1
około 11 godzin temuLektura na 5 minut

Wzywamy Bohaterów Przyszłości! Być może Twoje dziecko ma smykałkę do programowania – z nami bardzo łatwo to sprawdzisz

Z dzieciakami jest tak, że tak naprawdę nigdy nie wiadomo, co im się spodoba. Jeśli chciałbyś się przekonać, czy byłoby to akurat programowanie, mamy dobrą wiadomość: możesz zrobić to za darmo, a my wiemy, że twoja pociecha w czasie lekcji na pewno się nie będzie nudziła.

Większości osób programowanie kojarzy się z nudnym ślęczeniem przed komputerem i wklepywaniem na klawiaturze masy niewiele mówiących znaków. Trudno mieć do dzieci pretensje, że taka forma spędzania czasu wydaje im się czymś nieatrakcyjnym. Ale bez obaw – można to robić zupełnie inaczej. Giganci Programowania mają sposoby na to, aby naprawdę sensownie połączyć przyjemne z pożytecznym.


Intelektualna gimnastyka

„Programowanie” tylko z pozoru brzmi groźnie i nudno. Tak naprawdę można je ubrać w nietypowe szaty, co sprawia, że zamienia się w rewelacyjny trening dla umysłu i niezłą zabawę. Język programowania – niezależnie od tego, jak w praktyce wygląda – to de facto zestaw reguł. Zaznajamiając się z nimi na początku, a także na późniejszych etapach, tak naprawdę cały czas… rozwiązujemy zagadki. By napisać program, musimy w istocie sprostać jakiemuś problemowi. Mamy przed sobą cel i wymyślamy, jak do niego trafić. A to wymaga wyobraźni – programując, intensywnie rozwijamy kreatywność.

Ale dziś wiele języków programowania nie wymaga ślęczenia nad kolejnymi linijkami kodu, bo od razu widzimy pewne graficzne elementy oraz bardzo szybko możemy wprawić je w ruch, widząc efekty naszych działań. Scratch czy Minecraft pozwalają w kilka chwil zobaczyć, jak nasze pomysły ożywają na monitorze. Nie można przecież zapomnieć, że kodowanie pozwala nam zarówno stworzyć przydatny program, jak i naszą własną, działającą grę wideo. Wszyscy młodzi, którzy uwielbiają rysować na kartce wynalazki, bohaterów i plansze albo godzinami z pasją opowiadają o swoich pomysłach, mogą właśnie tutaj nauczyć się, jak wprowadzić te idee w czyn. Zrobić coś swojego, co zaimponuje rodzinie, znajomym albo po prostu spełni osobiste marzenia.

Jednocześnie kiedy programujemy, siłą rzeczy uczymy się rozumieć i stosować w praktyce pewien zbiór zasad – w ten sposób, niejako przy okazji, rozwija się w nas logiczne i analityczne myślenie. A zwłaszcza u najmłodszych.


Bezpieczeństwo przede wszystkim

Gdy mówimy ogólnie o możliwościach, ale i zagrożeniach, jakie wynikają ze spędzania czasu przy podłączonym do sieci komputerze, programowanie to zdecydowanie jedno z najbezpieczniejszych i najbardziej rozwijających zajęć. Lekcje kodowania pozwalają przy okazji zajrzeć do niedostępnych w innym wypadku zakamarków świata technologii, zerknąć “za kurtynę” i przyjrzeć się jak działają rzeczy, które większość osób podziwia tylko “z zewnątrz”. Dziecko nabywa przy tym odpowiednich kompetencji, by sprawnie poruszać się w cyfrowym świecie – co dziś, w dobie wszechobecności sztucznej inteligencji, niesie dodatkową wartość. Młody człowiek po prostu uczy się, jak optymalnie wykorzystywać to narzędzie.

Lekcje programowania to też – co nie zawsze jest oczywiste – świetny trening pracy zespołowej. Wspólne poszukiwanie rozwiązań danego problemu pokazuje, że szukanie pomocy nie oznacza słabości i ułatwia osiągnięcie sukcesu. Wymiana doświadczeń tego rodzaju może zaś w niespodziewany sposób kiedyś zaowocować – i to nie tylko w obszarach, które są ściśle powiązane z „dłubaniem” przy komputerze. To po prostu świetna inwestycja w przyszłość dziecka. Kto wie, czym skończy się nauka kodowania i wieczory spędzone nad tworzeniem własnej produkcji. Może efektem będzie kiedyś gra, którą będziemy opisywać na łamach CD-Action?


Jak zacząć?

Lekcje przygotowane przez Gigantów Programowania zostały opracowane w sposób wykluczający nudę. Jak już wspomnieliśmy, mamy różne języki służące do pisania kodu – Giganci Programowania łączą jednak naukę z zabawą, korzystając m.in. z Minecrafta i Robloxa. Jeśli nasza pociecha jest już zapalonym graczem, łatwo będzie znaleźć wspólny język i dobrać zajęcia związane z osobistymi preferencjami.

Pierwsze spotkanie jest darmowe i nie wiążą się z nim żadne zobowiązania. Trwa ono 60 minut i w tym czasie prowadzący nie tylko zadba o to, żeby w optymalny sposób połączyć naukę z zabawą, ale też oceni poziom umiejętności dziecka. To również wyśmienita okazja, aby zobaczyć, czy tego typu aktywność ma w ogóle sens – w końcu każdy rodzic może to zrobić we własnym zakresie, zwyczajnie obserwując reakcje swojego dziecka. A po ukończeniu próbnych zajęć otrzymamy spersonalizowaną propozycję kolejnych.

Udział w lekcji próbnej możliwy jest z dowolnego miejsca. Zajęcia odbywają się online – wystarczy dostęp do komputera i internetu. Poza wygodą na co dzień oznacza to również, że minimalizujemy ryzyko opuszczenia kolejnych sesji – z nauczycielem w razie konieczności połączyć się możemy nawet wtedy, gdy wyjeżdżamy na rodzinny urlop poza sezonem wakacyjnym.

Lekcje Gigantów Programowania obejmują szeroki wachlarz zagadnień. Przekazują wiedzę na temat podstaw tworzenia gier, działań z grafiką komputerową, udowadniają, że matematykę można połączyć z Minecraftem, a przede wszystkim wykorzystują środowisko Minecrafta i Robloksa, by pokazać, iż programowanie nie musi nudzić. Te gry, będące w istocie zaawansowanymi sandboksami, dają ogromne możliwości i pozwalają zaszczepić w dziecku istotną wiedzę poprzez zabawę.

Materiał powstał we współpracy z Partnerem.


Czytaj dalej

Redaktor
Partner
Wpisów164

Obserwujących0

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze