5
8.03.2024, 08:00Lektura na 2 minuty

Nie żyje twórca „Dragon Balla”. Akira Toriyama miał 68 lat

Informację o śmierci Akiry Toriyamy podały oficjalne kanały marki Dragon Ball.


Jakub „rajmund” Gańko

Niezwykle smutne wieści z Japonii: 1 marca, w wieku 68 lat, zmarł Akira Toriyama, rysownik i mangaka znany przede wszystkim z popularnej na całym świecie serii „Dragon Ball”, która doczekała się także adaptacji anime otaczanej w Polsce niemałym kultem. Przyczyną zgonu był ostry krwiak podtwardówkowy. Informację potwierdziło powołane przez niego do życia Bird Studio, a także oficjalne kanały marki Dragon Ball.

W przekazanym oświadczeniu czytamy, że Toriyama był w trakcie tworzenia kilku nowych dzieł, do których pałał ogromnym entuzjazmem. Jednym z ich była nadchodząca gradaptacja mangi Sand Land, która ukaże się już 26 kwietnia.


Jednakże Toriyama zostawił po sobie wiele mang oraz innych dzieł. Dzięki wsparciu tak wielu ludzi z całego świata, był w stanie kontynuować swoje kreatywne pasje przez ponad 45 lat. Mamy nadzieję, że jego unikatowa twórczość będzie wciąż uwielbiana jeszcze przez długie lata.


Akira Toriyama urodził się 5 kwietnia 1955 roku w Nagoji. Choć zaczynał od pracy w reklamie, już w wieku 23 lat zwrócił się ku mandze i wziął udział w konkursie organizowanym przez magazyn „Weekly Shonen Jump”. Niedługo potem stworzył serię „Dr. Slump”. W 1984 roku rozpoczął zaś „Dragon Balla”, który do dziś pozostaje jedną z najsłynniejszych mang na świecie. Ponadto Japończyk był autorem m.in. projektów postaci do gier z serii Dragon Quest, a także Chrono Trigger czy Blue Dragon.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „rajmund” Gańko

Czarna owca rodu Belmontów, szatniarz w Lakeview Hotel, włóczęga z Shady Sands, dawny szef ochrony Sarif Industries, wielokrotny zabójca Crawmeraksa, tropiciel ze starego Yharnam, legenda Night City.

Profil
Wpisów1849

Obserwujących9

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze