14
7.02.2024, 09:15Lektura na 2 minuty

18 miesięcy więzienia za PUBG i odmowę służby wojskowej

To się nazywa pech. Młody Koreańczyk odmówił służby wojskowej, powołując się na rzekome poglądy pacyfistyczne. Niestety, dość pechowo okazało się, że lubi PUBG. A to dla sądu było wystarczającą przesłanką, by wsadzić go do więzienia.


Grzegorz „Krigor” Karaś

Jak podaje The Korea Herald, Sąd Najwyższy Korei Południowej potwierdził wyrok, który zapadł w niższych instancjach już jakiś czas temu. Według orzeczenia Koreańczyk musi pożegnać się z wolnością na 18 miesięcy.


Paka za PUBG

Sprawa jest o tyle poważna, że Korea Południowa – w związku z napięciami na Półwyspie Koreańskim i komunistycznym sąsiadem na północy – wymaga od swoich obywateli płci męskiej obowiązkowego, co najmniej półtorarocznego pobytu w wojsku. Najwyraźniej młodemu mężczyźnie niezbyt uśmiechało się marnowanie tak długiego czasu na bieganie po poligonach, więc w związku z rzekomymi pacyfistycznymi przekonaniami i sprzeciwem sumienia odmówił służby wojskowej. Niestety, nie wszystko poszło po jego myśli.

W listopadzie 2018 r. mężczyzna został postawiony w stan oskarżenia pod zarzutem naruszenia ustawy o służbie wojskowej. Oskarżyciel publiczny powołał się przy tym na fakt, że Koreańczyk co prawda deklaruje, że jest pacyfistą, ale nie przeszkadza mu to wirtualnie strzelać do innych w PUBG – jego postawa jest więc mało wiarygodna. Sprawa zakończyła się wyrokiem 18 miesięcy więzienia, teraz zaś wyrok ten został potwierdzony przez wszystkie instancje koreańskich sądów i stał się prawomocny.


Oskarżony nie włożył żadnego wysiłku w szerzenie lub urzeczywistnianie tego, co według niego jest jego przekonaniami ideologicznymi, jak na przykład praca w organizacji pozarządowej związanej ze sprzeciwem wobec przemocy, wojną lub pokojem. Przyznał, że często lubił grać w grę „Battlegrounds”, polegającą na zabijaniu postaci za pomocą broni w wirtualnej rzeczywistości. Gra wideo różni się od rzeczywistości. Jednak fakt, że oskarżony – który twierdzi, że odmawia służby wojskowej ze względu na swoje przekonania sprzeciwiające się przemocy i wojnie – lubi takie zabawy, stawia sąd pod znakiem zapytania, czy jego sprzeciw sumienia jest autentyczny.


Sąd Najwyższy w Korei

Ironią losu jest zaś fakt, że po paru latach sądowych przepychanek Koreańczyk musi odsiedzieć dokładnie tyle czasu, ile spędziłby w wojsku.


Czytaj dalej

Redaktor
Grzegorz „Krigor” Karaś

Gdyby mnie ktoś zapytał, ile pracuję w CD-Action, to szczerze mówiąc, nie potrafiłbym odpowiedzieć. Zacząłem na początku studiów i... tak już zostało. Teraz prowadzę działy sprzętowe właśnie w CD-Action oraz w PC Formacie. Poza tym dużo gram: w pracy i dla przyjemności – co cały czas na szczęście sprowadza się do tego samego. Głównie strzelam i cisnę w gry akcji – sieciowo i w singlu. Nie pogardzę też bijatyką, szczególnie jeśli w nazwie ma literki MK, a także rolplejem – czy to tradycyjnym, czy takim bardziej nastawionym na akcję.

Profil
Wpisów581

Obserwujących23

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze