1
27.10.2022, 07:57Lektura na 4 minuty

ROG Strix Gaming GeForce RTX 3070 Ti oraz Spider-Man – pełnia wrażeń

Każdy gracz powie, że gra musi być po prostu dobra, aby dało się świetnie przy niej bawić. Często jednak zapominamy o detalach, które niczym przyprawa w zupie sprawiają, iż całe danie smakuje jeszcze lepiej. Dokładnie taką funkcję spełniają karty graficzne ROG Strix Gaming i technologia NVIDII.

Czasy, kiedy pecetowcy z zazdrością spoglądali na konsolowe podwórko, wyraźnie dobiegają końca. Przyczyna tego stanu rzeczy wydaje się prosta: gry, które do tej pory były przypisane do jednej tylko platformy, coraz częściej pojawiają się również na komputerach osobistych. Spider-Man zaś jest tego wyśmienitym przykładem.


Nie tylko pajęczy zmysł

To gra, która swego czasu święciła triumfy na PlayStation 4, stając się jedną z najjaśniejszych gwiazd konsoli. Jej remaster – wydany w związku z wcześniejszą premierą PlayStation 5 – trafił również na pecety. Co ciekawe, mimo ewidentnie konsolowej proweniencji tytuł ten został wzbogacony o obsługę najnowszych technologii firmy NVIDIA. Mając więc do dyspozycji kartę NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti, możemy nie tylko liczyć na wyśmienitą wydajność, która pozwoli cieszyć się pełnią wrażeń, ale też skorzystać ze sztandarowych technologii w postaci ray tracingu oraz DLSS-a.

To, że uruchomienie Spider-Mana na karcie ROG Strix Gaming GeForce RTX 3070 Ti gwarantuje wyśmienitą wydajność, nie ulega wątpliwości. Równocześnie jednak za sprawą wspomnianych technologii mamy szerokie możliwości dostosowania jakości wyświetlanej grafiki do własnych preferencji – niezależnie więc od tego, czy wolimy więcej klatek na sekundę, czy raczej chcemy się skupić na powalającej jakości obrazu, dzięki NVIDII i ROG Strix Gaming możemy znaleźć takie ustawienia, które sprostają naszym wymaganiom.


Ray tracing i DLSS

Pecetowa wersja gry Spider-Man Remastered robi świetny użytek z ray tracingu. Kierując Peterem Parkerem i przyklejając się do wieżowców Nowego Jorku, możemy się sami przekonać, że kwestia dobrze renderowanych odbić ma tu bardzo duże znaczenie i przekłada się na wrażenia z zabawy, gdyż dodaje rozgrywce realizmu. Zresztą – żeby nie było, że jestem gołosłowny – sami porównajcie obraz przed i po włączeniu ray tracingu.

Ray tracing wyłączony.
Ray tracing włączony.
Ray tracing wyłączony.
Ray tracing włączony.
Ray tracing wyłączony.
Ray tracing włączony.

To nie tylko kwestia dobrze prezentującej się sylwetki Spider-Mana. W odbiciach dostrzeżemy również inne zarówno ruchome, jak i nieruchome obiekty otoczenia – w praktyce więc, np. walcząc w okrążeniu i mając włączony ray tracing, możemy polegać nie tylko na pajęczym zmyśle, ale i na wzroku poprzez śledzenie chociażby w witrynach sklepów akcji rozgrywającej się za naszymi plecami. Wymaga to pewnego przyzwyczajenia, ale jest jak najbardziej możliwe! To przewaga, jaką daje ray tracing, zbliżając przeżycia z ekranu peceta do rzeczywistości.

Kolejnym filarem technologii NVIDII zastosowanym w karcie ROG Strix Gaming GeForce RTX 3070 Ti jest oczywiście DLSS. To korzystający z możliwości sztucznej inteligencji supersampling, który pozwala zyskać dodatkową wydajność – w tym celu… wystarczy przełączyć jedną opcję w ustawieniach graficznych gry. Tylko tyle – resztę zrobi chip NVIDII. W ten sposób możemy zyskać nawet kilkadziesiąt procent do surowej, a i tak przecież bardzo wysokiej wydajności karty graficznej.

A skoro o wydajności mowa, rzućcie okiem na rezultaty testów. Obok siebie zestawione zostały średnie osiągi gry uruchomionej na komputerze z kartą NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti oraz procesorem AMD Ryzen 9 5900X z różnymi ustawieniami wyświetlanej grafiki. Jak widać, technologia NVIDII pozwala rozwinąć skrzydła i pograć na maksymalnych detalach niezależnie od ustawień. Co więcej, mocy jest tu na tyle dużo, że możemy nawet zrobić użytek z mniej znanego, ale bardzo ciekawego rozwiązania NVIDII, mianowicie DLAA. Również w tym przypadku korzystamy ze wsparcia sztucznej inteligencji, jednakże tutaj jest ona spożytkowana wyłącznie na poprawienie jakości obrazu, a antyaliasing tego typu wygląda wręcz wyśmienicie.

ROG Strix Gaming GeForce RTX 3070 Ti

Niezależnie od waszego wyboru skutek jest jeden: świetnej jakości obraz i płynna rozgrywka pozwalająca wcielić się w Petera Parkera i zwiedzić w ten sposób wirtualny Nowy Jork. I pomyśleć, że jeszcze jakiś czas temu były to atrakcje zarezerwowane dla posiadaczy PlayStation.

Kartę graficzną ROG Strix Gaming GeForce RTX 3070 Ti możecie kupić np. Komputroniku, odwiedzając witrynę pl.rog.gg/3070Ti_KTR.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem.

Redaktor
Partner
Wpisów59

Obserwujących0

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane