8.12.2023, 11:30Lektura na 2 minuty

AI wymyśliło ponad 2 mln nowych minerałów

Sztuczna inteligencja przydaje się nie tylko do pisania maili i streszczeń czy generowania obrazków – tyle że wiadomości tego typu raczej rzadko się przebijają. Ta jednak zasługuje na szczególną uwagę.


Grzegorz „Krigor” Karaś

Tym razem popisała się sztuczna inteligencja rodem z Google’a. Nakarmiona przez należące do Alphabetu przedsiębiorstwo Google DeepMind danymi na temat znanych ludzkości materiałów wzięła się do roboty, skutki zaś przerosły najśmielsze oczekiwania.


Morze nowych materiałów

GNoME – bo tak nazywa się AI – na podstawie istniejących danych nt. minerałów i kombinacji pierwiastków w krótkim czasie stworzyła aż 2,2 mln nowych, nieznanych dotychczas materiałów. Jak twierdzi Google, odpowiada to pracy ludzi, która trwałaby ok. 800 lat. Spośród tej puli ok. 380 tys. substancji cechuje się stabilnością i mogą one w przyszłości nie tylko przydać się do dalszych badań, lecz także znaleźć praktyczne zastosowania.


Dzięki GNoME pomnożyliśmy liczbę technologicznie wykonalnych materiałów znanych ludzkości. Spośród 2,2 miliona przewidywań 380 000 jest najbardziej stabilnych, co czyni je obiecującymi kandydatami do syntezy eksperymentalnej. Wśród tych kandydatów znajdują się materiały, które mają potencjał do opracowania przyszłych technologii transformacyjnych, począwszy od nadprzewodników, zasilania superkomputerów i akumulatorów nowej generacji w celu zwiększenia wydajności pojazdów elektrycznych.


Google DeepMind
Niektóre ze związków opracowanych przez AI i równocześnie odkrytych niezależnie przez laboratoria na całym świecie.
Niektóre ze związków opracowanych przez AI i równocześnie odkrytych niezależnie przez laboratoria na całym świecie.

Sensowność prac Google’a potwierdziło Laboratorium Berkley Lab w Kalifornii – również z wykorzystaniem AI. Tym razem kierująca robotem sztuczna inteligencja, na podstawie udostępnionych przez DeepMind materiałów, była w stanie odtworzyć 41 odkrytych związków (co swoją drogą też jest znaczącym przyspieszeniem prac względem "ręcznego" procesu tworzenia nowych substancji). Ogółem zaś badaczom w laboratoriach na całym świecie niezależnie udało się stworzyć 736 takich nowych struktur w ramach równoległych prac.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie na blogu Google'a.

Foto: Pexels (otwierająca), Google DeepMind


Czytaj dalej

Redaktor
Grzegorz „Krigor” Karaś

Gdyby mnie ktoś zapytał, ile pracuję w CD-Action, to szczerze mówiąc, nie potrafiłbym odpowiedzieć. Zacząłem na początku studiów i... tak już zostało. Teraz prowadzę działy sprzętowe właśnie w CD-Action oraz w PC Formacie. Poza tym dużo gram: w pracy i dla przyjemności – co cały czas na szczęście sprowadza się do tego samego. Głównie strzelam i cisnę w gry akcji – sieciowo i w singlu. Nie pogardzę też bijatyką, szczególnie jeśli w nazwie ma literki MK, a także rolplejem – czy to tradycyjnym, czy takim bardziej nastawionym na akcję.

Profil
Wpisów586

Obserwujących23

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze