3
23.08.2024, 14:51Lektura na 3 minuty

Nie żyje Wojciech Paszkowski, legendarny aktor i reżyser dubbingowy

Niepowetowana strata.

Z ogromnym żalem informujemy o śmierci Wojciecha Paszkowskiego, aktora teatralnego, musicalowego, filmowego i dubbingowego oraz reżysera polskich wersji językowych. Informację potwierdził portal Film Polski oraz poświęcony dubbingowi kanał Widzę Głosy.

Artysta urodził się 28 lutego 1960 w Warszawie, by ćwierć wieku później ukończyć warszawską Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza. Jako aktor teatralny zadebiutował w Powszechnym w spektaklach „Złe zachowanie” i „Widok z mostu”; w 1987 związał się z Rampą, od 2000 roku zaś współpracował z Romą, na której deskach wystawiono „Akademię pana Kleksa”, „Aladyna JR”. „Cohen”, „Crazy for You”, „Deszczową piosenkę”, „Grease”, „Koty”, „Pięciu braci Moe”, „Piotrusia Pana”, „Taniec wampirów” czy „Upiora w operze” z jego udziałem. Przed kamerą można było go zobaczyć w „Złotym środku” Olafa Lubaszenki, „Na dobre i na złe”, „Ojcu Mateuszu”, „Na Wspólnej” czy w „Facetach do wzięcia” w roli Stefana.

Największe uznanie zdobył jako aktor dubbingowy. Podłożył głos choćby pod Heinza Dundersztyca w „Fineaszu i Ferbie”, Andy'ego Andersona w „Świecie według Ludwiczka”, Elmera Fudda w niektórych odsłonach „Zwariowanych melodii”, Ika z „Kota Ika!”, Rossa w piątym i szóstym sezonie „Przyjaciół”, Timona w „Królu lwie 3” i późniejszych odcinkach „Timona i Pumby”, Zappa Brannigana w „Futuramie”, Toma Parisa w „Star Trek: Voyager”. Freezę w „Ataku smoka” i „Fuzji”, Jacka Szkieletona w „Miasteczku Halloween”, pana Be w „Zwierzogrodzie”, Juliusza Cezara z „Asteriksie i Obeliksie: Misji Kleopatra”, trzy świnki w serii o Shreku, Jango i Bobę Fetta w „Ataku klonów” i „Księdze Boby Fetta”, B.E.N.-a w „Planecie skarbów”, Włóżmitu w „Bucie Manitou”, Ćmoka w „Gwiezdnych jajach: Zemście świrów”, Maurice’a w serii „Madagaskar”, Wallace’a w „Wallace i Gromit: Klątwa królika”, Śnieżka w „Stuartach malutkich”, Flandersa w „Simpsonach: Wersji kinowej”, doktora Karalucha w „Potwory kontra obcy”, ojca Po w „Kung Fu Pandzie”, Prezesa Biznesa w „LEGO Przygodzie”, Mike’a Wazowskiego w „Potwory i spółka”, „Uniwersytecie potwornym” i „Potwornej robocie”, Electro w „Niesamowitym Spider-Manie 2” czy Randy’ego Marsha i niezliczoną ilość postaci w „Miasteczku South Park”.

W grach wcielił się m.in. w Maca z Brothers in Arms: Road to Hill 30, Jimmy’ego z Hell’s Highway, Hugo z serii o Agencie Hugo, Alaryka z piątych Heroesów, Roberta de Sablé z Asssasin’s Creed, Harry’ego Flynna z Uncharted 2, Figgora z Dragon Age: Początek, admirała Rael’Zorah i kapitana Kar’Dannę z Mass Effecta 2, Betranda Vogela z drugiego Wiedźmina, Jarla, Elrindira czy Sarosa Avena ze Skyrima, Fuarda, Maldonado czy króla Justyniana IV z Diablo III, Ticka z Medal of Honor: Warfighter, Alfiego z Dying Lighta, Pierwotnego z Dooma czy Otto Octaviusa ze Spider-Mana studia Insomniac.

Na koncie miał również reżyserię wielu znakomitych polskich wersji językowych: „Imperium kontratakuje”, „Powrót Jedi”, Odlot”, „Zaplątani”, „Giganci ze stali”, „Muppety” i „Muppety: Poza prawem”, obie części „Ralpha Demolki”, pierwsza i druga „Kraina lodu”, „Zwierzogród”, „Vaiana: Skarb oceanu”, „Iniemamocni 2”, „Toy Story 4”, „Co w duszy gra”, „Nasze magiczne Encanto”, „Luca”...

Wojciech Paszkowski miał 64 lata.


Czytaj dalej

Redaktor
Kuba „SztywnyPatyk” Stolarz

Recenzuję, tłumaczę, dialoguję, montuję i gdaczę. Tutaj? Nie wiem, co robię, więc piszę, dopóki mnie nie wywalą.

Profil
Wpisów338

Obserwujących17

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze