5
16.12.2021, 14:34Lektura na 2 minuty

Reżyser „Diuny” nakręci film na podstawie jednego z najważniejszych dzieł science fiction

Świetne wieści dla miłośników twórczości Arthura C. Clarke'a, autora ,,2001: Odysei kosmicznej".


Kuba „Herbarius” Chudzik

Po premierze swojej wersji „Diuny” Denis Villenueve sięgnie po kolejną pozycję z półek klasyki literatury SF. Tym razem Kanadyjczyk będzie reżyserem ekranizacji „Spotkania z Ramą”, uznanej powieści Arthura C. Clarke'a z 1973 roku. 

Ekranizację wyprodukuje studio Alcon Entertainment, z którym Villenueve współpracował już przy wcześniejszych projektach, takich jak „Blade Runner 2049” i „Labirynt”. Przy filmie jako producent wykonawczy będzie czuwał również Morgan Freeman. 

Akcja wielokrotnie nagradzanej książki rozgrywa się na początku lat 30. XXII wieku. Po tragicznym uderzeniu asteroidy we Włoszech ponad pięćdziesiąt lat wcześniej, ludzkość opracowała system obrony planetarnej. Pozwala on na wcześniejsze wykrycie niebezpiecznych kosmicznych gości. Jeden z początkowo niepozornych obiektów zaczyna przyciągać uwagę naukowców, ponieważ prawodopodobnie nie jest naturalnego pochodzenia. Intruz (nazwany na cześć hinduskiej bogini – Ramy) wykazuje na tyle nietypowe właściwości, że w jego kierunku zostaje wysłana załogowa misja badawcza. Astronauci zmierzą się nie tylko z sekretami obcej cywilizacji, ale również z mroczną stroną ludzkiej natury. 

Na polskim rynku pojawiły się tylko dwa wydania  „Spotkania z Ramą”. Od ponad 10 lat nie było żadnego wznowienia, w związku z czym powieść jest bardzo trudna do zdobycia w rodzimym języku (w internetowych antykwariatach jeden egzemplarz potrafi osiągnąć zawrotną cenę 130 złotych).

Nie wiadomo, kiedy film miałby wejść na ekrany kin. Na razie Villenueve jest skupiony na ukończeniu drugiej części „Diuny”, jak również pracuje nad serialowym spin-offem serii, „The Dune: Sisterhood”. Sequel adaptacji książki Franka Herberta najpewniej zadebiutuje pod koniec 2023 roku. 

Redaktor
Kuba „Herbarius” Chudzik

Howdy pardner! Kocham wszelkiego rodzaju gry indie, a moim ulubionym tytułem wszech czasów jest Hollow Knight. Poza grami amatorsko pasjonuję się astronomią i paleontologią, oprócz tego pozostaję miłośnikiem orangutanów i gibonów.

Profil
Wpisów80

Obserwujących4

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze