1
17.05.2022, 06:17Lektura na 9 minut

Synology DiskStation DS920+ – bezpieczeństwo danych w domu

O ile dla rodzinnych fotografii szuflada jest na ogół miejscem bezpiecznym, o tyle już dysk domowego komputera trudno za takowe uznać. Tutaj z pomocą przychodzi sieciowy napęd Synology DiskStation DS920+ – na przechowywaniu zdjęć z wakacji jednak jego funkcje się nie kończą.

Żyjemy w tak dziwnych czasach, że najważniejsze rodzinne pamiątki często przyjmują postać cyfrową. W takiej sytuacji o nieszczęście naprawdę nietrudno: wystarczy awaria komputera i całe, nierzadko latami tworzone archiwum odchodzi w niebyt. Przed tego rodzaju nieszczęśliwym wypadkiem możemy się jednak bardzo łatwo zabezpieczyć – a przy okazji wzbogać domową sieć o urządzenie, które ma wiele innych ciekawych i przydatnych funkcji.


Czym jest Synology DiskStation DS920+?

Termin „NAS” może odstraszać, w rzeczywistości jednak sprawa jest bardzo prosta: to podłączony do sieci i pracujący samodzielnie zestaw dysków twardych, tyle że nieco bardziej zaawansowany niż proste narzędzia tego typu. Słowo „NAS” jest w istocie skrótowcem oznaczającym Network Attached Storage, czyli w tłumaczeniu: podłączony do sieci magazyn danych.


NAS to, najprościej rzecz ujmując, rozbudowany dysk sieciowy z funkcjami daleko wykraczającymi poza zwyczajne przechowywanie danych.


Wyobraźcie sobie niewielką szafkę na dyski twarde – to jest właśnie typowy NAS i taką też postać ma Synology DiskStation DS920+. Wpinamy go do gniazdka elektrycznego, a następnie zwyczajnym kablem sieciowym do domowego routera. Przede wszystkim jednak instalujemy wewnątrz naszej skrzynki tradycyjne dyski twarde. Może być ich kilka – na ogół domowe urządzenia tego typu mieszczą w sobie co najmniej dwa napędy, a w bardziej zaawansowanych modelach, jak właśnie w Synology DiskStation DS920+, umieścimy cztery HDD, całość zaś uzupełnimy dodatkowo dwoma szybkimi nośnikami SSD w celu poprawy szybkości pracy całego zestawu. Szczegółowe dane techniczne urządzenia Synology znajdziecie w metryczce na końcu materiału.

Wspomniane dyski, po zainstalowaniu wewnątrz NAS-a, tworzą tzw. macierz. To wspólna, jednolita przestrzeń na dane tworzona ze wszystkich wchodzących w skład zestawu dysków. Gdzie tu miejsce na bezpieczeństwo? W zależności od przyjętego przez użytkownika typu macierzy dane mogą być zapisywane na więcej niż jednym dysku w sposób, który umożliwia ich odzyskanie, gdy np. jeden z napędów ulegnie awarii, wystarczy wymienić uszkodzony HDD, a zgromadzonych na NAS-ie plików nie stracimy.

Synology DiskStation DS920+
Synology DiskStation DS920+

Synology DiskStation DS920+ pozwala korzystać z różnych typów macierzy, najciekawsza jednak wydaje się stworzona przez producenta urządzenia macierz SHR, czyli Synology Hybrid Raid. Zabezpiecza ona dane, równocześnie pozwalając łączyć dyski różnych wielkości często bez utraty miejsca – co w przypadku innych typów macierzy najczęściej jest niemożliwe i prowadzi do marnowania miejsca. Jaką część powierzchni dysków przeznaczono na duplikowanie danych? Jeśli zastosujemy cztery dyski o pojemności 2 TB, będziemy mieć do dyspozycji 6 TB miejsca, 2 TB zaś zostaną wykorzystane do ochrony zgromadzonych plików. O tym, jak w praktyce wyglądają inne konfiguracje, możecie się przekonać sami, odwiedzając tę stronę.

To tylko niewielka część programów, które możemy zainstalować na Synology DiskStation DS920+. W rzeczywistości NAS jest pod tym względem niemal równie wszechstronny jak każdy komputer.
To tylko niewielka część programów, które możemy zainstalować na Synology DiskStation DS920+. W rzeczywistości NAS jest pod tym względem niemal równie wszechstronny jak każdy komputer.

Warstwa sprzętowa jest oczywiście ważna, ale dobry NAS to przede wszystkim odpowiedni system operacyjny i możliwości z nim związane. Synology DiskStation DS920+ działa w oparciu o autorskie oprogramowanie Synology DiskStation Manager. Musicie wiedzieć, że NAS jest w istocie niewielkim komputerem wyposażonym we własny procesor, pamięć operacyjną i przestrzeń na dane. Możemy się do niego logować zdalnie, z wykorzystaniem sieci domowej, poprzez przeglądarkę WWW i w jej oknie korzystać z pulpitu DiskStation Managera oraz dostępnych tam funkcji. W praktyce więc zarządzanie NAS-em wygląda trochę jak konfiguracja routera – tyle że mamy dostęp do większej liczby ciekawych opcji.


Z multimediami za pan brat

Oczywiście podstawowa rola każdego NAS-a to bezpieczne przechowywanie wszelkich danych. Możemy mieć wspólny sieciowy folder dostępny z każdego komputera w domowej sieci, choć wydzielenie indywidualnej przestrzeni dla różnych użytkowników również nie jest problemem. Dane przechowywujemy w tradycyjny sposób, ale nic też nie stoi na przeszkodzie, by np. zaszyfrować wybrany katalog. Prawdziwa zabawa zaczyna się jednak w momencie, gdy wgryziemy się w dodatkowe opcje urządzenia.

Synology DiskStation DS920+ jest multimedialną bestią, która ułatwi wszystkim domownikom korzystanie z lokalnie zgromadzonych plików audio i wideo. Bez problemu uruchomimy na nim serwer multimediów cyfrowych zgodny ze standardem DLNA. Oznacza to tyle, że urządzenia z nim zgodne, np. konsola, telefon czy smart tv, mogą za pośrednictwem sieci lokalnej łączyć się z Synology DiskStation DS920+ i korzystać z jego zasobów. Koniec z żonglowaniem danymi czy przenoszeniem między urządzeniami filmów na dysku USB – telewizor podłączy się do przygotowanego wcześniej katalogu i w prosty sposób odtworzy zgromadzone tam materiały.

Synology Video Station jest wygodnym sposobem na stworzenie "lokalnego" Netflixa, który pozwala oglądać filmy nawet poza domową siecią.
Synology Video Station jest wygodnym sposobem na stworzenie "lokalnego" Netflixa, który pozwala oglądać filmy nawet poza domową siecią.

Dla wielu wygodniejszy może się jednak okazać moduł Video Station, który pozwala sprawnie organizować domową kolekcję wideo – niezależnie od tego, czy mowa o filmach, czy rodzinnych nagraniach. Dzięki Video Station możemy je przeglądać na dowolnym urządzeniu: komputerze, smartfonie, nie ma też kłopotu, by skorzystać z odtwarzacza multimedialnego czy telewizora. Zapisane na NAS-ie klipy dostępne są w formie strumienia – w praktyce więc działa to trochę jak lokalny odpowiednik Netfliksa, nad którym posiadamy pełną kontrolę. Co istotne, do domowych zbiorów mamy też dostęp poza domową siecią – dzięki aplikacjom na urządzenia z systemami Android i iOS możemy odtwarzać materiały w dowolnym miejscu. Funkcja ta prezentuje się podobnie na różnych przeglądarkach internetowych, co stanowi kolejny przykład dużej wolności, jaką zyskujemy dzięki Video Station. Istotnym faktem jest również to, że program Synology pozwala uzupełniać kolekcję o różnego rodzaju dodatki związane z danym klipem: aplikacja automatycznie wyszukuje i synchronizuje napisy zgodnie z osobistymi ustawieniami, bez problemu możemy dobrać plakaty, okładki, informacje na temat obsady czy np. pobrać z sieci oceny, jakie zyskał dany materiał. Wszystko dzięki zastosowaniu dodatkowych wtyczek, które możemy zainstalować wraz z VideoStation.

Nic nie stoi też na przeszkodzie, by zdecydować się na zewnętrzne oprogramowanie. Synology DiskStation DS920+ umożliwia bowiem nie tylko korzystanie z oprogramowania producenta, ale i z zewnętrznych aplikacji, które bez kłopotu możemy zainstalować z poziomu urządzenia. W ten sposób skorzystamy m.in. z popularnego oprogramowania Plex, które zdążyło już dla wielu użytkowników stać się synonimem domowego odtwarzania multimediów.

Synology Photos pozwala w prosty sposób gromadzić, katalogować i porządkować rodzinne archiwum zdjęć.
Synology Photos pozwala w prosty sposób gromadzić, katalogować i porządkować rodzinne archiwum zdjęć.

System Synology DiskStation DS920+ pozwala również w wygodny sposób zarządzać domowym archiwum rodzinnych zdjęć. Tutaj mamy do dyspozycji nie tylko bezpieczne miejsce do ich przechowywania, ale i ujęte w module Synology Photos narzędzia, które ułatwią nam odnalezienie się w gąszczu niekiedy tysięcy fotografii. Możemy m.in. w prosty sposób je segregować, tworzyć albumy, grupować z wykorzystaniem systemu rozpoznawania twarzy czy udostępniać fotografie zabezpieczone hasłem i datą wygaśnięcia dostępu. Mamy też możliwość przeglądania i edycji naszego archiwum z poziomu smartfonów Android i iOS – w tym celu Synology stworzyło odpowiednie aplikacje mobilne dostępne w oficjalnych sklepach firm Google i Apple.


Bezpieczeństwo? Czemu nie!

Synology DiskStation DS920+ może również stać się domowym centrum monitoringu. Dzięki modułowi Surveillance Station zyskujemy możliwość obsługi kamer IP, które monitorują wybrane przez nas przestrzenie wewnątrz i na zewnątrz domu lub mieszkania. Aplikacja Surveillance Station obsługuje i integruje ponad 8100 kamer IP 140 uznanych marek. NAS pozwoli w ten sposób stworzyć kompleksowy system, dzięki któremu będziemy mogli zarówno podglądać obraz z kamer na żywo, jak i nagrywać i przechowywać materiał wideo. Dane nam będzie również skonfigurować różnorakie powiadomienia: SMS-y, e-mail i na urządzenia mobilne (rzecz jasna wraz z natychmiastowym podglądem zdarzenia). Synology DiskStation DS920+ pozwala też przeprowadzać inteligentną analizę wideo z rozpoznawaniem twarzy, wykrywać i oznaczać osoby lub pojazdy, a także informować o włamaniach.


NAS Synology może stać się domowym centrum monitoringu, które pozwala z urlopu "podglądać", co dzieje się w mieszkaniu.


Synology dba o prywatność w sieci. Z łatwością stworzymy serwer VPN, który potrafi obsłużyć do 40 jednoczesnych połączeń dla wielu typów sieci, w tym OpenVPN, L2TP za pośrednictwem IPSec i PPTP.

Mówiąc o bezpieczeństwie, nie sposób pominąć zaawansowanych funkcji związanych z tworzeniem kopii zapasowych. Z wykorzystaniem odpowiedniego oprogramowania po stronie komputera możemy w sposób zautomatyzowany zgrywać ważne dane, z którymi pracujemy. System obsługuje tworzenie kopii zapasowych komputerów osobistych, mamy do dyspozycji możliwość przechowywania wielu kolejnych wersji zabezpieczanych plików i opcję tworzenia, kopiowania i przywracania całych maszyn wirtualnych.


Jest tego o wiele więcej!

Powyższe funkcje, choć wymieniono ich naprawdę dużo, to w istocie część tego, co można osiągnąć za pośrednictwem – wydawałoby się – prostego urządzenia sieciowego, jakim jest NAS. Synology DiskStation DS920+ pozwala zorganizować pracę biurową między członkami zespołu w czasie rzeczywistym, mamy też np. możliwość automatycznego pobierania danych z sieci z wykorzystaniem wybranego protokołu, jak choćby FPT czy BitTorrent, w ramach pakietu Download Station.

Synology DiskStation DS920+
Synology DiskStation DS920+ możemy wykorzystać również do pobierania różnorakich plików z sieci.

Nie wolno zapomnieć również o tak prozaicznej rzeczy jak prywatna chmura – prawidłowo skonfigurowany NAS będzie działać także „z zewnątrz”, pozwalając nam nie tylko pobierać, ale i zapisywać czy udostępniać pliki zgromadzone w pamięci stojącego w domowym zaciszu urządzenia. Jak widać, Synology DiskStation DS920+ jest sprzętem nader uniwersalnym i w sprawnych rękach może stać się narzędziem, które znacznie wykracza poza swój typowy „zakres obowiązków” związanych z zabezpieczaniem danych.

Na koniec warto dodać, że również samo użytkowanie Synology DiskStation DS920+ jest bezpieczne. NAS-a objęto bowiem trzyletnią gwarancją producenta z możliwością jej przedłużenia do pięciu lat. Więcej informacji na temat sprzętu Synology znajdziecie na stronie producenta.

Synology DiskStation DS920+
Synology DiskStation DS920+

PARAMETRY • Procesor: Intel Celeron J4125, 4 rdzenie, 2 GHz, do 2,7 Ghz w trybie boost • Pamięć: 4 GB RAM, maks. do 8 GB • Kieszenie na dyski: 4 × HDD, 2 × M.2 2280 NVMe • Porty: 2 × LAN RJ45 1 Gbit, 2 × USB 3.2 Gen1, eSATA • Obsługiwane macierze: Synology Hybrid Raid, Basic, JBOD, Raid 0, 1, 5, 6, 10 • Obsługiwane systemy plików: Btrfs, EXT4 (dyski wewnętrzne), Btrfs, EXT4, EXT3, FAT, NTFS, HFS+, exFAT (dyski wewnętrzne) • Maks. rozmiar wolumenu: 108 TB • Maks. liczba wolumenów wewnętrznych: 64 • Inne: trzy tryby pracy wentylatora, kontrolki LED, funkcja przywracania zasilania, zużycie energii 32,17/9,69 W (dostęp / hibernacja dysków) • Wymiary: 166 × 199 × 223 mm • Waga: 2,24 kg

Artykuł powstał we współpracy z partnerem.

Redaktor
Partner
Wpisów25

Obserwujących0

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane