3
12.04.2022, 13:15Lektura na 5 minut

Netflix zapowiada 18 nowych polskich produkcji

Akcyjniak z Agnieszką Grochowską, adaptacja „Pana Samochodzika”, polski film katastroficzny… Jest tego trochę.


Kuba „SztywnyPatyk” Stolarz

Polska coraz bardziej otwiera się na świat (czy też świat otwiera się na Polskę). W ciągu ostatnich dwóch lat światowy gigant zainwestował w polskie treści, te oryginalne i te licencjonowane, ponad pół miliarda złotych i można spokojnie założyć, że wyda jeszcze więcej. 

Netflix bowiem w wypuszczonym dzisiaj promocyjnym spocie pochwalił się osiemnastoma nowymi polskimi tytułami. Niektóre z nich doczekały się już zapowiedzi – „365 dni. Ten dzień”, „Wielka woda”, drugi sezon „Sexify”, „Poskromienie złośnicy” czy „Królowa” – jednak z filmu można się dowiedzieć też o nieogłaszanych dotąd produkcjach. Wśród nich są m.in. adaptacja serii książek Remigiusza Mroza o detektywie Wiktorze Forście, ekranizacja „Informacji zwrotnej” Jakuba Żulczyka czy nowa wersja „Pana Samochodzika i templariuszy”. Seriale i filmy mają się pojawić w tym oraz w przyszłym roku.

Poniżej prezentujemy ich listę:

„Gry rodzinne” w reżyserii Łukasza Ostalskiego – oficjalny opis zapowiada taką historię: „W dniu ślubu studentki medycyny z zamożnym chirurgiem plastycznym, rodziny młodej pary zdają sobie sprawę, że jedyne, co ich łączy, to sekrety i kłamstwa. Tajemnice obu stron zostaną ujawnione podczas uroczystości ślubnej”. W rolach głównych: Paweł Deląg, Eliza Rycembel, Edyta Olszówka, Marek Kalita i Izabela Kuna.

„Gang zielonej rękawiczki” w reżyserii Tadeusza Śliwy („Nieznajomi”) – ośmioodcinkowy serial o złodziejkach, które po nieudanym napadzie ukrywają się w domu opieki. Występują: Beata Bandurska, Karolina Rzepa, Mirosław Zbrojewicz, Andrzej Grabowski, Joachim Lamża oraz Olgierd Łukaszewicz.

„Informacja zwrotna” w reżyserii Leszka Dawida („Wataha”, „Jesteś bogiem”) – uzależniony od alkoholu były muzyk (Arkadiusz Jakubik) zapuszcza się w najmroczniejsze zakątki Warszawy, by znaleźć swojego syna.

„Detektyw Forst” w reżyserii Daniela Jaroszka – adaptacja „Przewieszenia” i „Ekspozycji” Remigiusza Mroza. W rolę główną wcieli się Borys Szyc, który będzie także producentem serialu.

„Brokat” w reżyserii Marka Lechkiego, Anny Kazejak, Julii Kolberger oraz Rafała Skalskiego – Polska lat 70., wyemamcypowane kobiety, życie na swoich zasadach. Występują: Magdalena Popławska, Wiktoria Filus, Matylda Giegżno, Jędrzej Hycnar, Bartłomiej Kotschedoff i Łukasz Simlat, Szymon Piotr Warszawski.

„Pewnego rodzaju na krajowej jedynce” w reżyserii Grzegorza Jaroszuka i Jakuba Piątka – jak głosi opis: „Grupa skonfliktowanych nieznajomych przypadkowo rusza w trasę samochodem użytym w ucieczce po napadzie na bank, w którym znajdują dwa miliony złotych. Nieoczekiwani znalazcy postanawiają zatrzymać pieniądze pomimo tego, że grasujący na wolności przestępca zrobi wszystko, żeby je odzyskać”. Występują: Juliusz Chrząstowski, Łukasz Garlicki, Anna Ilczuk, Mateusz Król, Jaśmina Polak, Michał Sikorski i Maja Wolska.

„Dziewczyna i kosmonauta” w reżyserii Bartka Prokopowicza – pilot F-16, Nikodem, powraca z ponad trzydziestoletniego lotu w kosmos, jednocześnie nie starzejąc się ani o jeden dzień od dnia startu. Chce odnaleźć Martę (Magdalena Boczarska), o której serce walczył przed podróżą ze swoim przyjacielem, Bogdanem. Występują: Vanessa Aleksander, Magdalena Boczarska, Magdalena Cielecka, Anna Cieślak, Andrzej Chyra, Grzegorz Damięcki, Jędrzej Hycnar, Zofia Jastrzębska, Artem Manuilov, Daria Polunina, Helena Rząsa, Kuba Sasak, Anton Solovey, Agnieszka Wagner i Andriei Żurawski.

„Dzień Matki” w reżyserii Mateusza Rakowicza („Najmro. Kocha, kradnie, szanuje”) – była agentka NATO (Agnieszka Grochowska) musi uratować syna, który zostal porwany przez gangsterów.

„Broad Peak” w reżyserii Leszka Dawida opowie o polskich himalaistach, którzy próbowali zdobyć K2. Występują: Ireneusz Czop, Piotr Głowacki, Maciej Kulig, Dawid Ogrodnik, Maja Ostaszewska, Maciej Raniszewski, Łukasz Simlat i Tomasz Sapryk.

„Noc w przedszkolu” w reżyserii Rafała Skalskiego – czarna komedia o próbie generalnej jasełek, która zamienia się w sąd nad niegrzecznym pięciolatkiem. W obronie chłopca staje partner jego mamy. Występują: Piotr Witkowski, Lena Góra, Zbigniew Zamachowski, Sylwia Boroń, Piotr Borowski, Matylda Damięcka, Aleksandra Domańska, Dobromir Dymecki, Maciej Nawrocki, Masza Wągrocka i Julia Wyszyńska.

„Jeszcze przed świętami” w reżyserii Aleksandry Kułakowskiej i Macieja Prykowskiego – komedia świąteczna o kurierce, która usiłuje rozwiązać problem odmiany przesyłek-prezentów. Występują: Monika Frajczyk, Piotr Pacek, Franek Krupowicz, Mirosław Baka, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Barbara Jonak, Maria Maj, Dorota Kolak, Łukasz Simlat i Zdzisław Wardejn.

Bartosz Mrozowski

Spot wspomina także o filmach znajdujących się na bardzo wczesnym etapie produkcji. Na konkretniejsze informacje o nich będziemy musieli jeszcze poczekać:

„Infamia” – nastoletnia Romka przeprowadza się z rodziną do Polski po latach mieszkania w Anglii i balansując między obecnymi trendami a romskimi zasadami próbuje odnaleźć samą siebie.

„Lovzone” w reżyserii Kamili Tarabury i Katarzyny Warzechy – nastolatka znajdująca się na spektrum autyzmu wyrusza z przyjacielem nad morze, by nakręcić film o miłości.

„HELLHOLE” w reżyserii Bartosza M. Kowalskiego (obie części „W lesie dziś nie zaśnie nikt”) – milicjant przybywa do klasztoru, gdzie zakonnice prowadzą klinikę dla opętanych. Chcąc rozwiązać zagadkę zaginięcia pensjonariuszy, trafia na wieloletnią intrygę, w której odegra kluczową rolę. W rolach głównych: Piotr Żurawski, Olaf Lubaszenko i Sebastian Stankiewicz.

„Dzisiaj śpisz ze mną” w reżyserii Roberta Wichrowskiego („Kobieta sukcesu”, „Syn królowej śniegu” – jak opisuje Netflix: “Zmęczona świetną pracą i odgrywaniem roli idealnej pani domu kobieta rzuca się w wir namiętnego romansu ze swoją wielką miłością sprzed lat”. Na podstawie powieści Anny Szczypczyńskiej.

„Freestyle” w reżyserii Macieja Bochniaka („Disco Polo”, „Magnezja”) – uliczny raper (Maciej Musiałowski), próbując sfinansować produkcję debiutanckiej płyty, wpada w kłopoty po nieudanej transakcji narkotykowej.

„The Hive” w reżyserii Mateusza Rakowicza – w zgłoszonym do rozbiórki budynku mieszkają ludzie, których nie stać na wyprowadzkę; wśród nich znajdują się aktywistka Tasza oraz pogrążona w marazmie po stracie dziecka Elena. Wkrótce dochodzi do rozpadu blokowiska, który zmusi ocalałych do walki o przeżycie.

„Pan Samochodzik i templariusze” w reżyserii Antoniego Nykowskiego – adaptacja powieści Zbigniewa Nienackiego. Historyk sztuki trafia na zaginiony skarb templariuszy, który może wpaść w niepowołane ręce.  


Czytaj dalej

Redaktor
Kuba „SztywnyPatyk” Stolarz

Recenzuję, tłumaczę, dialoguję, montuję i gdaczę. Tutaj? Nie wiem, co robię, więc piszę, dopóki mnie nie wywalą.

Profil
Wpisów294

Obserwujących17

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze