23.06.2024, 09:21Lektura na 8 minut

GIGABYTE Z790 AORUS X Gen – solidna podstawa dla peceta

Płyta główna to jeden z najważniejszych elementów zestawu komputerowego – na ogół jednak jej dobór jest kwestią przypadku lub wręcz „miejscem”, gdzie szuka się oszczędności. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupach, przeglądając ofertę firmy GIGABYTE.

Budując komputer, siłą rzeczy musimy „spiąć” ze sobą wszystkie składające się na niego podzespoły w funkcjonalną całość. Płyta główna to więc urządzenie, które odpowiada za harmonijną współpracę procesora, karty graficznej, pamięci czy innych elementów. Na tym jednak jej rola się nie kończy. Współczesne „mobo” są prawdziwymi kombajnami, gdzie znajdziemy również złącza LAN, karty dźwiękowe, ich wyposażenie w prostej linii przekłada się także na to, czy np. zrobimy użytek ze wszystkich portów USB, w które została wyposażona obudowa naszego komputera. Od naszej decyzji w sklepie zależy również, czy będziemy mieli dostęp do ekstrafunkcji: takich, które uprzyjemniają codzienne użytkowanie i diagnostykę zestawu. Płyta główna stanowi istotny element, jeśli chodzi o wytrzymałość i odporność peceta na upływ czasu. No i w końcu rzecz kluczowa: musi być zgodna z niezliczoną ilością podzespołów innych producentów.

Z790 AORUS Elite X
Z790 AORUS Elite X

Jak więc widać, nasz wybór, nierzadko podejmowany pod presją czasu lub portfela, to kwestia znacznie ważniejsza, niż mogłoby się z początku wydawać. Z tego też względu GIGABYTE stawia na dopracowane, uniwersalne konstrukcje i rozwiązania, które sprawiają, że zestaw PC nie zawiedzie niezależnie od okoliczności. Popatrzmy zatem na kluczowe funkcje w urządzeniach tego producenta.


GIGABYTE Z790 AORUS X Gen – cechy zwycięzcy

Udana konstrukcja płyty głównej wynika z detali i zastosowania komponentów, o których końcowy użytkownik często po prostu nie wie. Z tego względu GIGABYTE, projektując swoje urządzenia z linii Z790 AORUS X Gen, opiera się na sprawdzonych podzespołach najwyższej jakości. Wśród nich należałoby wymienić m.in. znacznie wydajniejsze i odporniejsze na wysoką temperaturę kondensatory tantalowo-polimerowe, które sprawiają, że procesor zachowuje się stabilniej podczas dużego obciążenia.

Z790 AORUS Xtreme X
Z790 AORUS Xtreme X

To również płytki PCB o bardzo niskim współczynniku rozproszenia. Co to znaczy? GIGABYTE stosuje tutaj – przypomnijmy: w komputerach domowych – krzem klasy serwerowej o dwukrotnie grubszych w porównaniu ze standardowymi ścieżkach z miedzi. A to przekłada się na zmniejszenie zakłóceń elektromagnetycznych oraz poprawę integralności i niezawodności sygnału aż o 56%. Innymi słowy, płyty GIGABYTE zapewniają stabilne działanie peceta – również ze względu na dodatkową izolację ścieżek i wewnętrzne warstwy osłonowe w płytkach PCB.

Kluczowa dla wielu może okazać się jednak szeroka zgodność. Wszystkie najnowsze płyty główne Z790 Gen X wspierają profile DDR5 XMP 8266+ i pozwalają w ramach ustawień UEFI bardzo łatwo zarządzać tak wydajnością pamięci, procesora, jak i scenariuszami związanymi z chłodzeniem. Wystarczy jedno kliknięcie, by odblokować moce drzemiące w sprzęcie! Z płytami GIGABYTE osiągnięcie 6,2 GHz w przypadku najwydajniejszych procesorów, korzystanie z pamięci DDR5-8000 to zaś nie mrzonki, lecz rzeczywistość.

Z790 AORUS Master X
Z790 AORUS Master X

Płyty GIGABYTE cechują się także licznymi dopracowanymi rozwiązaniami związanymi z odprowadzaniem ciepła. Wystarczy wymienić tu osłony termiczne na gniazdach M.2, żebrowane radiatory obejmujące sekcje zasilania w najlepszych modelach czy liczne powłoki nanowęglowe, które skutecznie radzą sobie z utrzymywaniem w ryzach temperatur komponentów.

Dla wielu osób kluczowymi cechami mogą być jednak uprzyjemniające codzienną pracę elementy użytkowe, takie jak wzmocnione metalowymi osłonami gniazda dla karty graficznej czy pamięci RAM, niewymagający przykręcania śrubek montaż dysków i chłodzenia M.2, a także nanowęglowy backplate, który wzmacnia konstrukcję i powoduje spadek temperatury o 10%.

Z790 AORUS Xtreme X
Z790 AORUS Xtreme X

A co z wyposażeniem? To siłą rzeczy zależne jest od konkretnego modelu płyty głównej, jednak w każdej płycie z serii Z790 znajdziecie złącze sieci LAN co najmniej 2.5GbE, a w najlepszych modelach – 10GbE. Niejednokrotnie nie zabrakło również Wi-Fi 7 zapewniającej przepustowość do 5,8 Gb/s czy uniwersalnego oprogramowania GIGABYTE Control Center, które pozwala okiełznać wszystkie podstawowe i dodatkowe opcje na platformach tego producenta.


Jaki model wybrać?

Płyty główne z serii GIGABYTE AORUS Z790 dzielą się na dwie grupy: podstawową oraz z dopiskiem „X Gen”. Ta druga to odświeżona i przygotowana z myślą o najnowszych procesorach firmy Intel linia dla wymagających użytkowników. Zmiany objęły głównie wspomniane już wcześniej cechy, takie jak obsługa najwyższych częstotliwości DDR5, poprawki związane z funkcjonalnością, chłodzeniem, opcjami łączności czy budową płytki PCB. W ich przypadku pojawił się również odświeżony interfejs UEFI czy obsługa diagnostycznego ekranu Sensor Panel. Wszystko to sprawia, że niezależnie od tego, na jaki model się zdecydujemy, będzie to dobry wybór. Siłą rzeczy jednak poszczególne płyty różnią się od siebie, niekiedy całkiem zauważalnie.

Z790 AORUS Xtreme X
Z790 AORUS Xtreme X

Z790 AORUS Elite X

To podstawowa z odświeżonej linii płyta główna z chipsetem Intel Z790 w ofercie firmy GIGABYTE. Obsługuje procesory z 13. oraz 14. generacji układów Intela i pamięci DDR5-8266 w ramach czterech gniazd i XPM 3.0. Do dyspozycji mamy tu wzmocniony slot PCIe 5.0 x16 oraz dwa PCIe 4.0 x4. Ponadto możemy zrobić użytek z sześciu gniazd SATA i czterech M.2 Gen4. Płyta główna korzysta z chłodzenia VRM Thermal Armor Advanced oraz M.2 Thermal Guard L, do sieci zaś podłączymy się dzięki złączu 2.5GbE LAN. Urządzenie występuje w trzech wariantach: zwykłym, dodatkowo z Wi-Fi 6E (w tym wypadku jest to model Z790 AORUS Elite X AX), a także z najnowszym modułem Wi-Fi 7. Tę ostatnią znajdziecie w sklepach pod nazwą Z790 AORUS Elite X WIFI7.

Z790 AORUS Elite X
Z790 AORUS Elite X

Więcej informacji na temat płyty oraz szczegółowa specyfikacja dostępne na stronie producenta.


Z790 AORUS Pro X

Bardziej zaawansowany model, który dysponuje podobnymi cechami, co poprzednik: obsługuje zatem procesory z 13. oraz 14. generacji układów Intela, zrobimy tu również użytek z pamięci DDR5-8266 i XPM 3.0. Na tle wyżej przedstawionej płyty głównej wyróżnia się jednak m.in. bogatszą podsekcją zasilania, większą liczbą dostępnych czujników temperatury i złączy chłodzenia, wyjść USB, a także obecnością bardziej rozbudowanych opcji łączności z siecią – w tym wypadku do dyspozycji dostajemy LAN Realtek 5GbE oraz moduł MediaTek Wi-Fi 7. Cieszy obecność M.2 Gen5 i bogatszego systemu chłodzenia komponentów płyty.

Z790 AORUS Pro X
Z790 AORUS Pro X

Więcej informacji na temat płyty oraz szczegółowa specyfikacja dostępne na stronie producenta.


Z790 AORUS Master X

To już kolejna płyta korzystająca z chipsetu Intel Z790 i przeznaczona dla procesorów 13. i 14. generacji. O tym, że to nietuzinkowa konstrukcja, świadczy obecność rozbudowanej podsekcji zasilania oraz znacznie bardziej wydajnego systemu chłodzenia niż w przypadku poprzednich modeli. Dzięki 10 dostępnym złączom chłodzenia płyta poradzi sobie z dużymi obudowami i wymagającymi coolerami typu all-in-one, całość zaś uzupełniają port LAN AQC113c 10GbE oraz Wi-Fi 7.

Z790 AORUS Master X
Z790 AORUS Master X

Więcej informacji na temat płyty oraz szczegółowa specyfikacja dostępne na stronie producenta.


Z790 AORUS Xtreme X

Najlepsze, co ma GIGABYTE w ofercie dla gracza i entuzjasty – pod warunkiem, że ci nie parają się zalewaniem procesora ciekłym azotem. Wyjątkowo rozbudowanej podsekcji zasilania niestraszne są nawet największe obciążenia, nad prawidłową pracą urządzenia czuwają zaś systemy chłodzące w postaci m.in. żebrowanych odpromienników ciepła, ciepłowodu czy thermal pada. Osłona termiczna obejmuje zresztą również gniazdo LAN 10 GbE, nie zabrakło Wi-Fi 7, USB 4.0 czy aż 10 złączy, do których możemy podpiąć chłodzenie. To oczywiście tylko część cech tej konstrukcji – po szczegóły odsyłamy na stronę producenta, gdyż nie sposób dokładnie opisać tej konstrukcji w kilku zdaniach. Ogółem to bardzo rozbudowana, dopieszczona w każdym calu płyta, która może stać się podstawą dla bezkompromisowego peceta.

Z790 AORUS Xtreme X
Z790 AORUS Xtreme X

Więcej informacji na temat płyty oraz szczegółowa specyfikacja dostępne na stronie producenta.


Z790 AORUS Tachyon X

Dla przeciętnego użytkownika to bardziej ciekawostka niż opcja zakupowa – płyta została bowiem przygotowana dla ekstremalnych overclockerów, którzy nie boją się przemrozić palców i procesorów ciekłym azotem. Podsekcja zasilania została tu odsłonięta, co ułatwia jej izolowanie. Mamy przydatny na przemrożonych płytach przycisk ReTry, wyświetlacz Q-LED, wyjścia do pomiarów napięcia bezpośrednio na płycie głównej, przełączniki mnożnika procesora, BIOS-u, trybu TGR czy nawet tryb testowy chłodzenia wodnego. Płytę wyposażono jedynie w dwa gniazda DDR5, co oczywiście ułatwia ich podkręcanie. To bez wątpienia fajne bajery – ale przydatne przede wszystkim w przypadku prawdziwych entuzjastów i „ekstremalnych” użytkowników.

Z790 AORUS Tachyon X
Z790 AORUS Tachyon X

Więcej informacji na temat płyty oraz szczegółowa specyfikacja dostępne na stronie producenta.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem.


Czytaj dalej

Redaktor
Partner
Wpisów134

Obserwujących0

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze