24.05.2024, 12:02Lektura na 5 minut

Na tym sprzęcie CD-Action testuje nowy hardware

Testowanie sprzętu nierzadko wymaga odpowiednich narzędzi lub punktu odniesienia – z tego też względu podczas pracy korzystamy z platformy testowej w postaci peceta oraz innych gadżetów, zależnie od okoliczności. Oto czego używamy.


Grzegorz „Krigor” Karaś

Sprzęt, który służy nam pomocą na co dzień, siłą rzeczy należy do grupy urządzeń z wyższej półki. Oczywiście grać można i na czymś znacznie mniej obciążającym portfel – jeśli jednak chcemy uzyskać poprawne wyniki testów, musimy sięgać po najlepsze zabawki.

Cougar Conquer
Cougar Conquer

Pecet z solidną podstawą

Oko cieszy na pewno obudowa. W dalszym ciągu korzystamy tutaj z otwartej konstrukcji Cougar Conquer. To może nie największy model, jeśli chodzi o gabaryty, ale w praktyce sprawuje się dobrze. Jest przewiewny, do tego po odkręceniu bocznego panelu oferuje łatwy dostęp do wszystkich podzespołów i płyty głównej.

Asus ROG Maximus Z790 Formula
Asus ROG Maximus Z790 Formula
Intel Core i9-14900K
Intel Core i9-14900K

Ta ostatnia to ASUS ROG Maximus Z790 Formula, czyli „mobo” zdecydowanie z górnej półki i konstrukcja, która obsługuje najnowsze standardy złączy czy formy komunikacji. Dzięki niej możemy zrobić użytek m.in. z PCIe 5.0, Wi-Fi 7, szerokiej gamy szybkich gniazd M.2 i ułatwień takich jak wygodny demontaż karty graficznej, panel LED, ekran informacyjny OLED czy prosta metoda aktualizacji BIOS-u. W jej gnieździe pracuje Intel Core i9-14900K, a więc jeden z najwydajniejszych procesorów z 14. już linii rodziny układów „niebieskich”, dotrzymujący kroku używanej przez nas karcie graficznej.

Palit GameRock GeForce RTX 4080
Palit GameRock GeForce RTX 4080
Kingston Fury Renegade 7200 MHz  2 x 16 GB
Kingston Fury Renegade 7200 MHz  2 x 16 GB
MSI Spatium M480 HS 2 TB
MSI Spatium M480 HS 2 TB

GeForce na pokładzie

Zestaw wymienionych podstawowych elementów uzupełnia GPU – tu w dalszym ciągu stawiamy na kartę graficzną o długaśnej nazwie Palit GameRock Midnight Kaleidoscope GeForce RTX 4080. Nie licząc może nieznacznie tylko szybszych kart spod znaku Super, ustępuje ona jedynie RTX-owi 4090. Nie mogło oczywiście zabraknąć pamięci RAM. To dwie kości Kingston Fury Renegade 7200 MHz o łącznej wielkości 32 GB, oczywiście w standardzie DDR5, który coraz mocniej rozpycha się na pecetowym podwórku, zwłaszcza w najwydajniejszych „maszynach”. Pamięć masową stanowi nośnik SSD w formacie M.2 o pojemności 2 TB – MSI Spatium 480 HS, czyli model z solidnym radiatorem dobrze chroniącym kontroler dysku przed przegrzaniem i spadkiem poziomu transferów w odczycie i zapisie.

Cooler Master MasterLiquid ML360 Illusion
Cooler Master MasterLiquid ML360 Illusion
Cooler Master MWE Gold V2 1050 Full Modular
Cooler Master MWE Gold V2 1050 Full Modular
Asus ROG Swift PG32UQ
Asus ROG Swift PG32UQ

Za chłodzenie procesora odpowiada zestaw all-in-one Cooler Master MasterLiquid ML360 Illusion, który ujął nas prostotą montażu i niezłymi osiągami. Z tej samej firmy pochodzi wyposażony w złącze 12VHPWR Cooler Master MWE Gold V2 1050 Full Modular. Nie zmieniliśmy monitora: to w dalszym ciągu Asus ROG Swift PG32UQ, świetnie radzący sobie z rozdzielczościami do 4K włącznie. Jeśli chodzi o peryferia, to korzystamy z akcesoriów firmy Turtle Beach, czyli klawiatury Turtle Beach Vulcan II Max, myszki Turtle Beach Burst II Air oraz słuchawek Turtle Beach Atlas Air.

Turtle Beach Vulcan II Max
Turtle Beach Vulcan II Max
Turtle Beach Burst II Air 
Turtle Beach Burst II Air 
Turtle Beach Burst II Air 
Turtle Beach Burst II Air 
Xiaomi 14
Xiaomi 14

Siłą rzeczy nie mogło też zabraknąć u nas konsol. Dysponujemy urządzeniami firm Sony, Microsoftu i Nintendo w różnych odmianach, w tym oczywiście najnowszej generacji. Korzystamy również z „zabawek” Xiaomi, które stanowią punkt odniesienia w testach urządzeń i programów mobilnych oraz nieocenioną pomoc na co dzień w pracy labu. To wyposażony w procesor Snapdragon 8 Gen 3 najnowszy flagowiec Xiaomi 14 oraz tablet z wyższej półki Xiaomi Pad 6S Pro 12.4 wraz z użytecznymi akcesoriami.

Xiaomi Pad 6S Pro 12.4
Xiaomi Pad 6S Pro 12.4

Procedura testowa

Do testowania sprzętu używamy różnych gier (i starszych, i nowych), programów oraz aplikacji służących wyłącznie do celów porównywania wydajności między poszczególnymi modelami czy ustawieniami urządzeń. Karty graficzne przechodzą sprawdziany w trzech głównych rozdzielczościach, tj. Full HD, QHD i 4K, inne podzespoły – z procesorami na czele – natomiast jedynie w 1080p. Gry są uruchamiane w najwyższych możliwych predefiniowanych detalach bez aktywnych funkcji ray tracingu czy skalowania rozdzielczości lub generowania klatek. Korzystamy przy tym zarówno z wbudowanych testów, jak i samodzielnie opracowanych, powtarzalnych procedur.

Na liście programów, których używamy, znajdują się m.in. Action!, Geekbench, Cinebench, HandBrake, Blender czy 7-Zip, a typowymi benchmarkami są 3DMark, PCMark 10, AS SSD oraz CrystalDiskMark. W czasie testów monitorujemy temperatury i pobór mocy – służą nam do tego miernik mocy i aplikacja HWiNFO64. Z kolei informacje techniczne pochodzą z programów CPU-Z, GPU-Z, CrystalDiskInfo, a także AIDA64.

PlayStation 5
PlayStation 5
Xbox Series X
Xbox Series X
Nintendo Switch
Nintendo Switch
PLATFORMA TESTOWA W PIGUŁCE

Procesor: Intel Core i9-14900K • Karta graficzna: Palit GameRock Midnight Kaleidoscope GeForce RTX 4080 • Płyta główna: ASUS ROG Maximus Z790 Formula • Pamięć RAM: Kingston Fury Renegade DDR5, 7200 MHz, 2 × 16 GB • Dysk: MSI Spatium 480 HS 2 TB • Chłodzenie: Cooler Master MasterLiquid ML360 Illusion • Obudowa: Cougar Conquer • Zasilacz: Cooler Master MWE Gold V2 1050 Full Modular • Monitor: Asus ROG Swift PG32UQ • Peryferia: klawiatura Turtle Beach Vulcan II Max, myszka Turtle Beach Burst II Air, Turtle Beach Burst II Air • Konsole: Xbox Series X, PlayStation 5, Nintendo Switch, konsole starszych generacji • Smartfon: Xiaomi 14 • Tablet: Xiaomi Pad 6S Pro 12.4


Redaktor
Grzegorz „Krigor” Karaś

Gdyby mnie ktoś zapytał, ile pracuję w CD-Action, to szczerze mówiąc, nie potrafiłbym odpowiedzieć. Zacząłem na początku studiów i... tak już zostało. Teraz prowadzę działy sprzętowe właśnie w CD-Action oraz w PC Formacie. Poza tym dużo gram: w pracy i dla przyjemności – co cały czas na szczęście sprowadza się do tego samego. Głównie strzelam i cisnę w gry akcji – sieciowo i w singlu. Nie pogardzę też bijatyką, szczególnie jeśli w nazwie ma literki MK, a także rolplejem – czy to tradycyjnym, czy takim bardziej nastawionym na akcję.

Profil
Wpisów634

Obserwujących23

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze