7
16.02.2023, 09:30Lektura na 5 minut

Konkurs: OPPO szuka polskiej nazwy dla kategorii składanych pionowo telefonów!

Często zdarza się tak, że rzeczywistość wyprzedza język, którym posługujemy się na co dzień. Sytuacja ta dotyczy w szczególności nowych wynalazków technicznych – niekiedy na opisanie ich po prostu brakuje odpowiedniego słowa. Dlatego OPPO potrzebuje waszej pomocy.

Jak nazwać kategorię składanych telefonów typu flip? Ano właśnie. To problem językowy, z którym wszyscy mierzymy się na co dzień. Użytkownicy, dziennikarze, ba, nawet firmy takie telefony produkujące. W języku polskim nie ma przyjętego, powszechnie kojarzonego terminu, który w zwięzły sposób wyjaśniałby, o czym mowa. Z tego względu OPPO ogłosiło konkurs: wspólnie szukamy odpowiedniego słowa.


Pomoc profesjonalistów

W poszukiwaniach nie jesteśmy na szczęście sami. OPPO zaprosiło do akcji ekspertów: popularyzatora języka polskiego oraz pisarza science fiction, którzy słowem pisanym zajmują się na co dzień i dzielą się swym doświadczeniem w tej kwestii.

Maciej Makselon jest polonistą, nauczycielem akademicki oraz mówcą TEDx, który sporą część swego życia zawodowego poświęca zmieniającej się na naszych oczach polszczyźnie. W stworzonym dla OPPO felietonie na temat procesu powstawania nowych nazw pisze:


Naprawdę, obecność tasków, ASAPÓW i dedlajnów w niczym polszczyźnie nie szkodzi i wcale nie przybliża jej do śmierci. Wręcz przeciwnie: jest dowodem na to, że rodzimy język żyje, rozwija się i wzbogaca o nowe słowa. Tak, jak robił to w całej swej historii, czego dowodami są liczne germanizmy, latynizmy, bohemizmy, rusycyzmy i tak dalej. Część użytkowniczek i użytkowników języka czuje jednak potrzebę sięgania po zapożyczenia inne niż właściwe (czyli te przeniesione właściwie jeden do jednego z innego języka, jak „komputer” właśnie).


Maciej Makselon
Maciej Makselon
Na zdjęciu: Maciej Makselon, fot. Laura Bielak

Według językoznawcy więc niektórzy mimo istnienia np. angielskiego słowa wolą jego polski odpowiednik.


By unikać sięgania po zapożyczenia – często pożycza jedynie… sens. Właśnie poprzez zapożyczenie sensu nasze szare myszki mogły się przebranżowić i robią dziś karierę w IT (computer mouse ⭢ mysz komputerowa).


Maciej Makselon

Szukając nowej nazwy, mamy zatem do wyboru różne ścieżki. Możemy wymyślić własny, całkowicie oryginalny termin, zastosować zapożyczenie z innego języka lub zaczerpnąć jedynie sens obcego wyrazu i zastąpić go lokalnym odpowiednikiem. Wszystkie te drogi są właściwe.


Nie ma żadnych powodów, byśmy nie oddali się językowej rozpuście i – jeżeli tylko mamy ochotę – oswajali rodzimym słowem to, co obce. A świadoma zabawa w poszukiwanie rodzimych nazw, które oddawać będą znaczenie, brzmienie lub budowę konkretnej frazy, może być nie tylko wspaniałą gimnastyką dla umysłu, lecz też może uświadomić nam, jakie bogactwo kryje się w ojczystej mowie.


Maciej Makselon

Z kolei Michał Cholewa, pisarz science fiction, dwukrotny laureat Nagrody im. Janusza A. Zajdla za „Fortę” (2015) oraz opowiadanie „Ucieczka” (2022), zdradził w swoim felietonie, że nazywanie nowych rzeczy jest procesem trudnym.


Nie ukrywam, najwygodniej by mi było, gdyby wszystkie potrzebne mi słowa już ktoś inny wymyślił, a ja mógłbym po prostu ich użyć. Co jednak nie znaczy, że nie próbuję o tym myśleć, także w kontekście całkiem naturalnego pytania „czy istnieje dobra formuła na neologizm”? I coraz bardziej odkrywam, że tak, istnieje. Odkrywałem ją w zasadzie stale, przez całe moje czytelnicze życie mniej więcej co dziesięć lat. Za każdym razem jest inna.


Michał Cholewa
Michał Cholewa
Na zdjęciu: Michał Cholewa, fot. Jakub Jankiewicz

Autor cyklu „Algorytmy wojny” sądzi, że na szukanie nowych nazw nie ma jednej sprawdzonej recepty. Tworząc jakieś słowo, należy jednak pamiętać o dwóch rzeczach, które ten proces znacząco ułatwią.


Język używany jest codziennie przez masę ludzi – tak rzeczywistych, jak i bohaterów tekstów literackich – i cechują go dwie rzeczy. Po pierwsze na ogół zmierza do prostoty. Jeżeli jakieś słowo będzie trudne, zapewne zostanie szybko uproszczone, tak jak prawie nikt dziś nie mówi „automobil” czy „aeroplan”. Po drugie przekazuje treść, powinien być więc z grubsza zrozumiały dla odbiorcy. A odbiorcą języka w literaturze nie jest tylko inna postać, do której słowa są skierowane, ale i czytelnik, i to on powinien zrozumieć, co właściwie zostało powiedziane.


Michał Cholewa

Z wypowiedzi obydwu ekspertów wynika zatem, że choć tworzenie nowych słów nie jest łatwe i możemy to robić na różne sposoby, jest to jak najbardziej naturalny proces. Taki nowy termin powinien być jednak intuicyjny, prosty i od razu zrozumiały. Czy wszystkie te wskazówki ułatwiają sprawę? Cóż, na pewno pokazują kierunek, który musisz obrać.


Konkurs

Jak zatem po polsku nazwiesz kategorię składanego telefonu typu flip? Jeśli przyszedł Ci do głowy świetny pomysł, podziel się nim z nami, wysyłając maila na adres konkurs@cdaction.pl. Pamiętaj jednak – nie szukamy nazwy dla konkretnego modelu telefonu, a dla całej kategorii sprzętu, czyli grupy telefonów korzystających ze składanego pionowo ekranu.

Na wiadomości czekamy do godziny 9:00 23 lutego 2023. Każdy może przesłać jedno zgłoszenie, koniecznie podpisane imieniem i nazwiskiem. By wziąć udział w konkursie, musisz być pełnoletni(a).

Spośród przesłanych propozycji wybierzemy trzy naszym zdaniem najlepsze i nagrodzimy je zestawami:

1. miejsce: słuchawki OPPO Enco Air2 Pro + audiobook „Gambit” Michała Cholewy w formie kodu cyfrowego do wykorzystania do 30.06.2023 r. na Audioteka.com + zbiór opowiadań „Echa” Michała Cholewy wraz z dedykacją autora;

2. miejsce: słuchawki OPPO Enco Buds2 + audiobook „Gambit” Michała Cholewy w formie kodu cyfrowego do wykorzystania do 30.06.2023 r. na Audioteka.com + zbiór opowiadań „Echa” Michała Cholewy wraz z dedykacją autora;

3. miejsce: Audiobook „Gambit” Michała Cholewy w formie kodu cyfrowego do wykorzystania do 30.06.2023 r. na Audioteka.com + zbiór opowiadań „Echa” Michała Cholewy wraz z dedykacją autora.

W kolejnym etapie OPPO – spośród propozycji nadesłanych w ramach konkursu organizowanego zarówno przez nas, jak i inne wybrane redakcje oraz youtuberów technologicznych – konsultując się z Maciejem Makselonem oraz Michałem Cholewą, wybierze trzy propozycje. Ostateczna decyzja będzie należeć do użytkowników internetu, fanów marki i nowych technologii – na swoim facebookowym fanpage’u OPPO zorganizuje głosowanie na nową nazwę kategorii pionowo składanych telefonów.

Ale na to przyjdzie czas. Teraz zachęcamy do wzięcia udziału w zabawie. Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Szczegółowy regulamin konkursu znajduje się pod adresem: cdaction.pl/regulamin-konkursow.

Płatna współpraca z marką OPPO.


Czytaj dalej

Redaktor
Partner
Wpisów152

Obserwujących0

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze