Na tym sprzęcie CD-Action testuje nowy hardware
Testowanie sprzętu nierzadko wymaga odpowiednich narzędzi lub punktu odniesienia – z tego też względu podczas pracy korzystamy z platformy testowej w postaci peceta oraz innych gadżetów, zależnie od okoliczności. Oto czego używamy.
Sprzęt, który służy nam pomocą na co dzień, siłą rzeczy należy do grupy urządzeń z wyższej półki. Oczywiście grać można i na czymś znacznie mniej obciążającym portfel – jeśli jednak chcemy uzyskać poprawne wyniki testów, musimy sięgać po najlepsze zabawki.
Pecet z solidną podstawą
Oko cieszy na pewno obudowa. W dalszym ciągu korzystamy tutaj z otwartej konstrukcji Cougar Conquer. To może nie największy model, jeśli chodzi o gabaryty, ale w praktyce sprawuje się dobrze. Jest przewiewny, do tego po odkręceniu bocznego panelu oferuje łatwy dostęp do wszystkich podzespołów i płyty głównej.
Ta ostatnia to ASUS ROG Maximus Z790 Formula, czyli „mobo” zdecydowanie z górnej półki i konstrukcja, która obsługuje najnowsze standardy złączy czy formy komunikacji. Dzięki niej możemy zrobić użytek m.in. z PCIe 5.0, Wi-Fi 7, szerokiej gamy szybkich gniazd M.2 i ułatwień takich jak wygodny demontaż karty graficznej, panel LED, ekran informacyjny OLED czy prosta metoda aktualizacji BIOS-u. W jej gnieździe pracuje Intel Core i9-14900K, a więc jeden z najwydajniejszych procesorów z 14. już linii rodziny układów „niebieskich”, dotrzymujący kroku używanej przez nas karcie graficznej.
GeForce na pokładzie
Zestaw wymienionych podstawowych elementów uzupełnia GPU – tu w dalszym ciągu stawiamy na kartę graficzną o długaśnej nazwie Palit GameRock Midnight Kaleidoscope GeForce RTX 4080. Nie licząc może nieznacznie tylko szybszych kart spod znaku Super, ustępuje ona jedynie RTX-owi 4090. Nie mogło oczywiście zabraknąć pamięci RAM. To dwie kości Kingston Fury Renegade 7200 MHz o łącznej wielkości 32 GB, oczywiście w standardzie DDR5, który coraz mocniej rozpycha się na pecetowym podwórku, zwłaszcza w najwydajniejszych „maszynach”. Pamięć masową stanowi nośnik SSD w formacie M.2 o pojemności 2 TB – MSI Spatium 480 HS, czyli model z solidnym radiatorem dobrze chroniącym kontroler dysku przed przegrzaniem i spadkiem poziomu transferów w odczycie i zapisie.
Za chłodzenie procesora odpowiada zestaw all-in-one Cooler Master MasterLiquid ML360 Illusion, który ujął nas prostotą montażu i niezłymi osiągami. Z tej samej firmy pochodzi wyposażony w złącze 12VHPWR Cooler Master MWE Gold V2 1050 Full Modular. Nie zmieniliśmy monitora: to w dalszym ciągu Asus ROG Swift PG32UQ, świetnie radzący sobie z rozdzielczościami do 4K włącznie. Jeśli chodzi o peryferia, to korzystamy z akcesoriów firmy Turtle Beach, czyli klawiatury Turtle Beach Vulcan II Max, myszki Turtle Beach Burst II Air oraz słuchawek Turtle Beach Atlas Air.
Siłą rzeczy nie mogło też zabraknąć u nas konsol. Dysponujemy urządzeniami firm Sony, Microsoftu i Nintendo w różnych odmianach, w tym oczywiście najnowszej generacji. Korzystamy również z „zabawek” Xiaomi, które stanowią punkt odniesienia w testach urządzeń i programów mobilnych oraz nieocenioną pomoc na co dzień w pracy labu. To wyposażony w procesor Snapdragon 8 Gen 3 najnowszy flagowiec Xiaomi 14 oraz tablet z wyższej półki Xiaomi Pad 6S Pro 12.4 wraz z użytecznymi akcesoriami.
Procedura testowa
Do testowania sprzętu używamy różnych gier (i starszych, i nowych), programów oraz aplikacji służących wyłącznie do celów porównywania wydajności między poszczególnymi modelami czy ustawieniami urządzeń. Karty graficzne przechodzą sprawdziany w trzech głównych rozdzielczościach, tj. Full HD, QHD i 4K, inne podzespoły – z procesorami na czele – natomiast jedynie w 1080p. Gry są uruchamiane w najwyższych możliwych predefiniowanych detalach bez aktywnych funkcji ray tracingu czy skalowania rozdzielczości lub generowania klatek. Korzystamy przy tym zarówno z wbudowanych testów, jak i samodzielnie opracowanych, powtarzalnych procedur.
Na liście programów, których używamy, znajdują się m.in. Action!, Geekbench, Cinebench, HandBrake, Blender czy 7-Zip, a typowymi benchmarkami są 3DMark, PCMark 10, AS SSD oraz CrystalDiskMark. W czasie testów monitorujemy temperatury i pobór mocy – służą nam do tego miernik mocy i aplikacja HWiNFO64. Z kolei informacje techniczne pochodzą z programów CPU-Z, GPU-Z, CrystalDiskInfo, a także AIDA64.
PLATFORMA TESTOWA W PIGUŁCE
Procesor: Intel Core i9-14900K • Karta graficzna: Palit GameRock Midnight Kaleidoscope GeForce RTX 4080 • Płyta główna: ASUS ROG Maximus Z790 Formula • Pamięć RAM: Kingston Fury Renegade DDR5, 7200 MHz, 2 × 16 GB • Dysk: MSI Spatium 480 HS 2 TB • Chłodzenie: Cooler Master MasterLiquid ML360 Illusion • Obudowa: Cougar Conquer • Zasilacz: Cooler Master MWE Gold V2 1050 Full Modular • Monitor: Asus ROG Swift PG32UQ • Peryferia: klawiatura Turtle Beach Vulcan II Max, myszka Turtle Beach Burst II Air, Turtle Beach Burst II Air • Konsole: Xbox Series X, PlayStation 5, Nintendo Switch, konsole starszych generacji • Smartfon: Xiaomi 14 • Tablet: Xiaomi Pad 6S Pro 12.4
Gdyby mnie ktoś zapytał, ile pracuję w CD-Action, to szczerze mówiąc, nie potrafiłbym odpowiedzieć. Zacząłem na początku studiów i... tak już zostało. Teraz prowadzę działy sprzętowe właśnie w CD-Action oraz w PC Formacie. Poza tym dużo gram: w pracy i dla przyjemności – co cały czas na szczęście sprowadza się do tego samego. Głównie strzelam i cisnę w gry akcji – sieciowo i w singlu. Nie pogardzę też bijatyką, szczególnie jeśli w nazwie ma literki MK, a także rolplejem – czy to tradycyjnym, czy takim bardziej nastawionym na akcję.