20.09.2022, 08:45Lektura na 3 minuty

33. edycja Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier już w najbliższy weekend

W dniach 24-25 września w Atlas Arenie w Łodzi odbędzie się 33. edycja Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier. Nasi redaktorzy też tam będą!


Jakub „rajmund” Gańko

Największy w Polsce festiwal komiksu, rozrywki elektronicznej i gier planszowych powraca na dobre po pandemicznych obostrzeniach. 33. edycja Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier odbędzie się w dniach 24-25 września w łódzkiej Atlas Arenie i kusi obecnością zagranicznych gości.

Największą gwiazdą tegorocznej edycji będzie Kim Jung Gi, południowokoreański grafik i rysownik komiksów podziwiany przez rzesze artystów na całym świecie (o czym świadczy choćby liczba obserwujących jego Instagrama: 1,5 mln osób).


Jego talent, umiejętności i niezwykła pamięć, dzięki której potrafi narysować wszystko, co zobaczy, sprawiają, że często bierze udział w spotkaniach, podczas których rysuje na żywo bardzo skomplikowane i wielowątkowe ilustracje. Jest niezwykle precyzyjny, doskonale zna ludzką i zwierzęcą anatomię, którą konfrontuje z grafiką urządzeń i maszyn, dbając przy tym z zegarmistrzowską precyzją o detale.


Na festiwalu będzie można również spotkać polskich autorów mieszkających na stałe w Belgii: Zbigniewa „Kasa” Kasprzaka i Grażynę „Grazę” Fołtyn-Kasprzak. Kas to rysownik m.in. komiksów „Yans”, „Halloween Blues” i „Shooting Star Marylin Monroe”, Graza jest uznaną kolorystką komiksową. Ich pobyt w Łodzi dopełni monograficzna wystawa prezentująca dorobek twórczy obojga artystów.

Wśród gości tegorocznej edycji nie zabrakło także reprezentacji CD-Action. 24 września o godz. 14.00 odbędzie się panel o przyszłości prasy gamingowej, w którym weźmie udział Mateusz „Papkin” Witczak. Dzień później o godz. 14.00 odbędzie się z kolei dyskusja „Gramy całą rodziną. W co się bawić i co czytać z dziećmi?”, w której będą uczestniczyć Barnaba „b-side” Siegel oraz Joanna „Ranafe” Pamięta-Borkowska.

Uczestnicy tegorocznej edycji festiwalu mogą liczyć nie tylko na spotkania z twórcami komiksu z całego świata (oraz strefę autografów), targi komiksowe oraz warsztaty praktyczne ze znanymi rysownikami i scenarzystami, lecz także na liczne wystawy, panele dyskusyjne i konkursy. Ten ostatni punkt obejmuje m.in. konkursy cosplayowe i galę rozdania nagród festiwalowych, podczas której przyznawane są Komiksusy i nagroda Humoris Causa im. Papcia Chmiela (autora „Tytusa, Romka i A’Tomka”).

Tegoroczną nowością będzie strefa literacka poświęcona twórczości J.R.R. Tolkiena ze specjalnym konkursem na cosplay związanym z twórczością tego pisarza. Strefa i konkurs zostaną zorganizowane przez Wydawnictwo Zysk i S-ka.

Ponadto osobną strefę do dyspozycji będą mieli miłośnicy gier bez prądu, na której twórcy gier planszowych, karcianych i książkowych podzielą się tajnikami swojego warsztatu oraz pokażą w akcji zarówno znane i lubiane produkcje, jak i prototypy przyszłych hitów.

Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier przygotowali również ponad 100 stanowisk, na których będzie można ograć konsolowe hity: zarówno te dawne, z czasów świetności maszyn Nintendo i Segi, jak i te całkiem współczesne, gdy ton elektronicznej rozrywce nadają urządzenia z logo Sony i Microsoftu.

Przewidziany jest także turniej kwalifikacyjny Mistrzostw Polski Bijatyk, tych zaś, którzy chcieliby odłożyć pada i zagrać całym ciałem, zapraszamy do strefy tanecznych gier ruchowych. Nie zabraknie automatów do gier arcade (nie trzeba będzie wrzucać do nich monet!). Fani nowości, których jeszcze świat nie widział, będą mieli do dyspozycji stanowiska z prototypami produkcji zrealizowanych w ramach prestiżowego konkursu Zespołowego Tworzenia Gier Komputerowych.

Bilety: 60 zł – karnet dwudniowy, 30 zł – ulgowy karnet dwudniowy, 40 zł – jednodniowy, 20 zł – ulgowy jednodniowy.

Redaktor
Jakub „rajmund” Gańko

Czarna owca rodu Belmontów, włóczęga z Shady Sands, dawny szef ochrony Sarif Industries, wielokrotny zabójca Crawmeraksa, tropiciel ze starego Yharnam, legenda Night City.

Profil
Wpisów955

Obserwujących6

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane