1
25.05.2023, 13:00Lektura na 2 minuty

Maciej Kujawski nie żyje. Aktor podkładający głos Kubusia Puchatka miał 70 lat

W wieku 70 lat zmarł Maciej Kujawski. Aktor dubbingował Kubusia Puchatka oraz wiele postaci w grach, znany był też m.in. z seriali „Na Wspólnej” i „Egzamin z życia”.


Jakub „rajmund” Gańko

Maciej Kujawski, aktor teatralny, filmowy oraz dubbingowy, zmarł w wieku 70 lat w nocy z 24 na 25 maja. Smutną informację przekazał warszawski Teatr Kwadrat, z którym Kujawski był związany od 1986 roku.


Mimo przeciwności losu, które stawały na Twojej drodze zawsze potrafiłeś nas rozbawić. Gdy widziałeś, że ktoś jest smutny, przychodziłeś i odzywałeś się głosem Kubusia Puchatka (Maciej Kujawski przez wiele lat użyczał głosu tej szalenie popularnej postaci), a wtedy dzień stawał się lepszy. Maciek zawsze był naszym słońcem i zawsze wychodził zza chmur, gdy ktoś tego potrzebował.


Maciej Kujawski był prawdopodobnie najbardziej znany z roli Kubusia Puchatka, którego dubbingował w polskiej wersji językowej od 2002 roku w licznych serialach i filmach animowanych Disneya, w tym m.in. w „Kubusiowych opowieściach”, „Prosiaczku i przyjaciołach” czy „Krzysiu, gdzie jesteś?”.

Ponadto użyczał głosu w wielu grach komputerowych, m.in. Neverwinter Nights, The Bard's Tale, Heavy Rain, grach o Harrym Potterze (w których wcielał się w Remusa Lupina), a nawet w Wiedźminie 3.

Maciej Kujawski urodził się 23 lutego 1953 w Warszawie. Był absolwentem stołecznej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza (dawniej: Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza). Karierę rozpoczynał pod koniec lat 70. w Teatrze na Woli w Warszawie. Jego pierwszym spektaklem była „Podróż po Warszawie” w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego.

Kujawskiego mogliśmy także często oglądać w produkcjach telewizyjnych. Wystąpił m.in. w serialach „Na Wspólnej”, „Twarze i maski”, „39 i pół”, „Graczykowie, czyli Buła i spóła” czy „Egzamin z życia”.

Redaktor
Jakub „rajmund” Gańko

Czarna owca rodu Belmontów, włóczęga z Shady Sands, dawny szef ochrony Sarif Industries, wielokrotny zabójca Crawmeraksa, tropiciel ze starego Yharnam, legenda Night City.

Profil
Wpisów1437

Obserwujących9

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze