23.01.2024, 14:15Lektura na 4 minuty

Oscary 2024: „Oppenheimer” z 13 nominacjami. Znamy pełną listę

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej podała pełną listę nominacji do Oscarów 2024.


Jakub „rajmund” Gańko

96. ceremonia rozdania Oscarów odbędzie się 10 marca 2024 roku. Kto zawalczy o najsłynniejsze nagrody branży filmowej? To już doskonale wiemy, ponieważ Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła pełną listę nominacji. Znaleźli się na niej oczywiści faworyci, tacy jak „Oppenheimer” (13 nominacji), „Biedne istoty” (11 nominacji) czy „Barbie” (8 nominacji), ale też kilka niespodzianek jak „Spider-Man: Poprzez multiwersum” w kategorii Najlepszego pełnometrażowego filmu animowanego (nie znaleźli się w niej polscy „Chłopi”). 

Oto pełna lista nominacji do Oscarów 2024:


NAJLEPSZY FILM

  • „American Fiction”;
  • „Anatomia upadku”;
  • „Barbie”;
  • „Przesilenie zimowe”;
  • „Czas krwawego księżyca”;
  • „Maestro”;
  • „Oppenheimer”;
  • „Poprzednie życie”;
  • „Biedne istoty”;
  • „Strefa interesów”.

NAJLEPSZA REŻYSERIA

  • Justine Triet („Anatomia upadku”);
  • Martin Scorsese („Czas krawego księżyca”);
  • Christopher Nolan („Oppenheimer”);
  • Yorgos Lanthimos („Biedne istoty”);
  • Jonathan Glazer („Strefa interesów”).

NAJLEPSZY AKTOR

  • Bradley Cooper („Maestro”);
  • Colman Domingo („Rustin”);
  • Cillian Murphy („Oppenheimer”);
  • Paul Giamatti („Przesilenie zimowe”);
  • Jeffrey Wright („American Fiction”).

NAJLEPSZA AKTORKA

  • Annette Bening („Nyad”);
  • Lily Gladstone („Czas krwawego księżyca”);
  • Sandra Huller („Anatomia upadku”);
  • Carey Mulligan („Maestro”);
  • Emma Stone („Biedne istoty”).

NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY

  • Sterling K. Brown („American Fiction”);
  • Robert De Niro („Czas krwawego księżyca”);
  • Robert Downey Jr. („Oppenheimer”);
  • Ryan Gosling („Barbie”);
  • Mark Ruffalo („Biedne istoty”).

NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA

  • Emily Blunt („Oppenheimer”);
  • Danielle Brooks („Kolor Purpury”);
  • America Ferrera („Barbie”);
  • Jodie Foster („Nyad”);
  • Da'Vine Joy Randolph („Przesilenie zimowe”).

NAJLEPSZY SCENARIUSZ ORYGINALNY

  • Anatomia upadku”;
  • „Przesilenie zimowe”;
  • „Maestro”;
  • „Obsesja”;
  • „Poprzednie życie”.

NAJLEPSZY SCENARIUSZ ADAPTOWANY

  • Barbie”;
  • Biedne Istoty”;
  • Oppenheimer”;
  • American Fiction”;
  • Strefa interesów”.

NAJLEPSZY PEŁNOMETRAŻOWY FILM ANIMOWANY

  • „Chłopiec i Czapla”;
  • „Między nami żywiołami”;
  • „Nimona”;
  • „Robot Dreams”;
  • „Spider-Man: Poprzez multiwersum”.

NAJLEPSZY FILM MIĘDZYNARODOWY

  • "Ja, kapitan” (Włochy);
  • "Perfect Days” (Japonia);
  • "Śnieżne Bractwo” (Hiszpania);
  • "The Teachers' Lounge” (Niemcy);
  • "Strefa Interesów” (Wielka Brytania).

NAJLEPSZY FILM DOKUMENTALNY

  • „Bobi Wine: Głos sprzeciwu”;
  • „The Eternal Memory”;
  • „Cztery córki”;
  • „To Kill a Tiger”;
  • „20 dni w Mariupolu”.

NAJLEPSZE ZDJĘCIA

  • „Hrabia”;
  • „Czas krwawego księżyca”;
  • „Maestro”;
  • „Oppenheimer”;
  • „Biedne istoty”.

NAJLEPSZY MONTAŻ

  • „Anatomia upadku”;
  • „Przesilenie zimowe”;
  • „Czas krwawego księżyca”;
  • „Oppenheimer”;
  • „Biedne istoty”.

NAJLEPSZA SCENOGRAFIA

  • „Barbie”;
  • „Czas krwawego księżyca”;
  • „Napoleon”;
  • „Oppenheimer”;
  • „Biedne istoty”.

NAJLEPSZE KOSTIUMY

  • Barbie”;
  • „Napoleon”;
  • „Oppenheimer”;
  • „Biedne Istoty”;
  • „Czas krwawego księżyca”.

NAJLEPSZA MUZYKA

  • „American Fiction”;
  • „Indiana Jones i artefakt przeznaczenia”;
  • „Czas krwawego księżyca”;
  • „Oppenheimer”;
  • „Biedne istoty”.

NAJLEPSZA PIOSENKA

  • „The Fire Inside” („Flamin' Hot: Smak sukcesu”);
  • „I'm Just Ken” („Barbie”);
  • „It Never Went Away” („Jon Batiste: Amerykańska Symfonia”);
  • „Wahzhazhe (A Song for My People)” („Czas krawego księżyca”);
  • „What Was I Mafr for?” („Barbie”).

NAJLEPSZE EFEKTY SPECJALNE

  • „Twórca”;
  • „Godzilla Minus One”;
  • „Strażnicy Galaktyki vol. 3”;
  • „Mission: Impossible - Dead Reckoning, Part One”;
  • „Napoleon”.

NAJLEPSZY CHARAKTERYZACJA

  • Golda”;
  • „Maestro”;
  • „Oppenheimer”;
  • „Biedne istoty”;
  • „Śnieżne bractwo”.

NAJLEPSZY DŹWIĘK

  • „Twórca”;
  • „Maestro”;
  • „Mission: Impossible - Dead Reckoning, Part One”;
  • „Oppenheimer”;
  • „Strefa interesów”.

NAJLEPSZY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY

  • „The After”;
  • „Invincible”;
  • „Knight of Fortune”;
  • „Red, White and Blue”;
  • „The Wonderful Story of Henry Sugar”.

NAJLEPSZY KRÓTKOMETRAŻOWY FILM DOKUMENTALNY

  • „The ABCs of Book Banning”;
  • „The Barber of Little Rock”;
  • „Island in Between”;
  • „The Last Repair Shop”;
  • „Nai Nai & Wai Po”.

NAJLEPSZY KRÓTKOMETRAŻOWY FILM ANIMOWANY

  • „List do świni”;
  • „Pachyderme”;
  • „Our Uniform”;
  • „Niety-five Senses”;
  • „War is Over! Inspired by the Music of John and Yoko”.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „rajmund” Gańko

Czarna owca rodu Belmontów, włóczęga z Shady Sands, dawny szef ochrony Sarif Industries, wielokrotny zabójca Crawmeraksa, tropiciel ze starego Yharnam, legenda Night City.

Profil
Wpisów1779

Obserwujących9

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze