17
5.06.2020, 12:22Lektura na 2 minuty

Activision Blizzard: Część inwestorów krytykuje wysokie zarobki Bobby’ego Koticka

CEO otrzymał w zeszłym roku ponad 30 milionów dolarów.


Witold Tłuchowski

Bobby Kotick jest jednym z architektów potęgi Activision, stojąc na czele spółki od prawie trzydziestu lat. W tym czasie doprowadził firmę do wielkości, jednak jego działania już od dawna spotykają się z krytyką niektórych graczy, dla których stał się symbolem wielkich wydawców i ich stricte biznesowych decyzji. Krytyka spotyka go zresztą nie tylko ze strony konsumentów – w zeszłym roku trafił na listę najbardziej przepłacanych CEO.

Podobne zdanie na temat jego pracy mają też niektórzy inwestorzy. Dieter Waizenegger, dyrektor wykonawczy CtW Investment Groups, wezwał akcjonariuszy do zagłosowania przeciw proponowanemu wynagrodzeniu dla Koticka podczas spotkania zaplanowanego na przyszły tydzień. W uzasadnieniu możemy przeczytać, że wbrew niskiemu poparciu wśród udziałowców Activision wciąż oferuje swojemu prezesowi olbrzymie nagrody, nawet w przypadkach, gdy nie zostały spełnione powiązane z wynikami firmy wymogi ich otrzymania (w dokumencie padają również słowa o niepotrzebnym wzbogacaniu Koticka).

Waizenegger pisze również o blisko 100 milionach dolarów otrzymanych w samych nagrodach w przeciągu ostatnich czterech lat. Zauważa też, iż ich suma przekracza łączne pensję (tj. bazową wraz z wszelkimi dodatkami i nagrodami właśnie) jakiekolwiek CEO w podobnych spółkach. Dyrektor wylicza także przeróżne prowizje, na które może zasłużyć CEO. Jak twierdzi, chociaż przykładowo podwojenie cen akcji względem czwartego kwartału 2016 jest godnym pochwały celem, wypłacanie pieniędzy za każdym razem, gdy Activision osiągnie taką wartość, nie jest właściwym rozwiązaniem.

W odpowiedzi na to firma wydała oświadczenie dotyczące zarobków Koticka, w których podsumowuje jego osiągnięcia:


Podczas kadencji pana Koticka – która jest najdłuższą ze wszystkich CEO technologicznych spółek publicznych – kapitalizacja rynkowa Activision Blizzard wzrosła z mniej niż 10 milionów dolarów do ponad 53 miliardów dolarów. W ciągu ostatnich pięciu lat cena akcji Activision Blizzard przewyższyła S&P 500 [indeks giełdowy skupiający 500 największych przedsiębiorstw notowanych w USA – red.] o ponad 120%, a w ciągu ostatnich 20 lat, pod przewodnictwem pana Koticka, cena akcji Activision Blizzard przewyższyła S&P 500 o ponad 11 000%. Ponad 90% raportowanego wynagrodzenia pana Koticka jest oparte na wynikach, a on sam zapewnił nadzwyczajną wartość dla akcjonariuszy Activision Blizzard. Nasze współczynniki rozwodnienia udziałów należą do najniższych w naszej grupie.


Redaktor
Witold Tłuchowski

Czytelnik CD-Action od prawie 25 lat, redaktor od 2018. Kocham Soulsy i zrobię wszystko, by inni też je pokochali. Szef newsroomu oraz działów zapowiedzi i Info.

Profil
Wpisów5427

Obserwujących8

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane