8
13.05.2022, 15:45Lektura na 3 minuty

„Top Gun: Maverick”: Recenzenci są zgodni. Film jest rewelacyjny

Kontynuacja 36-letniego hitu została już oceniona przez niektórych krytyków po pokazach przedpremierowych. „Top Gun: Maverick” okazuje się znakomitym sequelem.


Michał „Perzi” Perzanowski

Twórcy „Top Gun: Maverick” mają wysoko zawieszoną poprzeczkę. Pierwsza odsłona filmu z Tomem Cruise’em i Valem Kilmerem to dziś absolutna klasyka kina. W ostatnich latach hollywoodzkie kino przyzwyczaiło nas do żerowania na nostalgii widzów. W sieci można było spotkać się z komentarzami, że kontynuacja jest zupełnie niepotrzebna, bo to tylko „skok na kasę”.

O czym opowiada „Maverick”? Po ponad 30 latach w służbie amerykańskiej marynarki wojennej Pete „Maverick” Mitchell (Tom Cruise) jest na szczycie. Jako mistrzowski pilot testuje najnowocześniejsze maszyny. Staje również na czele spec-grupy szkolącej uczestników do udziału w wyjątkowej misji. W grupie pilotów znajduje się Bradley Bradshaw (Miles Teller), który jest synem jego przyjaciela, oficera Nicka „Goose'a” Bradshawa, który przed laty zginął podczas jednej z misji. Maverick musi stawić czoła niepewnej przyszłości oraz duchom przeszłości.

W ostatnich dniach odbyły się przedpremierowe pokazy filmu, a na serwisach Rotten Tomatoes i Metacritic pojawiły się już pierwsze recenzje. Oceniający są zgodni i na obu portalach „Top Gun: Maverick” otrzymuje noty 8/10 lub wyższe.


Paramount długo czekał, żeby wypuścić do kin nową część „Top Guna” i wygląda na to, że im się to opłaci. Mimo że można obejrzeć wyczyny Mavericka w domowym zaciszu, to tak, jak zostało powiedziane, on należy do dużego ekranu.


CNN

Poza kilkoma momentami, gdy uwagę kradnie genialny Jon Hamm, praktycznie nie ma chwili, żeby odwrócić wzrok od Cruise'a. Jego występ to hipnotyzujące połączenie klasycznego bohatera kina akcji z bardziej dojrzałym i doświadczonym życiem człowiekiem.


The Sun

Scenarzyści Ehren Kruger, Eric Warren Singer i Christopher McQuarrie uchwycili sedno każdego aspektu narracji. Śmierć Goose'a odcisnęła mocne piętno na życiu Mavericka. Film powraca do ich wspólnych radosnych oraz bolesnych scen, ale nie przesadzają z dojeniem tej krowy. Sentymentalizm gra tutaj drugie skrzypce w stosunku do głównego wątku akcyjno-przygodowego.


Movieweb

Wysokie oceny zaskakują, zwłaszcza że na Rotten Tomatoes pierwsza odsłona z Tomem Cruise’em i Kelly McGillis otrzymała od krytyków średni wynik na poziomie 57 procent (63 recenzji). Wynik ten diametralnie różni się od ocen fanów, którzy średnio dają „Top Gun” aż 83 procent. Czy w przypadku sequela obie strony będą zgodne?

Wiele wskazuje na to, że sequel klasycznego „Top Guna” będzie gratką dla fanów kina akcji. Już pierwsza część określona została jako „gloryfikacja współzawodnictwa i męskiej rywalizacji” i na podobny obraz możemy liczyć po 36 latach.

Premiera w Polsce odbędzie się 27 maja. Poniżej możecie zobaczyć zwiastun.

Redaktor
Michał „Perzi” Perzanowski

Piłkarski męczennik kibicujący Manchesterowi United i Wiśle Kraków. Na szczęście gry działają kojąco, prawda? Lubię strategie i przygodówki. Cierpię na syndrom jeszcze jednej tury. Sprzęt nie gra roli (That's what HE said).

Profil
Wpisów34

Obserwujących0

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze