6
5.12.2022, 08:30Lektura na 2 minuty

„Neuromancer”: Klasyka cyberpunku doczeka się serialu na Apple TV+

Kultowa powieść „Neuromancer” Williama Gibsona po latach niedotrzymanych obietnic może wreszcie zostać zekranizowana.


Jakub „rajmund” Gańko

„Neuromancer” to debiutancka powieść Williama Gibsona wydana pierwotnie w 1984 roku i powszechnie uważana za jeden z kamieni węgielnych cyberpunku. Stanowiła początek tzw. „trylogii Ciągu” i zainspirowała wiele późniejszych dzieł tego nurtu (w tym chociażby „Matriksa”). Dopiero teraz, prawie 40 lat po premierze, ma się doczekać własnej ekranizacji pod postacią serialu zrealizowanego przez platformę Apple TV+.

Jak donosi serwis The Illuminerdi, serwis zaoferował już główną rolę w produkcji Milesowi Tellerowi, czyli Roosterowi z „Top Gun: Maverick” czy Andrew z „Whiplash”. Aktorowi zaproponowano kontrakt na jeden sezon, co mogłoby wskazywać, że ewentualna kontynuacja będzie oparta na kolejnych tomach trylogii.

Co ciekawe, „Neuromancer” już wielokrotnie miał być ekranizowany. W latach 90. szkic scenariusza stworzył Chris Cunningham znany głównie ze współpracy z Aphex Twinem (muzyk miał zapewnić projektowi odpowiednio odjechany soundtrack). Sam Gibson wymieniał Cunninghama jako jedynego filmowca, który w jego odczuciu mógłby sprostać zadaniu. Film jednak nigdy nie powstał.

Temat powrócił dopiero w 2007 roku, kiedy to kolejnej adaptacji miał się podjąć Joseph Kahn, ceniony reżyser teledysków i twórca potwornie źle przyjętego „Torque: Jazda na krawędzi”. Te plany też jednak nie zostały zrealizowane, podobnie jak dwie kolejne ekranizacje, które mieli stworzyć Vincenzo Natali oraz Tim Miller.

Apple TV+ najwyraźniej zainteresowało się „Neuromancerem” po niedawnym sukcesie „The Peripheral”, innego serialu na podstawie książki Gibsona.

Redaktor
Jakub „rajmund” Gańko

Czarna owca rodu Belmontów, włóczęga z Shady Sands, dawny szef ochrony Sarif Industries, wielokrotny zabójca Crawmeraksa, tropiciel ze starego Yharnam, legenda Night City.

Profil
Wpisów1257

Obserwujących9

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane