9.03.2023, 10:21Lektura na 7 minut

NVIDIA Studio i karty GeForce RTX – tworzenie teledysków może być łatwe!

Nie da się ukryć, że klipy wideo stanowią dziś jeden z najważniejszych elementów internetu oraz szeroko pojmowanej kultury. Wśród nich poczesne miejsce zajmują teledyski, będąc jedną z najbardziej wymagających pod względem produkcji form. Okazuje się, że prace nad nimi można znacząco przyspieszyć – wykorzystując w tym celu laptopy z kartami graficznymi NVIDIA GeForce RTX i platformę NVIDIA Studio.

Proces powstawania teledysku jest wbrew pozorom dość skomplikowany. Wymaga zaangażowania zespołu, na który składają się ludzie różnych profesji. Produkcja w dużej mierze zależy także od wydajnego sprzętu – z tego względu wielu profesjonalistów decyduje się na korzystanie z platformy NVIDIA Studio.


Czym jest NVIDIA Studio?

Pracować można na każdym komputerze – jeśli jednak w grę wchodzi obróbka wideo, optymalnym rozwiązaniem jest sprzęt zgodny z NVIDIA Studio. To przeznaczona dla twórców treści platforma, na którą składają się trzy elementy. Pierwszym jest certyfikowany sprzęt – by móc skorzystać z dobrodziejstw NVIDIA Studio, musimy mieć laptopa lub komputer stacjonarny posiadające kartę graficzną z rodziny GeForce RTX, np. NVIDIA GeForce RTX 3060. Jej obecność przekłada się na wyśmienitą wydajność w profesjonalnych programach użytkowych – tutaj do obróbki wideo. Podczas wymagających zadań związanych z renderingiem klipów filmowych będziemy mieć do dyspozycji moc obliczeniową wielokrotnie przekraczającą możliwości innych komputerów, gdzie za wymienione zadania odpowiedzialny jest sam procesor lub konkurencyjne układy graficzne – produkty zgodne z NVIDIA Studio w zależności od zadania są nawet kilkukrotnie szybsze, również od tak uznanych konstrukcji jak MacBook Pro 16. Nie mniej ważny jest również certyfikowany ekran – jego obecność sprawia, że widoczne na nim kolory są oddawane zgodnie z rzeczywistością, co przekłada się na możliwość pracy bez dodatkowych czynności związanych np. z kalibracją oraz pewność, że widoczny materiał, jeśli chodzi o głębię kolorów, nie jest przekłamany – co dla twórców treści wizualnych stanowi kluczową informację.

Tak dobre wyniki, jeśli chodzi o wydajność, nie byłyby jednak możliwe, gdyby nie wsparcie producenta układów już na etapie tworzenia oprogramowania dla twórców treści – i to drugi element układanki. NVIDIA współpracuje z przeszło setką twórców aplikacji profesjonalnych i kreatywnych, aby pomóc przygotować ich software do współpracy z kartami GeForce RTX i tym samym zoptymalizować proces wykonywania zadań. Świetnym przykładem jest Adobe Premiere Pro, w którym zgodność z platformą NVIDIA Studio oznacza montaż bez potrzeby korzystania z plików proxy oraz – w zależności od zadania – nawet dziesięciokrotne przyspieszenie czasu potrzebnego do wyrenderowania finalnego materiału.

Ostatnią częścią pakietu NVIDIA Studio są… cóż, sterowniki. Czas profesjonalistów pracujących nad wymagającymi zadaniami jest bardzo cenny, z tego względu producent kart GeForce przykłada szczególną uwagę do jakości swego oprogramowania. Drivery NVIDIA Studio możemy zainstalować łatwo i szybko, korzystając z pakietu GeForce Experience, sam software zaś zapewnia stabilną i płynną pracę bez zawieszania się i zbędnych przestojów – nie ma więc obawy, że wskutek usterki oprogramowania stracimy efekty niekiedy wielogodzinnej pracy.

Wszystkie te elementy składają się na kompleksową platformę dla twórców treści i profesjonalistów. Z jednej strony mamy więc niezbędny do pracy hardware, z drugiej programy użytkowe, które dzięki współpracy z producentem kart graficznych GeForce RTX obsługują je w sposób natywny. Całość zaś spinają dopracowane i aktualizowane na bieżąco sterowniki, w przypadku których jakość i stabilność są przez NVIDIĘ traktowane priorytetowo, tworząc tym samym unikatowy zestaw będący nieocenionym narzędziem – również przy produkcji teledysków. No dobra – ale jak powstawanie tych ostatnich wygląda od kuchni?


Duże przedsięwzięcie

Platforma NVIDIA Studio odegrała kluczową rolę w produkcji teledysku do piosenki Pezeta „Rap Game”. Nim jednak możliwości certyfikowanych urządzeń z kartami GeForce RTX mogły zostać wykorzystane, trzeba było zarejestrować materiał. Pierwszym krokiem, by to zrobić, jest oczywiście wybór studia. Jak zaznacza producent, Karol Pojmański, to decyzja, podczas podejmowania której należy wziąć pod uwagę nie tylko aspekty związane z funkcjonalnością i wyposażeniem, ale też kwestie… ściśle wizualne. Twórcom zależało bowiem na odpowiedniej, pasującej do wizji artystycznej podłodze oraz optymalnym zaciemnieniu – tak żeby w prosty sposób zrobić użytek z przygotowanego do kręcenia teledysku oświetlenia. Równie ważnym elementem były ustawione z tyłu i pełniące funkcję tła ekrany OLED – studio musiało być więc przestronne.

Studio musi być dopasowane do potrzeb ekipy.

Siłą rzeczy nad tego typu klipami wideo pracuje całkiem spore grono osób, do których zalicza się m.in. obsługa techniczna wyposażenia studia, operator kamery, asystent operatora, fotograf, osoby odpowiedzialne za dźwięk, oświetlenie (wraz z asystentami), reżyser, ba, nawet stylistki, których zadaniem jest dbanie o wizerunek artysty. Organizacją pracy tych wszystkich ludzi zajmuje się producent, który z jednej strony czuwa nad rozdzielaniem zadań zespołowi i realizacją kolejnych etapów produkcji, z drugiej dba o to, żeby projekt jako całość odpowiadał założeniom i w tej sprawie jest w ciągłym kontakcie ze zleceniodawcą – którego zresztą przedstawiciele są również obecni na planie.

MSI Creator Z17 – jeden z laptopów zgodnych z NVIDIA Studio.

Podczas produkcji ekipa korzysta z wcześniej przygotowanego planu ujęć, a także wielu technicznych ułatwień, które pomagają w finalizowaniu kolejnych etapów produkcji. Wśród najciekawszych producent Karol Pojmański wymienia kamerę z trzema wymiennymi obiektywami i ekrany umożliwiające podgląd rejestrowanego materiału na żywo. W te ostatnie zresztą wyposażony jest zarówno producent, jak i management – każda ze stron na bieżąco więc widzi, jak wyglądają postępy w pracy, i może „na gorąco” zgłaszać uwagi. To znacząco przyspiesza postępy w produkcji. Największego „kopa”, jeśli chodzi o oszczędność czasu, daje jednak zastosowanie laptopów wyposażonych w kartę NVIDIA GeForce RTX 3060 na etapie montażu zarejestrowanego materiału.


Rzecz kluczowa: montaż

Nagrany podczas dnia zdjęciowego materiał siłą rzeczy ma postać surową – trzeba go zgrać i wstępnie przejrzeć, co nie jest prostym zadaniem, gdyż zapisane klipy potrafią zajmować nawet 300 GB i trwać wielokrotnie dłużej niż docelowy teledysk. Co ciekawe, w trakcie procesu przygotowywania gotowego teledysku powstaje wiele tymczasowych renderów plików, z których dopiero potem składany jest finalny produkt – a to jest procesem czasochłonnym. Tutaj z pomocą przychodzi laptop z kartą graficzną NVIDIA GeForce RTX 3060 i ekranem zapewniającym realistyczne odwzorowanie kolorów. Ten zgodny z platformą NVIDIA Studio sprzęt potrafi znacząco przyspieszyć proces montowania klipu, dzięki czemu możliwe jest nie tylko dotrzymanie wcześniej ustalonych terminów, ale też – przede wszystkim – wygodna praca, w trakcie której montażysta nie musi czekać na efekty swej pracy tak długo jak w przypadku konkurencyjnych rozwiązań. Wspomniana karta graficzna bierze po prostu na swe barki całość pracy związanej z przetwarzaniem obrazu wideo, co przekłada się na efektywność i oszczędność czasu.

Montaż w zależności od zgromadzonego materiału może trwać nawet tydzień. Często też jest tak, że powstaje kilka wersji materiału wideo, sam projekt zaś, nim zostanie ostatecznie zaakceptowany przez management i artystę, wielokrotnie wraca do poprawek. Wprowadzanie takich zmian i cyzelowanie szczegółów oznacza oczywiście, że całość musi być kolejny raz wyrenderowana – a tu oszczędność czasu związana z użytkowaniem sprzętu zgodnego z platformą NVIDIA Studio staje się wręcz kluczowa.

Efekt końcowy w postaci gotowego teledysku jest więc tak naprawdę wypadkową wielu czynników. To warunki panujące w studiu, przyjęte założenia artystyczne, praca zespołu operatorów i oświetleniowców, reżysera, nadzorującego postępy w pracach producenta, a także oczywiście samego artysty, który siłą rzeczy jest twarzą całego przedsięwzięcia. Z perspektywy odbiorcy końcowego i gotowego już teledysku cała ta wcześniej wymieniona warstwa produkcyjna jest jednak tylko niewidocznym tłem. Zgranie zespołu i narzędzia, w tym – rzecz jasna – certyfikowane laptopy zgodne z platformą NVIDIA Studio, z jakich korzysta się na planie, mają jednak kluczowe znaczenie dla jakości produktu końcowego. Jeśli te techniczne aspekty nie przysłaniają warstwy artystycznej gotowego teledysku, to jest to jasny sygnał, że mamy do czynienia z udaną produkcją.

Komputery i laptopy klasy RTX Studio można znaleźć w sklepach Media Expert. Więcej informacji:

www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/laptopy-i-ultrabooki/laptopy/rodzaj-laptopa_nvidia-rtx-studio

www.mediaexpert.pl/lp,14430-nvidia-komputery-geforce-rtx-studio

www.mediaexpert.pl/lp,10768-nvidia-przyspiesz-swoja-kreatywnosc

Materiał powstał we współpracy z partnerem.


Czytaj dalej

Redaktor
Partner
Wpisów126

Obserwujących0

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze