Sony BRAVIA XR A80K – wymarzony telewizor do grania
Za sprawą nieciekawej sytuacji na rynku pecetów granie na konsoli przeżywa swój rozkwit. By jednak wykorzystać pełnię możliwości PlayStation 5, potrzebujemy dobrego telewizora. Sony BRAVIA XR A80K nadaje się do tego rodzaju zabawy wyśmienicie – a ponadto jest uniwersalnym centrum domowej rozrywki zdecydowanie wykraczającym poza królestwo konsol.
Serii Sony BRAVIA nikomu nie trzeba przedstawiać – to linia najlepszych telewizorów, które już lata temu stały się synonimem świetnego obrazu i rewelacyjnych parametrów technicznych. Nie inaczej jest z korzystającym z dobrodziejstw technologii OLED modelem Sony BRAVIA XR A80K.
Perfekcyjna czerń
Choć matryca OLED stanowi oczywiście jeden z najważniejszych elementów konfiguracji, to nie tylko ona odpowiada za wyśmienity obraz. Sercem telewizora BRAVIA XR A80K jest Sony Cognitive Processor XR. Układ ten analizuje i optymalizuje wyświetlany obraz, przygotowany zaś został przez inżynierów Sony jako chip, którego efekty pracy są jak najbardziej zgodne z możliwościami ludzkiego oka – co jednak najważniejsze, działa wielotorowo.
BRAVIA XR A80K to telewizor przygotowany do wyświetlania obrazu w 4K. Często jednak zdarza się, że oglądane przez nas wideo ma niższą rozdzielczość – dla procesora Sony nie stanowi to jednak problemu. Obecna tu technologia interpolacji XR 4K nadaje obrazowi z każdego źródła jakość zbliżoną właśnie do 4K. Cognitive Processor XR przetwarza ogromne ilości danych i inteligentnie rekonstruuje wyświetlane faktury i detale. Skutek? Na telewizorze BRAVIA XR A80K wszystko wygląda po prostu lepiej.
Cognitive Processor XR odpowiada również za wyraźne oddanie obiektów w ruchu. Technologia XR OLED Motion wykrywa i analizuje zawartości kolejnych klatek, a następnie generuje dodatkowe obrazy i wstawia je między te źródłowe, zapewniając płynność nawet w scenach, w których dzieje się „dużo i szybko. Sony BRAVIA XR A80K świetnie nadaje się więc do oglądania wydarzeń sportowych oraz śledzenia wartkiej akcji – czy to w grach, czy to w filmach lub serialach.
Ale na tym możliwości procesora Sony się nie kończą! Wspomnieć trzeba jeszcze o szeregu funkcji związanych z optymalizacją obrazu. Technologia XR HDR Remaster pozwala na identyfikację poszczególnych obiektów na ekranie, analizę ich koloru i dostosowanie kontrastu w celu zwiększenia realizmu. Dzięki temu telewizor „w locie” potrafi korygować nasycenie, jasność, wektor ruchu, przepustowość i inne parametry każdej sceny. Nie bez znaczenia okazuje się też wygładzanie tonalne, które skutkuje łagodnym, naturalnym obrazem 4K: przejścia pomiędzy odcieniami pozbawione są charakterystycznych pasm kolorów, obraz jest więc realistyczny i charakteryzuje się oddaniem subtelności w postaci tysięcy odcieni i niewidocznych przejść pomiędzy kolejnymi obszarami danej sekwencji. A to za sprawą faktu, że ekran potrafi wyświetlić ponad miliard delikatnie różniących się od siebie barw, co skutkuje wyśmienitym realizmem.
To wszystko nie byłoby oczywiście możliwe, gdyby nie matryca OLED dodatkowo uzbrojona w technologię XR OLED Contrast Pro. To, że mamy tu perfekcyjną czerń, nikogo już nie dziwi. Cieszy jednak fakt, że Sony BRAVIA może poszczycić się obrazem o wzmocnionych kolorach i wysokim kontraście w jasnych obszarach. Panel OLED cechuje się imponującą maksymalną jasnością, co przekłada się na fenomenalne wrażenia HDR: detale obrazu są widoczne niezależnie od tego, czy pojawiają się w jasnych, czy w ciemnych obszarach sceny.
Nie tylko obraz
Innowacje nie ominęły również głośników. Te kryją się… pod panelem. To trzy umieszczone za matrycą telewizora przetworniki o mocy 10 W każdy. Wprowadzają one w delikatne wibracje cały ekran i są dodatkowo wspomagane subwooferami wbudowanymi w dolną część urządzenia. W rezultacie takiego rozwiązania ekran staje się poniekąd jednym, dużym wielokanałowym głośnikiem, my zaś doświadczamy efektu „ściany dźwięku” – dobiegający do nas dźwięk, zgodny z systemem Dolby Atmos, świetnie koresponduje z akcją na ekranie, tym bardziej że wspierany jest mocą procesora Cognitive Processor XR, który również w tym przypadku odpowiada za przetwarzanie informacji docierającej do użytkownika. Telewizor potrafi stworzyć efekt dźwięku przestrzennego bez dodatkowych akcesoriów nawet tam, gdzie mamy do czynienia z klasycznym stereo. Jeśli zaś zechcemy skupić się na dialogach, pomoże funkcja Voice Zoom 2, która automatycznie wyodrębni ścieżkę dialogową i wzmocni ją bez potrzeby zwiększania ogólnej głośności. Ciekawą funkcją jest również kalibracja audio: ekran automatycznie wykrywa miejsce, gdzie siedzimy, a następnie dostosowuje brzmienie tak, żebyśmy mieli wrażenie, iż znajdujemy się naprzeciwko telewizora.
Jeśli chodzi o dźwięk, to warto też wspomnieć, że mamy możliwość głosowego wyszukiwania treści. Telewizor korzysta z technologii Google, nie ma więc problemu z rozpoznawaniem mowy, do tego, już patrząc szerzej, jest wyjątkowo łatwy w konfiguracji i intuicyjny w obsłudze na co dzień.
Sony dla graczy
Jak przystało na markę Sony, nie mogło tu zabraknąć funkcji, które sprawiają, że sprzęt wyśmienicie nadaje się do tego, aby postawić przy nim konsolę. Każdy właściciel PlayStation 5 ucieszy się z trybu Auto Genre Picture Mode sprawiającego, że telewizor potrafi wykryć, kiedy gramy, i w ten sposób bez naszego udziału redukuje opóźnienie sygnału i przyspiesza reakcje matrycy. Co ciekawe, gdy korzystamy z konsoli, by np. obejrzeć film, aktywuje się tryb adekwatny do tej czynności – Sony BRAVIA potrafi więc rozpoznać nie tyle fakt podłączenia wspomnianej konsoli, co konkretny rodzaj wyświetlanej na ekranie treści.
Jeśli zaś chodzi o samo granie, to przyda się funkcja Auto HDR Tone Mapping. Jeśli zaś chodzi o samo granie, to przyda się funkcja Auto HDR Tone Mapping, która potrafi tak dostosować ustawienia HDR podczas początkowej konfiguracji konsoli PS5, aby były one jak najlepsze. W rezultacie gracz widzi wszystkie kolory i istotne detale w najjaśniejszych i najciemniejszych fragmentach kontrastowych scen, nic więc nie umknie jego uwadze.
Najważniejsze dla wielu może być jednak co innego: Sony BRAVIA XR A80K jest zgodny ze standardem HDMI 2.1, a więc obsługuje format 4K przy 120 kl./s. W trybie gry obraz wyświetla się z częstotliwością 120 Hz, opóźnienie sygnału wejściowego wynosi 8,5 ms, co przekłada się na płynną, bezkompromisową i pozbawioną lagów zabawę. Z telewizorem Sony optymalnie więc wykorzystamy moce drzemiące w konsoli PlayStation 5 i zrobimy użytek z dostępnych w wielu grach trybów performance.
Dla każdego? Dla każdego!
Sony BRAVIA XR A80K jest więc, jak widać, telewizorem uniwersalnym. To sprzęt, który korzysta z najnowszych rozwiązań, ekran OLED nie pozostawia cienia wątpliwości, że mamy do czynienia z wyświetlaczem z najwyższej półki, zaszyty wewnątrz procesor sprawia zaś, że do oczu użytkownika dociera obraz wyśmienitej jakości – i to niezależnie od tego, czy gramy, czy wieczorem cieszymy się kolejnym odcinkiem ulubionego serialu.
Więcej informacji na temat sprzętu, a także listę sklepów, w których telewizor jest dostępny, znajdziecie pod tym adresem.
Artykuł powstał we współpracy z partnerem.