22.12.2021, 12:56Lektura na 5 minut
Sponsorowany

LG UltraGear GP9 – gamingowy głośnik dla wymagających

Nikogo nie trzeba przekonywać, że nagłośnienie w grach – szczególnie sieciowych – jest ważne. Wie o tym także LG, które wypuściło na rynek głośnik UltraGear GP9 – swój pierwszy w historii produkt audio zaprojektowany specjalnie pod kątem gamingu.


Partner

Rodziny LG UltraGear nie trzeba przedstawiać – do tej pory jednak należały do niej cenione monitory do grania koreańskiego producenta. Wraz z premierą głośnika GP9 firma otwiera zupełnie nowy rozdział, jeśli chodzi o sprzęt gamingowy.


Świetny do grania

Głośnik GP9 oczywiście świetnie nadaje się do uzupełnienia stanowisk, na których stoją wspomniane monitory LG UltraGear – równie dobrze jednak sprawdzi się z każdym pecetem niezależnie od jego konfiguracji, jak również z konsolami czy urządzeniami mobilnymi. To sprzęt zaprojektowany specjalnie do gamingu: dzięki trójwymiarowemu, zoptymalizowanemu pod kątem gier dźwiękowi można z jego pomocą zanurzyć się jeszcze głębiej w rzeczywistość cyfrową, eliminując tym samym konieczność używania słuchawek. Wszyscy przecież wiemy, że podczas wielogodzinnych sesji te ostatnie mogą okazać się niekomfortowe.

To, że przerzucimy się z tradycyjnych „,muszli” na głośnik, nie zmniejszy naszych szans na wirtualnych polach bitew. GP9 został wyposażony w zastrzeżoną przez LG technologię 3D Gaming Sound, która opiera się na algorytmie HRTF. Odpowiada on za dostosowywanie odgłosów docierających do uszu gracza w zależności od gatunku gry i wirtualizację przestrzenną dźwięku.

W praktyce ta technologia przekłada się na funkcję Game Genre Optimizer. W trybie FPS będziemy mogli usłyszeć nawet najdrobniejsze, ale istotne dla rozgrywki detale dźwiękowe. Niezależnie od tego, czy mowa o odgłosach skradania się przeciwnika, przeładowywania broni, czy nadjeżdżającego z oddali i zwiastującego bezpośrednie zagrożenie pojazdu – to wszystko bez problemu usłyszymy z GP9. I tym samym będziemy mieć więcej czasu na odpowiednią reakcję. Innymi słowy: dzięki bogatszemu, bardziej wyrazistemu otoczeniu dźwiękowemu szanse na przeżycie znacząco wzrosną, co znajdzie odzwierciedlenie na tablicy wyników.

Z kolei tryb RTS podnosi realizm dzięki przestrzennemu brzmieniu – z LG UltraGear GP9 zanurzymy się w rozgrywkę jak nigdy wcześniej. Wbrew nazwie ten tryb równie dobrze sprawdzi się z innymi gatunkami gier: w wyścigach zaskoczą nas sugestywny ryk silnika oraz odgłosy zbliżających się do nas rywali, w bijatykach z kolei wyłowimy niuanse związane z poczynaniami przeciwnika, jak również immersyjne odgłosy samej walki. Warto też wspomnieć, że świetne możliwości głośnika nie oznaczają, że zapomniano o możliwości podłączenia słuchawek – dzięki obsłudze DTS:X LG UltraGear GP9 potrafi dostarczać wirtualny dźwięk przestrzenny 7.1.

LG UltraGear GP9

Graj i rozmawiaj

Ustawiając na biurku LG UltraGear GP9, będziemy mogli też zapomnieć o konieczności zakupu osobnego mikrofonu. Dzięki funkcji „voice chat” będziemy mogli łatwiej – bez odrębnych zestawów słuchawkowych – rozmawiać z kompanami lub rywalami na polu bitwy. Wbudowane mikrofony wykorzystują unikatowy, opracowany przez LG algorytm eliminacji echa – potrafi on odróżnić głos uczestnika od dźwięków pochodzących z otoczenia oraz dobiegających z samej gry i tym samym sprawić, że w sieci będziemy brzmieć czysto i bez zakłóceń.

W istocie więc UltraGear GP9 z powodzeniem zastępuje tradycyjny zestaw słuchawkowy z mikrofonem, ale i bierze na swe barki rolę odrębnej karty dźwiękowej. Do dyspozycji mamy tu bowiem korektor dźwięku, który pozwala dostroić brzmienie do własnych preferencji, a potem za pośrednictwem towarzyszącej aplikacji w prosty sposób podzielić się własnymi ustawieniami fonii dla konkretnych gier. To jednak nie koniec.

LG UltraGear szczyci się certyfikatem Hi-Res Audio – dzięki wyższym częstotliwościom próbkowania możemy doświadczyć bogatszego, pełniejszego brzmienia, które zostawia w tyle możliwości większości zestawów słuchawkowych. Jest to możliwe dzięki wbudowanemu przetwornikowi cyfrowo-anologowemu ES9038PRO firmy ESS Technology. Ten 32-bitowy Quad DAC z 132 dB DNR jest spotykany w sprzęcie audio z najwyższej półki – tutaj zaś będzie odpowiadał za jak najlepsze wrażenia z grania.


Liczy się wygoda

Jak przystało na głośnik stojący na biurku, mamy tu do dyspozycji wygodny panel sterujący. Przyciski zostały umieszczone u góry, ułatwiając tym samym błyskawiczną zmianę ustawień mikrofonu, głośności i trybu dźwięku. Urządzenie wyposażono również w możliwość konfiguracji oświetlenia RGB, które potrafi emitować nawet 16,8 miliona kolorów. Forma? Na pierwszy rzut oka widać, że jest to sprzęt LG UltraGear: wyraźnie nawiązuje stylistyką do monitorów tego producenta, kolorystykę obudowy utrzymano zaś w odcieniach czerni z czerwonymi akcentami, podkreślającymi gamingowy charakter urządzenia. Co istotne, konstruktorzy przewidzieli, że głośnik spocznie bezpośrednio przed graczem – obudowa zmieści się więc między nóżkami podstawy monitora.

Cieszy również wszechstronność: sprzęt podłączymy m.in. dzięki kablowi optycznemu i USB-C. Nie ma problemu z łącznością bezprzewodową: Bluetooth pozwoli sparować GP9 z komórkami, tabletami czy laptopami. Wszystko to sprawia, że głośnik LG mimo gamingowego rodowodu ma w istocie bardzo uniwersalny charakter. Jeśli nie będziemy wykorzystywać go do grania, równie dobrze może stać się domowym centrum audio i posłużyć do odtwarzania muzyki – w czym zresztą sprawdzi się równie dobrze, zważywszy m.in. na wspomniany certyfikat Hi-Res Audio. Co istotne, muzyki posłuchamy również w plenerze. Wbudowany akumulator sprawi, że urządzenie będziemy mogli wrzucić do plecaka i zabrać ze sobą np. do parku.

LG UltraGear GP9

LG UltraGear GP9 – dane techniczne

Moc: 2 x 2”, membrana pasywna, łącznie 20 W
Komunikacja: wyjście słuchawkowe, AUX, USB-C, TOSLINK, Bluetooth
Akumulator: litowo-jonowy, 2600 mAH, żywotność do 6 h, ładowanie – 3:30 h
Inne: przetwornik ES9038PRO 32-bit Quad DAC z 132 dB DNR, Hi-Res Audio, tryby: RTS, FPS, Standard, User EQ, Dolby Audio; zgodność z DTS Headphone-X, obsługa kodeków SBC i AAC, podświetlenie, wskaźnik LED m.in. stanu akumulatora, mikrofon, polecenia głosowe – Asystent Google i Siri, korektor brzmienia, aplikacja towarzysząca
Wymiary: 376 x 83,4 x 107,6 mm
Waga: 1,5 kg

Redaktor
Partner
Wpisów8

Obserwujących0

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane