9
5.06.2023, 16:00Lektura na 2 minuty

AI zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego Wielkiej Brytanii

A przynajmniej tak twierdzi Jonathan Hall, brytyjski niezależny ekspert do spraw terroryzmu.


Antoni „Darkling” Antoszek

Guardian cytuje Jonathana Halla, który uważa, że podczas gdy programiści do spraw AI skupiają się na pozytywnych zastosowaniach sztucznej inteligencji, lekceważone są narzędzia, jakie daje ona terrorystom. By obrazowo wyjaśnić, jak powinien zmienić się sposób myślenia programistów, Hall hiperbolizuje, że autorzy AI powinni pracować razem z „okropnym piętnastoletnim nazistą” w pokoju, dzięki czemu zobaczą, w jaki sposób można użyć sztucznej inteligencji do niebezpiecznych działań.


Ciemna strona AI?

Co interesujące, według Halla głównym ryzykiem wiążącym AI z terroryzmem jest namawianie przez chatboty tzw. osób neuroróżnorodnych (np. na spektrum autyzmu lub z ADHD) do aktów terrorystycznych. Hall tłumaczy, że martwi go „skłonność ludzi do ulegania sugestiom, gdy zanurzą się w ten świat, a komputer zerwie się ze smyczy. Użycie języka w kontekście bezpieczeństwa narodowego ma znaczenie, bo to język ostatecznie zachęca ludzi do konkretnych działań”.

Choć Hall już w kwietniu informował o tym zagrożeniu w kontekście ChatuGPT, nie jest jasne, w jaki sposób i w jakich sytuacjach miałby on faktycznie promować działania terrorystyczne (szczególnie w kontekście podkreślenia przez Halla, że ChatGPT może „sam zdecydować, by promować ekstremistyczną ideologię). Z drugiej strony, w marcu Europol opublikował raport, z którego wynika, że przestępcy już teraz korzystają z ChatuGPT. Zdaniem Europolu, terroryzm może być wspierany przez AI np. wtedy, gdy sztuczna inteligencja wygeneruje lub udostępni fałszywe treści powiązane z pewną ideologią.


AI kontra UK

Guardian informuje, że premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak może zająć się problemem AI już w środę, podczas swojej podróży do USA i spotkania z Bidenem. Sunak chciałby, by Wielka Brytania stała się światowym centrum opracowywania regulacji, które pomogą nam zrozumieć i ograniczyć szkodliwy wpływ sztucznej inteligencji. W tym celu brytyjska Służba Bezpieczeństwa rozpoczęła współpracę z Instytutem Alana Turinga. Zdaniem pracownika instytutu, Alexandra Blancharda, rząd brytyjski podchodzi do zagrożeń związanych z AI „ekstremalnie poważnie”.


Czytaj dalej

Redaktor
Antoni „Darkling” Antoszek

Moim ulubionym zajęciem związanym z grami jest notoryczne umieranie w Dead Cells. Interesują mnie nowe technologie, ale nie mogę oprzeć się wrażeniu, że wszystko, co było na ich temat do powiedzenia, napisał już Philip K. Dick. Lubię robić kawę, filozofować i obserwować swojego kota.

Profil
Wpisów187

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze