwala uzyskać średnią wydajność ok. 100 kl./s – tym samym możemy cieszyć się płynną rozgrywką i zrobić użytek z ekranów wyposażonych w szybkie matryce.

W pozostałych przetestowanych produkcjach jest zresztą podobnie: druga część cyklu Horizon, jeśli chodzi o „surową” wydajność, dobiła do 99 kl./s, co oczywiście również stanowi świetny i zbliżony do osiągów Cyberpunka 2077 wynik. Diablo 4 i Lego Fortnite to z kolei tytuły mniej wymagające – siłą rzeczy rezultaty są więc jeszcze lepsze, bo zbliżające się do 200 kl./s. Innymi słowy, kupując kartę Gigabyte GeForce RTX 4070 Ti Super Aero OC 16G, możemy mieć pewność, że monitor QHD nie będzie stanowił dla niej problemu. Ale to chyba za mało i mamy apetyt na więcej, nie?

Cyberpunk 2077, detale Ultra
Cyberpunk 2077, detale Ultra
Cyberpunk 2077, detale Ray Tracing Overdrive
Cyberpunk 2077, detale Ray Tracing Overdrive

DLSS pomaga w 4K

Jak już zostało wspomniane, urządzenia z rodziny RTX 4070 Ti to wciąż mimo wszystko średnia półka. Niemniej w tym przypadku o rozdzielczości 4K możemy pomyśleć bez skrępowania. Zarówno Gigabyte GeForce RTX 4070 Ti Super Aero OC 16G, jak i inne karty graficzne stworzone z wykorzystaniem architektury Ada Lovelace potrafią bowiem zrobić użytek z techniki DLSS 3 oraz 3.5, co przekłada się na znaczący wzrost wydajności względem podstawowych osiągów.

Diablo IV, detale Ultra
Diablo IV, detale Ultra
Diablo IV, detale Ultra, włączony ray tracing
Diablo IV, detale Ultra, włączony ray tracing

Wspomniany DLSS działa dwutorowo. Na początku mamy technikę Super Resolution (wcześniej znaną jako DLSS 2), która korzysta z AI, aby podnieść rozdzielczość materiału źródłowego. By więc osiągnąć 4K, grafika jest początkowo renderowana w mniejszej niż natywna liczbie pikseli. Uzyskany w ten sposób materiał następnie „obrabia” sztuczna inteligencja – dopiero tym sposobem otrzymujemy docelowy obraz. Zysk w tym wypadku jest oczywisty: karta graficzna pracuje z mniej wymagającym materiałem źródłowym, co pozwala uzyskać wyższą niż bez zastosowania DLSS-a wydajność. To jednak nie koniec.

Nowinką, która pojawiła się wraz z premierą serii RTX 4000 Ada Lovelace, jest technika Frame Generation. To kolejna warstwa DLSS-a, działa zaś w ten sposób, że klatki przygotowane wcześniej przez kartę graficzną i technikę Super Resolution są uzupełniane dodatkowymi ramkami – tym razem już w całości stworzonymi przez AI bez angażowania procesora graficznego. Zabieg ten pozwala oczywiście dodatkowo podnieść wydajność, nawet w sytuacjach, gdy wąskim gardłem jest CPU, technika ta bowiem nie obciąża go w żaden sposób. Równocześnie wraz z Frame Generation cały czas działa NVIDIA Reflex optymalizująca działanie sprzętu pod kątem opóźnień. Co to wszystko nam daje?


4K w praktyce

Patrząc jedynie pod kątem surowej wydajności, Gigabyte GeForce RTX 4070 Ti Super Aero OC 16G w rozdzielczości 4K pokazuje, że czasem jednak mocy obliczeniowej tu brakuje, 44 kl./s w Cyberpunku 2077 są zaś tego najlepszym przykładem. Niemniej sytuacja zmienia się diametralnie po włączeniu technik DLSS. W przetestowanych grach zyskujemy bowiem spory, w zależności od ustawień i tytułu przekraczający nawet 100%, zapas wydajności, który pozwala już cieszyć się z oprawy w najwyższej rozdzielczości przy komfortowej wydajności. A możemy pójść jeszcze dalej.

Wyniki testów
Wyniki testów

Tam, gdzie obsługiwane są techniki śledzenia promieni światła, mamy rzecz jasna możliwość ich włączenia Gigabyte GeForce RTX 4070 Ti Super Aero OC 16G (jak wszystkie urządzenia z serii RTX) potrafi zrobić z nich wyśmienity użytek. Oczywiście ray tracing lub path tracing stanowią dla GPU tak czy inaczej spore wyzwanie. NVIDIA dopracowała jednak techniki DLSS, by radziły sobie nawet z renderowaniem najbardziej wymagającej grafiki tego typu, wprowadzając w DLSS-ie 3.5 wsparcie dla wspomnianego już path tracingu. Skutek? Cyberpunk 2077 w rozdzielczości 4K działa ze średnią wydajnością 66 kl./s – a to przy najwyższych detalach i oświetleniu sceny wyliczanym przez kartę w czasie rzeczywistym. DLSS wyśmienicie wpływa również na wydajność nowego Horizona: tutaj Super Resolution i Frame Generation przynoszą wzrost wydajności z 63 do aż 145 kl./s.

Dodatkowa, wynikająca z zastosowania technik DLSS wydajność pozwala „rozpędzić” do satysfakcjonującego poziomu także pozostałe gry. Każdy z przetestowanych tytułów – zależnie od ustawień grafiki – osiąga w 4K co najmniej 60 kl./s średniej wydajności, a nierzadko znacznie więcej. Po szczegóły odsyłamy do tabeli testowej.

Lego Fortnite, bardzo wysokie detale
Lego Fortnite, bardzo wysokie detale
Lego Fortnite, bardzo wysokie detale, ray tracing włączony
Lego Fortnite, bardzo wysokie detale, ray tracing włączony

Podsumowanie

Gigabyte GeForce RTX 4070 Ti Super Aero OC 16G to karta, która zaskakuje osiągami. Sięgnąwszy po techniki firmy NVIDIA, możemy nie tylko z powodzeniem grać w rozdzielczości 4K, ale też korzystać przy tym z ray tracingu lub path tracingu – co jeszcze niedawno, zważywszy na zasoby potrzebne do obliczeń związanych ze śledzeniem promieni światła, było po prostu nierealne.

Horizon Forbidden West, bardzo wysokie detale
Horizon Forbidden West, bardzo wysokie detale
Horizon Forbidden West, bardzo wysokie detale, DLSS włączony
Horizon Forbidden West, bardzo wysokie detale, DLSS włączony

Przede wszystkim jednak urządzenie Gigabyte’a stanowi wyśmienitą, bezkompromisową podstawę dla komputera wyposażonego w monitor QHD, z której ucieszą się również posiadacze ekranów ultrapanoramicznych. Dodatkowa wydajność wynikająca tak z technik DLSS, jak i większej mocy obliczeniowej, jaką dostajemy do dyspozycji w ramach podrodziny Super, na pewno zostanie przez nich dobrze spożytkowana.

Jeśli więc szukasz optymalnego, bardzo wydajnego GPU, a jednocześnie szanujesz portfel, Gigabyte GeForce RTX 4070 Ti Super Aero OC może okazać się dla ciebie strzałem w dziesiątkę.

Gigabyte GeForce RTX 4070 Ti Super Aero OC 16G
Gigabyte GeForce RTX 4070 Ti Super Aero OC 16G

Dane techniczne

Taktowanie rdzenia: 2655 MHz • Pamięć: 16 GB GDDR6X, 21 Gbps, 256-bit • Zasilanie: 16-pin • Złącza: 3 × DisplayPort 1.4a, HDMI 2.1a • Zalecany zasilacz: 750 W • Wymiary: 300 × 130 × 57,6 mm

Materiał powstał we współpracy z partnerem.


Czytaj dalej

Redaktor
Partner
Wpisów133

Obserwujących0

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze