3
21.06.2021, 12:57Lektura na 4 minuty

Abandoned: Część graczy jest pewna, że Hideo Kojima tworzy Silent Hill. Poszlak nie brakuje, ale lepiej zachować sceptycyzm

Trzeba twórcom przyznać jedno: nawet jeżeli Kojimą nie są, świetnie potrafią go udawać.


Witold Tłuchowski

Pamiętacie Abandoned? Jeśli nie, zupełnie was nie winię – horror nieznanego szerzej Blue Box Game Studio został zapowiedziany w kwietniu na oficjalnym blogu Sony, ale pierwszy zwiastun nie prezentował się przesadnie imponująco. Gracze zapamiętali produkcję przede wszystkim z powodu plotek, według których za grą tak naprawdę stać miał Hideo Kojima. Developerzy szybko wydali jednak komunikat, że wcale z twórcą Metal Gearów żadnych związków nie mają, co zamknęło temat... na jakiś czas.

Przede wszystkim takie działanie byłoby dokładnie tym, czego oczekiwalibyśmy od Kojimy. The Phantom Pain (jeszcze zanim okazał się piątym MGS-em) został po raz pierwszy pokazano światu jako dzieło fikcyjnego Moby Dick Studio prowadzonego przez Joakima Mogrena (przestawcie kolejność liter w imieniu „Joakim”). Podobnie Silent Hills zaczęło (i niestety skończyło) swoje istnienie jako P.T., demo gry tworzonej rzekomo przez 7780s Studio.

Dodatkowo legendarny developer planował stworzyć najstraszniejszy horror w historii, nad którym być może pracować będzie z Junji Ito. Już tylko to wystarczyło, by ludzie wszędzie doszukiwali się dowodów na to, że Kojima został zaangażowany do prac nad kolejnym Silent Hill. I wszystko byłoby w porządku – przyzwyczailiśmy się do myślenia życzeniowego i szalonych teorii – gdyby nie wydarzenia z ostatnich dni.

Blue Box Game Studios opublikowało bowiem tweeta:


„Zgadnijcie nazwę: Abandoned = (Pierwsza litera S, ostatnia L). Nadchodzi ujawnienie”.


Dodajmy do tego fakt, że szef studia nazywa się Hasan Kahraman (hmm, kto inny ma jeszcze inicjały HK?), a gdy przy pomocy Google Translatora przetłumaczycie „Hideo” na turecki, wynik będzie brzmiał... „Kahraman”.

I to dopiero początek długiej listy poszlak, na jakie natknęli się fani. Przykładowo znaleźli konto Kahramana na PS Network. Developer grał przed kilkoma miesiącami w Demon Blood, tytuł... niedostępny w PS Storze. Na jego okładce możemy zobaczyć wyraźne słowa „Siren Head”, wcale niekojarzące się od razu ze znanym skądinąd Piramidogłowym (wspomnę tylko, że Siren było pierwszą grą Project Siren, zespołu słynnego Japan Studio, który został założony przez część autorów pierwszego Silent Hill).

Dziwnych zbiegów okoliczności i mniej lub bardziej świadomych nawiązań do serii Kojimy jest sporo więcej (część wymieniono TUTAJ, aktywną dyskusję na ten temat znajdziecie też na ResetEra). Samo Blue Box Game Studios co prawda szybko przeprosiło za zamieszanie i po raz kolejny ogłosiło, że nie ma nic wspólnego z Silent Hill czy Kojimą, ale nie oszukujmy się – same deklaracje w takiej sytuacji mało kogo mogą przekonać (przypomnę, że Moby Dick Studio również wydawało podobne oświadczenia).

Pomimo tak wielu „dowodów” wciąż rozsądnie zakładać – i taka opinia przeważa chyba wśród graczy – że za Abandoned wcale nie stoi Kojima, a raczej ktoś, kto liczył na wzbudzenie zainteresowania nawiązaniami do słynnego twórcy. Blue Box Game Studios istnieje bowiem od co najmniej 6 lat (na Kickstarterze znajdziecie jego zbiórkę z 2015), acz nie ma na koncie żadnych istotnych dokonań.

Tajemnica mogła się zresztą wyjaśnić już wczoraj, ponieważ wtedy na PS Store zadebiutować miała specjalna aplikacja Abandoned: Trailers. Jej premiera została jednak przesunięta na piątek.

Początkowy entuzjazm fanów już minął i w sieci już pojawiają się oskarżenia Blue Box Game Studio o oszustwo. Zwłaszcza że – jeżeli wierzyć filmikowi jednego z graczy – sam Kahraman przyznał, iż pierwszy teaser Abandoned nie miał z właściwą grą nic wspólnego.

[AKTUALIZACJA]
Doszło do tego, że Hasan Kahraman postanowił nagrać krótki film, w którym tłumaczy, że jest prawdziwym człowiekiem i nie ma związku z Hideo Kojimą:
 

 

Redaktor
Witold Tłuchowski

Czytelnik CD-Action od prawie 25 lat, redaktor od 2018. Kocham Soulsy i zrobię wszystko, by inni też je pokochali. Szef działów zapowiedzi i recenzji.

Profil
Wpisów5499

Obserwujących13

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze