6
23.05.2022, 17:00Lektura na 2 minuty

Nie żyje Maja Lidia Kossakowska, pierwsza dama polskiej fantastyki

Autorka, dziennikarka i archeolożka zginęła w wieku 50 lat.

Jak donosi WWL112.pl, 23 maja o drugiej nad ranem dyspozytorzy numeru 112 otrzymali zgłoszenie o pożarze domu letniskowego w Starych Załubicach. Po przyjechaniu na miejsce strażnicy zastali palący się ogniem domek oraz mężczyznę krzyczącego, że w środku znajduje się jego żona. Wejście do środka było niemożliwe bez narażenia życia. Kiedy po kilkudziesięciu minutach gaszenia ratownicy weszli do budynku, znaleźli spalone ciało Mai Lidii Kossakowskiej.

Autorka zadebiutowała w 1997 roku w czasopiśmie „Fenix”, publikując tam opowiadanie „Mucha”. Cztery lata później zdobyła Srebrny Glob za „Beznogiego tancerza” oraz cztery nominacje do Nagrody im. Janusza Zajdla za „Tancerza” właśnie, „Sól na pastwiskach niebieskich”, „Schizmę” czy ”Żarna niebios”.

Absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych na kierunku wystawiennictwa oraz Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku archeologii śródziemnomorskiej, na której to – jak opisała w wywiadzie dla Katedry – „zetknęła się z tekstami, gdzie imiona aniołów występowały w zaskakujących kontekstach, na przykład w zaklęciach czarnomagicznych”.


Zaczęłam drążyć szeroko pojętą angelologię i odkryłam źródła inspiracji, które mnie oczarowały. Już w pierwszym opowiadaniu cyklu, „Anioły na pastwiskach niebieskich”, spróbowałam zbudować spójny świat, w którym mogłyby funkcjonować anioły opisane w sposób, w jaki je widzę. Potem świat ten rozbudowywał się, obrastał szczegółami, stawał się, mam nadzieję, coraz pełniejszy i ciekawszy.


Wykształcenie pomogło jej w napisaniu komentarza do kopenhaskiej wystawy prac polskich artystów, „Anioły” (2006). Aniołom zresztą poświęciła całą serię „Zastępy anielskie”, której ostatnia, siódma część wyszła nakładem Fabryki Słów w listopadzie 2018 roku.

Oprócz angelologii brała się także choćby za kosmiczną satyrę („Grillbar Galaktyka”), konflikty klanów w feudalnej Japonii (mini-seria „Takeshi: Cień śmierci”) czy cykl opowiadań o upale jako wspólnym temacie („Upiór południa”). Na podstawie jej twórczości powstał osobny dodatek do King’s Bounty o podtytule „Maja Lidia Kossakowska – Ścieżki przeznaczenia”. DLC zawierało trzy kampanie: Jezioro kamiennej ciszy, Łowczyni magów oraz Mniejsze zło.

Kossakowska była jedną z popularniejszych przedstawicielek rodzimego fantasy; z uwagi na swoje dokonania zyskała miano pierwszej damy polskiej fantastyki. Miała 50 lat.


Redaktor
Kuba „SztywnyPatyk” Stolarz

Recenzuję, tłumaczę, dialoguję, montuję i gdaczę. Tutaj? Nie wiem, co robię, więc piszę, dopóki mnie nie wywalą.

Profil
Wpisów288

Obserwujących16

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze