7.11.2024, 15:00Lektura na 2 minuty

Nowa propozycja Netfliksa może szczególnie was zainteresować. Anime „O ruchach Ziemi” opowiada o XV-wiecznej Polsce

Głównym bohaterem jest Rafał, postać wyraźnie inspirowana Mikołajem Kopernikiem.


Agnieszka Michalska

Na początku października na platformie Netflix zadebiutowała interesująca propozycja dla widzów w Polsce – anime „O ruchach Ziemi”, będące adaptacją mangi „Chi.: Chikyuu no Undou ni Tsuite” autorstwa rysownika o pseudonimie Uoto. Dlaczego ta produkcja powinna szczególnie nas zainteresować? Otóż jej akcja rozgrywa się w XV-wiecznej Polsce i opowiada o znanym astronomie.

Historia przedstawiona zarówno w mandze, jak i w serialu nie odnosi się jednak do prawdziwych wydarzeń historycznych, a raczej czerpie z nich inspiracje. Poznajemy w niej Rafała, który szybko zostaje wciągnięty w niebezpieczny świat zakazanej wiedzy po spotkaniu z Hubertem, radykalnym uczonym uznanym za heretyka i uwięzionym za swoje kontrowersyjne poglądy. Wprowadza on Rafała w teorię heliocentryzmu, twierdząc, że to Ziemia krąży wokół Słońca, a nie odwrotnie.

Co ciekawe, akcja serialu toczy się w Królestwie P, choć w wersji mangowej wyraźnie pojawia się nazwa „Polska”. Życiorys Rafała jest również łudząco podobny do życia Mikołaja Kopernika, a tytuł obu dzieł nawiązuje do słynnego dzieła astronoma „O obrotach sfer niebieskich”.

W serialu szczególny nacisk kładziony jest na wspomnianą wyżej teorię heliocentryzmu, która w swoich czasach była uznawana zarówno za rewolucyjną, jak i kontrowersyjną. Pojawiają się konflikty między wiarą, religią a nauką – prześladowania oraz palenie na stosie tych, którzy odkrywają nowe prawdy naukowe, podważając ustalone dogmaty. To oczywiście wątek mocno przerysowany, który niekoniecznie odzwierciedla rzeczywisty przebieg historii, przynajmniej nie w tak ekstremalnej wersji, jaką przedstawiają twórcy serialu.

Za przeniesienie mangi na mały ekran odpowiada zasłużone studio Madhouse, które możecie kojarzyć m.in. z „Death Note” czy „One-Punch Man”. Manga składa się z 8 tomów, podzielonych na 63 rozdziały, co sprawia, że wytwórnia powinna być w stanie zaadoptować całość w zapowiedzianych 25 odcinkach. Do tej pory premierę miało 6 epizodów, a każdy kolejny pojawia się co tydzień, w sobotę. Co ciekawe, nie będzie przerwy międzysezonowej, więc finałowy odcinek zostanie wyświetlony w połowie marca 2025 roku.

Warto także wspomnieć, że w 2022 roku manga została uhonorowana najwyższą nagrodą na Tezuka Osamu Cultural Prize. To coroczne wyróżnienie przyznawane jest artystom oraz ich pracom, które czerpią inspirację z twórczości Osamu Tezuki, jednego z najsłynniejszych twórców japońskich komiksów.


Czytaj dalej

Redaktor
Agnieszka Michalska

Burzowa kobieta i buntownik z wyboru. Pasjonatka czarnej kawy i białej czekolady. Tworzę słowa przy dźwiękach ulubionych soundtracków. Poza tym podróżuję rowerem i jestem zapaloną serialoholiczką amerykańskich produkcji.

Profil
Wpisów49

Obserwujących0

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze