1
16.11.2022, 10:15Lektura na 4 minuty

MSI GeForce RTX 4090 Suprim Liquid X – potwornie wydajny i chłodzony cieczą

Nowa generacja kart NVIDII wkroczyła do gry i z miejsca, za sprawą modelu GeForce RTX 4090, zdobyła tron króla gamingu. W wydaniu MSI zaś prezentuje się wręcz zjawiskowo.

To oryginalna karta graficzna przeznaczona dla najbardziej wymagających użytkowników. Zamiast tradycyjnego chłodzenia producent zdecydował się bowiem na zastosowanie konstrukcji, która korzystając z cieczy, odprowadza ciepło z karty do zewnętrznego radiatora. Innymi słowy, RTX 4090 w wydaniu MSI jest chłodzony tak, jak procesory robiące użytek z zestawów all-in-one.

MSI GeForce RTX 4090 Suprim Liquid X
MSI GeForce RTX 4090 Suprim Liquid X

Wygląd równie niesamowity…

Taka budowa karty sprawia, że sprzęt najzwyczajniej cieszy oko. Urządzenie osłania aluminiowa pokrywa, w której znalazło się miejsce na wentylator Torx Fan 5.0. Dzięki specjalnej budowie żeber oraz ich osłony producent uniknął zjawiska recyrkulacji powietrza, równocześnie redukując hałas i zapewniając optymalny przepływ powietrza: wspomniany wiatrak jest o 23% bardziej wydajny od typowych konstrukcji oraz o 10% lepszy od poprzednika.

MSI GeForce RTX 4090 Suprim Liquid X
MSI GeForce RTX 4090 Suprim Liquid X

Ciepło, przejmowane przez znajdującą się wewnątrz układu ciecz, jest odprowadzane (z wykorzystaniem pompy z miedzianą podstawą) do aluminiowego radiatora 240 mm. Ten ostatni został „uzbrojony” w dwa wentylatory MSI MEG Silent Gale P12. Te z kolei zostały wyposażone w antywibracyjne nakładki, dzięki czemu karta pracuje niemal bezgłośnie. Urody całości dopełnia subtelne podświetlenie oraz wykończone na kolor złoty krawędzie. Nie zapominajmy również o tylnej płycie, która przyciąga wzrok wzorem szczotkowanego metalu.


…co wydajność

Jeśli chodzi o wydajność, to można się tylko zachwycać. Nawet najbardziej wymagające gry nie są dla tej karty żadnym problemem. To sprzęt stworzony do grania w 4K i w tej rozdzielczości oraz z maksymalnym poziomem detali wyświetlanej grafiki Metro Exodus osiąga średnią wydajność na poziomie 76 kl./s. Cyberpunk 2077? Tutaj mamy 75 kl./s. Pozostałe gry nie stanowią już żadnego wyzwania, rozpędzając się do setki i więcej.

To jednak nie koniec. Mamy również dostęp do dodatkowych możliwości karty, wśród których wymienić należy przede wszystkim ray tracing – czyli zdolność renderowania scen w grach z wykorzystaniem technologii śledzenia promieni światła. Pozwala to uzyskać realistycznie wyglądające cienie, światła i świetny ogólny wygląd lokacji oraz – co szalenie istotne – odwzorowywać zmiany w tym zakresie w czasie rzeczywistym. To wymagająca pod względem obliczeń technologia, ale za sprawą rdzeni RT trzeciej generacji i architektury Ada nie będzie to stanowiło najmniejszego problemu.

Technologii ray tracingu towarzyszy zresztą DLSS – czyli upscaling AI trzeciej już generacji, który świetnie sobie radzi z polepszaniem płynności, nie obciążając tą czynnością dodatkowo samej karty. W urządzeniach z rodziny RTX 4000 zyskał on nowy wymiar: tutaj sztuczna inteligencja pracuje już nie tylko nad zwiększeniem rozdzielczości klatek, ale przede wszystkim tworzy całe klatki, następnie „upychając je” pomiędzy tymi, które zostały wyrenderowane w tradycyjny sposób. Skutek? Niezależny od pracy procesora i tradycyjnej rasteryzacji przyrost wydajności – w przypadku Cyberpunka 2077 sięgający niemal 80%! Oczywiście DLSS wpływa pozytywnie na płynność animacji nawet wówczas, gdy gry korzystają z jego starszej wersji – po szczegóły odsyłamy do tabeli.


Dla najbardziej wymagających

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że stworzona z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii NVIDII karta MSI GeForce RTX 4090 Suprim Liquid X jest prawdziwym majstersztykiem i sprzętem, który zadowoli najbardziej wymagających graczy. To produkt z najwyższej półki, będący wręcz ozdobą grupy kart NVIDIA GeForce RTX 4090. Jeśli szukasz niedoścignionej wydajności i jakości wykonania – na pewno się nie zawiedziesz.

MSI GeForce RTX 4090 Suprim Liquid X
MSI GeForce RTX 4090 Suprim Liquid X

MSI GeForce RTX 4090 Suprim Liquid X – DANE TECHNICZNE

Taktowanie: 2625 MHz (Gaming i Silent), 2640 MHz (Extreme) • Pamięć: 24 GB GDDR6X, 21 Gbps • Gniazda: 3 x DisplayPort 1.4, HDMI 2.1a • Pobór mocy (TGP): 450 W (tryb Silent), 480 W (tryb Gaming) • Chłodzenie: ciecz, radiator 240 mm z dwoma wentylatorami + wentylator w karcie • Zasilanie: 1 x 16 pin (przejściówka w zestawie) • Inne: tryb pasywny pracy chłodzenia, tryby Silent i Gaming pracy urządzenia, podświetlenie, oprogramowanie MSI Center • Wymiary: 280 x 140 x 43 mm (karta), 274 x 121 x 55 mm (radiator), 470 x 11,2 mm (ciepłowody) • Waga: 2,35 kg

Artykuł powstał we współpracy z partnerem.

Redaktor
Partner
Wpisów59

Obserwujących0

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane