Gry oparte o blockchain – jak zarabiać w grach komputerowych?
Coraz częściej usłyszeć można, że blockchain to wielofunkcyjne możliwości rozwiązujące problem własności cyfrowej. W związku z tym najwięksi wydawcy gier komputerowych na świecie zaczynają za pośrednictwem game developerów implementować tę technologię do swoich tytułów. Jakie zatem korzyści z tej sytuacji mają zarówno twórcy, jak i gracze?
Czym jest blockchain? Jest to łańcuch bloków pozwalający na przesyłanie i przechowywanie internetowych transakcji, który ma postać cyfrowej księgi transakcji. Jest kolektywnie użytkowanym rejestrem o niezmienialnym charakterze. Informacje o transakcjach zapisane są za pomocą bloków, które następują po sobie i są połączone ze sobą przy pomocy hashów.
Scentralizowany a zdecentralizowany model gier – czym się różnią?
Obecnie większość gier tworzona jest o model scentralizowany, co dla graczy oznacza, iż wszystkie dane dotyczące gry przechowywane są na serwerach kontrolowanych przez producentów, twórców gier lub administratorów. Zapisywane tam dane obejmują wszystkie informacje dotyczące konta użytkownika – historia rozgrywki, zasoby konta. Decentralizacja sprawia, że gracze mają pełną kontrolę nad swoimi przedmiotami oraz postaciami. Blockchain w grach oddaje władzę graczom.
Gry Pay-to-Win są tytułami pozwalającymi na zakup dodatkowych przedmiotów graczom, dzięki którym ci są w stanie zapewnić sobie znaczną przewagę nad osobami grającymi “za darmo”.
Gry Play-to-Earn to pojęcie oznaczające zarabianie cyfrowych pieniędzy podczas grania. Nagrodami są zwykle NFT, czyli tokeny unikalne kryptograficznie, które później gracze mogą wymienić na kryptowaluty. Pomysł na zarabianie pieniędzy poprzez granie powstał już jakiś czas temu, bo w 1 dekadzie XXI w. Mowa tu o grze World of Warcraft (WOW) wydanej przez Blizzard Entertainment, gdzie gracze mają możliwości zarówno handlowania wirtualnymi aktywami, jak i oferowania możliwości pomocy w grze za walutę fiducjarną. Cyfrowe aktywa zarobione w grze można później wymienić na waluty fiat.
Głównymi różnicami pomiędzy grami Play-to-Earn a tradycyjnymi Pay-to-Win są:
● gry Play-to-Earn mają początkowe założenie zarobku mniejszego lub większego, natomiast zarobek w grach Pay-To-Win nie jest zgodny z ich zasadami,
● aktywa uzbierane przez gracza w grze typu Pay-To-Win nie mają przekładu na rzeczywiste dobra materialne i co do zasady nie mają wartości w świecie rzeczywistym.

Korzyści dla graczy
W zależności od rodzaju gry Play-to-Earn gracze poza czerpaniem przyjemności z grania jako formy rozrywki mają możliwość posiadania realnych aktywów w wirtualnej grze oraz zwiększanie ich wartości poprzez wykonywanie konkretnych zadań (np. zbieranie kart kolekcjonerskich). Poprzez uczestnictwo w rozgrywce gracze tworzą wartości określonego aktywa, za co dostają określone nagrody. Zarobione w grze wirtualne aktywa są wynagrodzeniem proporcjonalnym za poświęcony czas i wysiłek. Można powiedzieć, że era gier Pay-to-Win przechodzi wielkimi krokami w erę Play-to-Earn. Gracze stanowią władzę w grach, zarządzają przedmiotami, postaciami lub landami, przez co rozgrywka jest uczciwa i równa dla wszystkich.
Korzyści dla twórców gier
Gracze lubią nowe technologie, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszy się blockchain. Jego implementacja do gier może okazać się bardzo zyskowna. Tworzenie nowych rodzajów gier to nowe korzyści biznesowo-zarobkowe.
Zdecentralizowane gry oparte na blockchainie przyciągają do siebie jednakowo graczy z całego świata, ale także entuzjastów kryptowalut (przykładowo Johnny Depp nawiązał współpracę ze startupem TaTaTu, czyli platformą zajmującą się między innymi grami P2E). Dla twórców oznacza to przykucie uwagi do ich projektów z wielu różnych sfer zainteresowań.
Przykłady gier Play-to-Earn
● Axie Infinity – produkcja inspirowana popularnymi Pokemonami. Gameplay skupia się na walce, hodowli i handlu istotami o imieniu Axies. Gracze mogą handlować nimi między sobą za wewnętrzną walutę,
● Sorare – gra typu fantasy football, gdzie kompletuje się drużynę piłkarską, kupuje karty piłkarzy i bierze udział w turniejach z pulą specjalnych nagród,
● Alien Worlds – gra skupiona wokół idei miningu. Wydobycie skutkuje zdobyciem Trillium i, okazjonalnie, kart NFT,
● Splinterlands – popularna karcianka pozwalająca na walkę z przeciwnikami w zamian za nagrody,
● Mobox – nie jest to pojedyncza produkcja, a cały ekosystem gier NFT zbudowany na blockchainie Binance Smart Chain. Kupowane NFT mogą być używane do zarabiania tokenów MBOX.
Nowa technologia to również zagrożenia
Technologia z czasem staje się coraz bardziej zaawansowana, wiąże się to z wieloma ulepszeniami funkcjonalności, np. gier. Niestety nawet najlepsze zabezpieczenia mogą zostać złamane przez hakerów, dlatego nawet grając w gry, powinno się uważać na bezpieczeństwo w Internecie. Nie powinno się udostępniać nikomu swoich danych logowania, ponieważ w przypadku gier Play-To-Earn środki lub aktywa z konta mogą zostać skradzione poprzez przesłanie ich na konto innego gracza. Również w kontekście gier P2E istnieje duże zagrożenie scamem, przed pobraniem lub zarejestrowaniem się do gry należy dokładnie rozeznać się w opiniach o projekcie, tak aby upewnić się, czy nie jest to platforma oszustów.
Jak koncepcja gier typu Play-To-Earn potrafi zmienić ludzkie życie?
Przykładem gry, która odmieniła pozytywnie życie wielu ludzi jest gra Axie Infinity utworzona przez wietnamskie studio Sky Mavis. W Filipinach możliwość zarabiania pieniędzy poprzez granie w grę komputerową pozwoliło na łatwy zarobek dla potrzebujących mieszkańców miasta Cabanatuan w kryzysie postpandemicznym. Ludzie tacy jak studenci, starsi lub ci, którzy stracili pracę w ciężkim czasie covida, znaleźli sposób na zarobek poprzez granie właśnie w tę grę. Zarobione w grze pieniądze wystarczają im na opłacenie podstawowych zakupów potrzebnych do życia. Oznacza to, że gra w pewnym stopniu uratowała im życie, stając się źródłem przychodu.
Bezustannie doskonalona branża gier cyfrowych sprawia, że koncept ten staje się coraz bardziej popularny, co przyczynia się do wzrostu zainteresowaniem kryptowalutami. Większe zainteresowanie poskutkować może ich implementacją do wielu rozwiązań ułatwiających życie codzienne, wykorzystując potencjał kryptografii.
Kanga Exchange to polska giełda kryptowalutowa działająca od 2018 roku, zajmująca się adaptacją kryptowalut do życia codziennego (tworząc narzędzia i usługi, które to ułatwiają), a także nauką między innymi o bezpieczeństwie w sieci. Właśnie dlatego powstała kampania społeczna “Nie Pie(p)rz” uświadamiająca o procederze prania pieniędzy oraz o scamach. Na blogu giełdy znaleźć można artykuły przestrzegające przed oszustwami mające na celu edukację i rozpowszechnianie wiedzy przydatnej do ochrony przed przestępstwami finansowymi.

Bibliografia:
- https://www.youtube.com/watch?v=Lg5C2EbYueo&ab_channel=PLAY-TO-EARN
- https://bithub.pl/kryptowaluty/nft/top-5-projektow-play-to-earn-na-ktore-warto-zwrocic-uwage/
- https://crypto.news/p2e-traditional-gaming-industry/
- https://bitcoin.pl/blockchain-gaming
- https://cryps.pl/artykul/play-to-earn-zarabianie-pieniedzy-grajac-w-gry/
Redakcja cdaction.pl nie odpowiada za treść artykułów sponsorowanych.