21.04.2023, 09:42Lektura na 6 minut

Lenovo Legion – potęga kart GeForce RTX i sztucznej inteligencji

Ostatnie miesiące to okres wyjątkowo szybkiego rozwoju sztucznej inteligencji. AI wdziera się do naszego życia, ułatwiając nam szereg zadań. Tego rodzaju rozwiązania znajdziemy też w najnowszych laptopach Lenovo Legion – a wszystko po to, żeby ósma ich już generacja była jeszcze wydajniejsza.

Seria gamingowych laptopów Lenovo Legion od wielu lat jest wyznacznikiem trendów i synonimem wysokiej wydajności. Innowacyjność produktów tej marki to również kluczowy element w przypadku najnowszej serii urządzeń.


Lenovo Legion – potęga AI

Cechą szczególną i zarazem największą innowacją laptopów Lenovo Legion ósmej generacji jest chip LA AI, który został stworzony, by posiłkując się zdolnościami sieci neuronowych, optymalizować pracę urządzenia. To pierwsze tego typu rozwiązanie na świecie. Chip monitoruje obciążenie procesora i karty graficznej, aby dynamicznie reagować na zmiany obciążenia i tym samym wycisnąć jeszcze więcej wydajności z kluczowych podzespołów laptopa.

Lenovo Legion
Lenovo Legion

Odbywa się to z wykorzystaniem wdrożonego przez Lenovo oprogramowania, przygotowanego w oparciu o maszynowe uczenie się i korzystającego z pracy chipu LA AI. Dzięki temu Lenovo AI Engine+ potrafi monitorować liczbę klatek na sekundę w grach, analizować zapotrzebowanie energetyczne w kolejnych wyświetlanych scenach i w oparciu o analizę tych danych dostosowywać pracę laptopa w taki sposób, aby uzyskać jak najwyższą wydajność wyjściową. Takie połączenie chipa AI i współpracującego z nim oprogramowania przynosi bardzo wymierne korzyści: nowe laptopy z serii Lenovo Legion zapewniają bowiem lepszą wydajność w porównaniu z poprzednimi generacjami, oferując dzięki wspomnianym optymalizacjom do 15% wyższy TDP. A to oczywiście przekłada się na zauważalny przyrost liczby klatek w grach.


Lenovo Legion Pro 5i

Pierwszy laptop z dwóch nowych urządzeń ósmej generacji Lenovo Legion jest modelem przeznaczonym dla szerszego grona odbiorców. Za wydajność w grach w tym przypadku odpowiada karta NVIDIA GeForce RTX z najnowszej generacji Ada Lovelace – do wyboru mamy modele GeForce RTX 4050, 4060 lub 4070. Niezależnie od tego, na który z nich się zdecydujemy, dostaniemy urządzenie niezawodne w grach, wydajność stoi tu bowiem na bardzo wysokim poziomie. Ale to oczywiście nie wszystko: tak wyposażony laptop pozwala nam dodatkowo zrobić użytek z najnowszych technologii NVIDII. Wspomniane karty obsługują ray tracing, który umożliwia generowanie realistycznie wyglądającego oświetlenia w grach, co przekłada się na jeszcze lepsze wrażenia z zabawy. Mamy także DLSS-a 3, czyli kolejny przykład wykorzystania potęgi AI w gamingu. Ten oparty na maszynowym uczeniu się supersampling pozwala zwiększyć wydajność w grach – w tym celu w obsługiwanym przez DLSS-a 3 tytule wystarczy skorzystać z odpowiedniej opcji w ustawieniach graficznych i… tyle.

Lenovo Legion Pro 5i
Lenovo Legion Pro 5i

Ta technologia NVIDII to po prostu dodatkowa wydajność – generowanie klatek nie obciąża procesora, z przyrostu fps-ów możemy się więc cieszyć nawet w tych momentach, kiedy CPU niedomaga. Świetnie widać to na przykładzie Microsoft Flight Simulatora, która jest tytułem w dużej mierze uzależnionym nie tylko od GPU, ale też ograniczającego wydajność karty procesora. Po aktywacji DLSS-a 3 w grze Microsoftu możemy liczyć na przyrost liczby klatek wynoszący w niektórych przypadkach nawet… 500%. Ogółem zaś DLSS 3 w zależności od gry i rozdzielczości zapewnia kilkunasto-, a nawet kilkusetprocentową poprawę płynności animacji. Obsługę tej technologii znajdziemy w takich tytułach jak Cyberpunk 2077, Wiedźmin 3: Dziki Gon, Dying Light 2, w pecetowych wydaniach Spider-Mana i w wielu innych grach.

Lenovo Legion Pro 5i
Lenovo Legion Pro 5i

Ponadto Lenovo Legion Pro i5 ma „na pokładzie” procesor Intel Core 13. generacji – do wyboru są jednostki i7-13500HX, i7-13700HX lub najmocniejsza i9-13900HX. W duecie z kartą graficzną NVIDIA GeForce stanowią siłę, dzięki której będziesz mógł bez skrępowania oddać się rozrywce niezależnie od tego, jaki tytuł uruchomisz. Konfigurację uzupełniają do 32 GB RAM-u w nowym, szybkim standardzie DDR5, a także do 2 TB krzemowej pamięci SSD PCIe Gen4. Dla wygody użytkownika Lenovo wyposażyło swoje laptopy w ekrany o przekątnej 16 cali i rozdzielczości 2560 × 1600. W zależności od wyboru odświeżają się one z częstotliwością 165 Hz lub aż 240 Hz. Co istotne, wyświetlacze mają format 16:10 – wygodny tak w graniu, jak i podczas pracy czy przeglądania sieci.


Lenovo Legion Pro 7i

To konstrukcja dla bardziej wymagających użytkowników – o czym zresztą świadczy konfiguracja. W tym przypadku mamy do wyboru najmocniejsze karty graficzne firmy NVIDIA: GeForce RTX 4070, 4080 lub 4090, które cechują się niezrównaną wydajnością w grach. Dysponując najmocniejszymi układami z rodziny Ada Lovelace, nie musimy zaprzątać sobie głowy kompromisami, jeśli chodzi o jakość wyświetlanej grafiki w grach – możemy po prostu podziwiać piękno ulubionych tytułów w maksymalnych detalach. Ponadto również w tym przypadku jesteśmy w stanie zrobić użytek z dodatków w postaci technologii NVIDII. To wspomniany wcześniej ray tracing, czyli realistyczny rendering oświetlenia, a także dodatkowo przyspieszający działanie gier DLSS 3, którego obsługa trafiła już do ok. 30 produkcji, a w kolejnych kilkudziesięciu wkrótce się pojawi.

Lenovo Legion Pro 7i
Lenovo Legion Pro 7i

Również procesor to najwyższa półka. Ponownie mamy do dyspozycji chipy Intel Core – i7-13700HX lub i9-13900HX. Konfigurację uzupełniają do 32 GB RAM-u DDR5 oraz przestrzeń na dane o pojemności 2 TB w postaci dysków SSD PCIe Gen4. Tak wydajny laptop powinien być wyposażony w świetny ekran – stąd też wszystkie urządzenia Lenovo Legion Pro 7i korzystają z wyświetlacza o rozdzielczości 2560 × 1600 i częstotliwości odświeżania 240 Hz. Niezależnie więc, czy grasz w wymagające refleksu tytuły sieciowe, czy po prostu chcesz się cieszyć niesamowitą płynnością w grach single player, ten sprzęt na pewno ci w tym pomoże.

Lenovo Legion Pro 7i
Lenovo Legion Pro 7i

Premium Care w standardzie

Lenovo Premium Care objęte są wszystkie laptopy Lenovo Legion dostępne na polskim rynku, co w praktyce oznacza pomoc wysoko wykwalifikowanego technika przez infolinię, czat czy email, priorytetyzację części, naprawę sprzętu z dojazdem do klienta oraz coroczną kontrolę kondycji komputera. Oprócz najwyższego poziomu wsparcia technicznego, dostępnego w dni robocze w godzinach 9:00-18:00, zespół ekspertów Lenovo w czasie rzeczywistym odpowie na pytania dotyczące oprogramowania. To usługa premium – zaprojektowana po to, żeby klienci wraz ze swoimi komputerami byli otoczeni jak najlepszą opieką.

Lenovo Legion
Lenovo Legion

Jak widać, Lenovo Legion to urządzenia, które zostały pieczołowicie przygotowane: z jednej strony mamy topowe podzespoły zapewniające bardzo wysoką wydajność w grach, z drugiej zaś dynamicznie reagującą na sytuację sztuczną inteligencję, która dodatkowo optymalizuje działanie sprzętu, tym samym wyciskając z niego tyle, ile się da. Niezależnie więc od tego, na jaki laptop się zdecydujesz, dostaniesz technologię przygotowaną z myślą o jak najlepszym i jak najsprawniejszym wykorzystaniu dostępnych zasobów – a wszystko po to, żeby grać bez stresu i mieć świadomość, że dokonało się najlepszego możliwego wyboru, kupując sprzęt Lenovo Legion.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem.

Redaktor
Partner
Wpisów87

Obserwujących0

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane